Lilith

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Olga Rudnicka, okultyzm
Ag2S

Architekt Piotr Stanecki dziedziczy piękną posiadłość i ogromny majątek po krewnym, który zmarł w tajemniczych okolicznościach. Wraz z ciężarną żoną Lidką przeprowadza się do Lipniowa – mekki współczesnych czarownic i wyznawców kultów neopogańskich. Okazuje się, że giną tu nastoletnie blondynki, ale policja bagatelizuje sprawę i próbuje zatuszować zgony, by nie odstraszyć turystów. Istnieje podejrzenie, że miejscowi bogacze likwidują niewygodnych ludzi, którzy mogą zagrozić ich interesom. Tymczasem mąż Lidki zmienia się w brutalnego nerwusa, a ona miewa męczące sny, w których pojawia się spalona na stosie hrabina uznawana za kochankę szatana…

Opinie czytelników (1953)
gwiazdka | 2016-05-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 01 maja 2016

Nie jest to najlepsza książka Rudnickiej, chociaż pomysł n kryminał mi się spodobał. Wykonanie miejscami zdradzało spory talent pisarski, a miejscami niestety, jeszcze wymagało dopracowania. Przede wszystkim słabo wypadły fragmenty z Lidką, brzmiały trochę histerycznie, dobre zaś były te z Michałem i Edytą. Na niekorzyść też zadziałały sny obu bohaterek, wątek historyczny można to było inaczej włączyć do „Lilith”. Książka była przewidywalna, ale gdyby została dopracowana, ta cecha nie przeszkadzałaby. Tymczasem chwilami wzbudzała irytację.

Dotychczas prawie wszystkie powieści pani Rudnickiej które przeczytałam, to były lekkie i zabawne komedyjki sensacyjne z trochę zwariowanymi bohaterkami.
A tu mamy do czynienia z porządnym kryminałem z delikatnym wątkami okulistycznym, gdzie akcja toczy się dwutorowo, obecnie i ponad 200 lat temu.
Maleńka miejscowość Lipnów znana jest w okolicy z ostatniego procesu czarownic, w wyniku którego spłonęła na stosie młoda żona hrabiego Anastazja. I właśnie jej historia jest wpleciona w wątek współczesny.
Obecnie do dworku w którym kiedyś mieszkała Anastazja, wprowadza się młode małżeństwo oczekujące dziecka.
Lidka dość szybko zaprzyjaźnia się z Edytą, właścicielką księgarni, która opowiada jej o historii miasteczka i jego legendach.
Łączy je również sprawa zaginionych dziewcząt.
Do miasteczka przyjeżdża ojciec, który szuka córki . Policja nie ma zamiaru mu pomóc, za to Edyta bardzo angażuje się w tą sprawę. Pomaga jej prywatnie całkiem nowy w miasteczku policjant Michał. Okazuje się że...

eMMali | 2014-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Zazwyczaj trzymam się z daleka od książek o czarownicach lub wampirach, ale Olga Rudnicka ma niezwykły talent do przyciągania swoich czytelników.

Początek wciąga, środek trochę nudny, ale jeśli ktoś jest cierpliwy, to czeka go ciekawa opowieść.
Polecam.

Lucy | 2010-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2010
Ryjek | 2017-03-21

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Olgi Rudnickiej uważam za bardzo udane. Powieść jest elektryzująco wciągająca. Dla mnie jednak kiedy w opisie pojawi się słowo "horror", to choćby niewiadomo jak mnie ciekawiła dana pozycja nie przeczytam, z reguły należę do strasznych siusiumajtek, po filmie z dreszczykiem nie mogę zasnąć!
No tak mam, pomimo swej ogromnej słabości sięgnęłam po Lilith, choć z opisu wynika, że można się spodziewać "dreszczyku".
Był owszem ale jakoś zdołałam przejść, gdyż ciekawość był silniejsza.

Jeśli chodzi o koniec, to oddaje Rudnickiej honory, gdyż ja takiego końca książki się nie spodziewałam. Wiadomo, że w pewnym momencie miałam swoją teorię co do zabójcy i częściowo nawet pokrywa się ona z finałem aczkolwiek wiele wątków pobocznych rozstrzygnęło się bez moich jakichkolwiek przypuszczeń.

Wątki poboczne, to muszę napisać, Rudnicka według mnie rozplanowała po mistrzowsku. Świetnie zgrane z całością, opisane w sposób enigmatyczny, dawkowane powolutku. A...

Madi | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Kolejna powieść Pani Olgi i kolejna ,w której to nie mogę się nadziwić ,że napisała ją tak młoda osoba .
"Lilith",to bardzo lekki i przyjemny w czytaniu kryminał,który zawiera w sobie wątek okultystyczny oraz wiele ciekawych zagadek.
Książkę czyta się dość szybko ze względu na rozbudowaną akcję,która wraz z czytaniem nabiera tępa i trzyma do samego końca w napięciu,a
żeby jeszcze było ciekawiej autorka dodała wątek miłosny .
Powieść bardzo mi się podobała i choć nie przepadam za wątkami z czarownicami ,sabatami ,itp. to tu mi nie przeszkadzał,bo był opisany w dość subtelny sposób .

lacerta | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

To moje pierwsze spotkanie z twórczości Olgi Rudnickiej i okazało się bardzo pozytywne.
Powieść łączy ze sobą kryminał, romans i okultyzm. Oczywiście tym ostatnim byłam najbardziej zaciekawiona, a "Lilith" wciągnęła mnie na tyle, że chętnie ponownie sięgnę po książkę o takiej tematyce.
Powieść niespecjalnie zaskakująca - wiele można się domyślić samemu, trochę szkoda, bo lubię być zaskakiwana. Niemniej czyta się w mgnieniu oka, a ja spędziłam kilka bezsennych nocy i kilka bezproduktywnych dni na powtarzaniu sobie "jeszcze jeden akapit".

Wicca | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Moje spotkanie z "Lilith" było dość zaskakujace. Pierwszą rzeczą która przykuła moja uwagę był tytuł...mroczny, niebanalny, zastanawiajacy....po chwili zauważyłam dopiero całość - czyli rewelacyjną okładkę z kobietą rudowłosą i zakrawawionym sztyletem, która pobudziła moją wyobraźnię. Przedstawia którąś z bohaterek? Edytę? Księżną Anastazję? a może samą Lilith?
Uważnie zapoznałam się z opisem książki, a że byłam na etapie zgłębiania wiedzy z demonologi ( zwłaszcza sukubów i inkubów )- wiedziałam, że muszę ją przeczytać...

moje wrażenia?

książka ciekawa, szybko się ją czyta - wręcz pochłania, elementy okultystyczne dodają uroku oraz tajemniczości, również potęgują doznania czytelnika...jeżeli miałabym się do czegokolwiek przyczepić, bylaby to niewątpliwie glówna bohaterka, której postac mnie irytowała......koniec powieści jest zaskakujący, dzięki temu niebanalny...
co prawda Lipniów łudząco przypomina mi miasteczko Eastwick, ale dzieki temu łatwiej było mi sobie je...

Bardzo dobry kryminał Pani Olgi Rudnickiej,świetna akcja trzyma w napięciu, szybko i przyjemnie się mi czytało:))

malineczka74 | 2010-10-18
Przeczytana: 17 października 2010

Po książkę autorstwa Olgi Runickiej "Lilith" sięgnęłam po obejrzeniu filmiku zamieszczonego na stronie wydawnictwa Pruszyński ,w którym sama autorka opowiada o swoim dziele.

Lubię czytać polskie kryminały - chyba to własnie ten gatunek to były moje pierwsze "dorosłe "książki, po które sięgnęłam w piątej klasie podstawówki.

Akcja "Lilith" rozgrywa się w małym ,prowincjonalnym miasteczku Lipniowie.Mimo niewielkiej liczby mieszkańców Lipniów odwiedza wielu turystów ,bo miejscowość jest uważana jako miejsce, gdzie w przeszłości odbywały się procesy czarownic i palono je tam na stosie.Szczególnie głośny był proces hrabiny Anastazji Lipnowskiej ,która zabiła swego męża, za co spłonęła na stosie.Oskarżano ją także o oddanie swego nowonarodzonego dziecka siłom nieczystym, co było jednak nieprawdą .Anastazję oskarżył i skazał brat jej męża biskup .Minęło 200 lat ,a do dworu Lipnowskich wprowadza się młode małżeństwo - Piotr Sianecki z żoną Lidią ,którzy otrzymali nieruchomość w spadku po...

zobacz kolejne z 1943