Lilith

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Olga Rudnicka, okultyzm
Ag2S

Architekt Piotr Stanecki dziedziczy piękną posiadłość i ogromny majątek po krewnym, który zmarł w tajemniczych okolicznościach. Wraz z ciężarną żoną Lidką przeprowadza się do Lipniowa – mekki współczesnych czarownic i wyznawców kultów neopogańskich. Okazuje się, że giną tu nastoletnie blondynki, ale policja bagatelizuje sprawę i próbuje zatuszować zgony, by nie odstraszyć turystów. Istnieje podejrzenie, że miejscowi bogacze likwidują niewygodnych ludzi, którzy mogą zagrozić ich interesom. Tymczasem mąż Lidki zmienia się w brutalnego nerwusa, a ona miewa męczące sny, w których pojawia się spalona na stosie hrabina uznawana za kochankę szatana…

gwiazdka | 2016-05-01
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2016

Nie jest to najlepsza książka Rudnickiej, chociaż pomysł n kryminał mi się spodobał. Wykonanie miejscami zdradzało spory talent pisarski, a miejscami niestety, jeszcze wymagało dopracowania. Przede wszystkim słabo wypadły fragmenty z Lidką, brzmiały trochę histerycznie, dobre zaś były te z Michałem i Edytą. Na niekorzyść też zadziałały sny obu bohaterek, wątek historyczny można to było inaczej włączyć do „Lilith”. Książka była przewidywalna, ale gdyby została dopracowana, ta cecha nie przeszkadzałaby. Tymczasem chwilami wzbudzała irytację.

eMMali | 2014-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Zazwyczaj trzymam się z daleka od książek o czarownicach lub wampirach, ale Olga Rudnicka ma niezwykły talent do przyciągania swoich czytelników.

Początek wciąga, środek trochę nudny, ale jeśli ktoś jest cierpliwy, to czeka go ciekawa opowieść.
Polecam.

Lucy | 2010-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2010

"Lilith" - to jeden z tych gatunków literackich ,gdzie kryminał przeplata się z ciekawymi wątkami okultystycznymi ,próbującymi przekazać nam wiedzę tajemną i niedostępną .Występuje tutaj odłam niebezpiecznego satanizmu ,który "działa" z pokolenia na pokolenie ,utrzymując wciąż żywą legendę o pięknej Anastazji ,żonie hrabiego Lipnowskiego ,będącą kiedyś kochanką szatana, a urodziwszy dziecko demona ,oddaje mu je w ofierze ,zabija męża i podpala dwór ,po czym zostaje spalona na stosie.
Lipniów staje się tutaj głównie miasteczkiem turystycznym ,gdzie owa legenda krąży wśród mieszkańców i przeplata się z mitami o Lilith,uważaną za królową sukubów ,czyli kobiecych demonów ,nawiedzających we śnie mężczyzn.Jest uosobieniem seksu,matką wampirów ,złych duchów, a także porywającą małe dzieci i wysysającą z nich krew.Tutaj Anastazję utożsamiają z ową demoniczną kusicielką ,sprowadzającą nieszczęścia - nie tylko w roli czarownicy.
"Świat" tego legendarnego miasteczka poznaje Lidia ,żona...

Madi | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Kolejna powieść Pani Olgi i kolejna ,w której to nie mogę się nadziwić ,że napisała ją tak młoda osoba .
"Lilith",to bardzo lekki i przyjemny w czytaniu kryminał,który zawiera w sobie wątek okultystyczny oraz wiele ciekawych zagadek.
Książkę czyta się dość szybko ze względu na rozbudowaną akcję,która wraz z czytaniem nabiera tępa i trzyma do samego końca w napięciu,a
żeby jeszcze było ciekawiej autorka dodała wątek miłosny .
Powieść bardzo mi się podobała i choć nie przepadam za wątkami z czarownicami ,sabatami ,itp. to tu mi nie przeszkadzał,bo był opisany w dość subtelny sposób .

Wicca | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Moje spotkanie z "Lilith" było dość zaskakujace. Pierwszą rzeczą która przykuła moja uwagę był tytuł...mroczny, niebanalny, zastanawiajacy....po chwili zauważyłam dopiero całość - czyli rewelacyjną okładkę z kobietą rudowłosą i zakrawawionym sztyletem, która pobudziła moją wyobraźnię. Przedstawia którąś z bohaterek? Edytę? Księżną Anastazję? a może samą Lilith?
Uważnie zapoznałam się z opisem książki, a że byłam na etapie zgłębiania wiedzy z demonologi ( zwłaszcza sukubów i inkubów )- wiedziałam, że muszę ją przeczytać...

moje wrażenia?

książka ciekawa, szybko się ją czyta - wręcz pochłania, elementy okultystyczne dodają uroku oraz tajemniczości, również potęgują doznania czytelnika...jeżeli miałabym się do czegokolwiek przyczepić, bylaby to niewątpliwie glówna bohaterka, której postac mnie irytowała......koniec powieści jest zaskakujący, dzięki temu niebanalny...
co prawda Lipniów łudząco przypomina mi miasteczko Eastwick, ale dzieki temu łatwiej było mi sobie je...

lacerta | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

To moje pierwsze spotkanie z twórczości Olgi Rudnickiej i okazało się bardzo pozytywne.
Powieść łączy ze sobą kryminał, romans i okultyzm. Oczywiście tym ostatnim byłam najbardziej zaciekawiona, a "Lilith" wciągnęła mnie na tyle, że chętnie ponownie sięgnę po książkę o takiej tematyce.
Powieść niespecjalnie zaskakująca - wiele można się domyślić samemu, trochę szkoda, bo lubię być zaskakiwana. Niemniej czyta się w mgnieniu oka, a ja spędziłam kilka bezsennych nocy i kilka bezproduktywnych dni na powtarzaniu sobie "jeszcze jeden akapit".

Bardzo dobry kryminał Pani Olgi Rudnickiej,świetna akcja trzyma w napięciu, szybko i przyjemnie się mi czytało:))

malineczka74 | 2010-10-18
Przeczytana: 17 października 2010

Po książkę autorstwa Olgi Runickiej "Lilith" sięgnęłam po obejrzeniu filmiku zamieszczonego na stronie wydawnictwa Pruszyński ,w którym sama autorka opowiada o swoim dziele.

Lubię czytać polskie kryminały - chyba to własnie ten gatunek to były moje pierwsze "dorosłe "książki, po które sięgnęłam w piątej klasie podstawówki.

Akcja "Lilith" rozgrywa się w małym ,prowincjonalnym miasteczku Lipniowie.Mimo niewielkiej liczby mieszkańców Lipniów odwiedza wielu turystów ,bo miejscowość jest uważana jako miejsce, gdzie w przeszłości odbywały się procesy czarownic i palono je tam na stosie.Szczególnie głośny był proces hrabiny Anastazji Lipnowskiej ,która zabiła swego męża, za co spłonęła na stosie.Oskarżano ją także o oddanie swego nowonarodzonego dziecka siłom nieczystym, co było jednak nieprawdą .Anastazję oskarżył i skazał brat jej męża biskup .Minęło 200 lat ,a do dworu Lipnowskich wprowadza się młode małżeństwo - Piotr Sianecki z żoną Lidią ,którzy otrzymali nieruchomość w spadku po...

Bzibzioh | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że czytam powieść pisaną przez nastolatkę dla nastolatek. Choć i nastolatki śmieszyłoby to, że trzydziestoletnia kobieta z przerażeniem konstatuje, że można uprawiać seks na masce samochodu. Postać negatywna, Daria, dysponuje takimi cechami jak doskonałe ciało, długie nogi, krwistoczerwone paznokcie, tatuaż na ciele, nosi [za] krótkie spódnice i uprawia drapieżny seks, i w tych to atrybutach należy dopatrywać się wszelakiego zła. :-) Autorka już po drugim spotkaniu dwóch kobiet tytułuje je „przyjaciółkami” – zadziwiająco szybki rozwój przyjaźni jak na mój gust.
Rudnicka wcześniej całkiem dobrze sobie radziła z czarną komedią, tu postanowiła napisać coś poważnego, ale jej nie wyszło. Można to potraktować jako wprawkę pisarską przed całkiem udanym „Cichym wielbicielem”. Abstrahując od naiwności powieści, czyta się ją lekko i przyjemnie, zatem jak ktoś nie ma nic innego do czytania, to może sobie tą książką „zapchać” wieczór. :-)

Aneta | 2013-08-20
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Inna odsłona twórczości Olgi Rudnickiej.
Świetna.
Okazuje się, ze temat czarownic sprzed 200 lat może być nadal aktualny i to niekoniecznie w sferze bajki.
To co mogłoby być atrakcją turystyczną małego miasteczka jest prawdziwą obsesją "grupy trzymającej władzę" w Lipniowie.
Zatarła się tu granica pomiędzy dobrą zabawą i niewinnymi rytuałami dla przyjeżdżających, poszukujących wrażeń turystów a kryminalnymi praktykami pewnej grupy osób, która jest zdolna do wszystkiego.
Bardzo dobry kryminał ze współczesną czarownicą w tle.