Złoty Pierścień

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Niezapomniane książki dzieciństwa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Votum
83-85495-06-1
BialyTrufl

Bohaterka bajki, mała rozkapryszona księżniczka Zoryna ma wszystko o czym tylko zamarzy,
jest jednak ciągle zła i niezadowolona. Czary mądrej i dobrej wróżki sprawiają, że dziewczynka
przemieniona w wiejską gęsiarkę poznaje co to niedostatek, praca i tęskonota za najbliższymi...
Ilustracje: Małgorzata Komorowska

Przepiękne wspomnienie z dzieciństwa, rodzima, "dziewczyńska" wersja "Księcia i żebraka". Rozpieszczona mała księżniczka ma niezwykłe kaprysy: a to chce dostać gwiazdkę z nieba - i otrzymuje klejnoty królewskie plus księżyc ze złotej blaszki - a to znów marzy o ptasim mleczku... I to istotnie dostaje - papkę przeżutego przez gołębicę jadła, którym ta karmi młode. Jakże się wówczas krzywi...! Zajada się kafelkami pieca z czekolady i na śniadanie konsumuje biszkopty. Aż pod wpływem czarnoksięskiego napoju, księżniczka zasypia i... I tu zaczynają się przygody panienki z pałacu, która zamienia się rolami z wiejską pastuszką. Bardzo ładna, mądra książeczka dla dzieci, jedna z wielu, ale mnie wzruszyła tak, że poszczególne fragmenty pamiętam po kilkunastu latach.

unmissable | 2011-07-01
Na półkach: Przeczytane, Na półce

Jako dziecko, w niedzielne popołudnia często wybierałam się z mamą do dworku Zofii Urbanowskiej. To również mama ze swoich starych książek wyłowiłam dla mnie "Złoty pierścień". Już samo spojrzenie na okładkę przywołuje słodki smak lodów tych niedzielnych, leniwych spacerów. To książka z morałem, ale nie surowym pouczeniem. Morałem, które zrozumie i nad którym zastanowi się każde dziecko (i nie tylko). O kapryśnej królewnie Zorynie, która rozpaczliwie pragnęła ptasiego mleczka. Któż z nas w swoim życiu nie marzył o czymś, co gdy już zdobyte, okazywało się mniej warte niż samo pragnienie posiadania tego?

Tomod | 2016-02-25
Przeczytana: 27 lutego 2016