Strażnik parku

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1986-0
Ag2S

Nowa powieść obyczajowo-sensacyjna z akcją w dzisiejszej Warszawie. Gabriel, spokojny i wrażliwy nastolatek, nie pasuje do otoczenia. Wyśmiewany i poniżany, schodzi z drogi bandziorom w klasie i na osiedlu. Do czasu, gdy zostaje napadnięty i pobity wraz ze swoją pierwszą w życiu dziewczyną. Policja umywa ręce, a wściekły Gabriel strzyże się na zero. W kieszeni ma broń… Czy oczyści miasto ze...

Nowa powieść obyczajowo-sensacyjna z akcją w dzisiejszej Warszawie.
Gabriel, spokojny i wrażliwy nastolatek, nie pasuje do otoczenia. Wyśmiewany i poniżany, schodzi z drogi bandziorom w klasie i na osiedlu. Do czasu, gdy zostaje napadnięty i pobity wraz ze swoją pierwszą w życiu dziewczyną. Policja umywa ręce, a wściekły Gabriel strzyże się na zero. W kieszeni ma broń… Czy oczyści miasto ze zła?
Sugestywna opowieść o dojrzewaniu w świecie bez autorytetów na świetnie zarysowanym tle życia we współczesnej Polsce.

misiel | 2013-11-23

Kuriozalna książka, straszliwie pretensjonalna. Musiałem ją sobie podarować po przeczytaniu połowy, bo zębami zgrzytałem tak często, że zacząłem obawiać się o szkliwo.

Nie wierzycie? Oto główny bohater, Gabriel: totalna ofiara losu, blada i chuda, długie włosy, w kolegów nie zainwestował, w szkole go biją, hip hopu nienawidzi, za prawdziwą muzykę uważa tylko rock progresywny, czyta: "grube tomy fantasy, gdzie wszystko było proste, dobro walczylo ze złem w pięknych krainach magii. Czasem popadał w zawstydzenie, że ekscytuje go taka prymitywna literatura. Wracał do Rimbauda i Baudelaire'a".

Kiedy czytam takie coś w mojej głowie Anna Maria Jopek śpiewa sobie tak: "niech ktoś zatrzyma wreszcie świat, ja wysiadam...".

Niehalo | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Książkę połknęłam w ciągu niecałych dwóch dni; nie ze względu na język czy treść! Ot tak, okazała się świetną odskocznią od filologicznych, często wydumanych lub chociaż specyficznych powieści. Kilka cytatów wartych zapamiętania, fabuła nawet niezła, idea itp. mogą być: warsztatowo oszczędna choć nie tak jak Łoziński: żadne psychologiczne portrety a właśnie historia.
Nie żałuję zakupu, choć wiem, że szybko zapomnę.
Zupełnie w połowie gwiazdek.

Jola | 2011-03-19
Przeczytana: marzec 2011

Zło tkwiące w każdym z nas, mogące pod wpływem ekstremalnej sytuacji wypłynąć na powierzchnię. Ukazana szybka przemiana Gabriela z bohatera pozytywnego w tego stającego po stronie krzywdzących.
Wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę to chyba nie najlepszy sposób na naprawianie rzeczywistości. Zakończenie dość pospolite - przyłączenie się do świata dorosłych, gdzie wszystko poukładane i schematyczne.

teaknight | 2016-01-03
Na półkach: U Michała, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Taka sobie. Dobra gdy ma się ochotę po prostu coś poczytać. W zasadzie jedyne co mnie zdziwiło to zakończenie, ale nie było ono aż tak oryginalne.

Like_a_Storm | 2016-02-10
Przeczytana: 2013 rok

Książka Dzikowskiego to (jak dla mnie, w chwili, gdy ją czytałem) idealny prztyk w nos dla zapyziałego polskiego społeczeństwa. Początek może wydawać się nudny – poznajemy jakiegoś frajera poniżanego przez kogo się tylko da, który jakimś cudem dostaje niezły prezent na osiemnaste urodziny – zwraca na niego uwagę pewna dziewczyna tak samo zamknięta w sobie jak on. I tu niespodzianka (a może i nie…) – przechodzą inicjację „dorosłości”, po czym zostają pobici w parku, a brat dziewczyny każe się Gabrielowi trzymać z daleka od niej. (W skrócie: spotkały się dwie cioty). I dalej: Chłopak dostaje szału i w kilka chwil zmienia się nie do poznania. Zmienia okulary na soczewki, ścina włosy i nosi ze sobą rewolwer. Wyjeżdża na miasto na swoim rowerze i mści się na niesprawiedliwych. (W skrócie: zwariował pan?!)

Świat 'Strażnika parku' to szkic społeczeństwa, w którym często brakuje autorytetów. Dzieci pyskują rodzicom, liczy się tylko seks i/lub pieniądze. I wśród tego bezprawia nagle...

kcior | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

"Strażnik Parku" jest książką, którą każdy powinien przeczytać, lecz wydaje mi się, że po miesiącu, dwóch zapomnę o niej. Akcja rozgrywa się na początku i końcu książki - w środku opisywane są co chwilę kolejne 'nocne przygody' co po jakimś czasie staję się lekko nudnawe. Szczerze mówiąc zawiodłam się zakończeniem książki, ponieważ liczyłam na coś odmiennego, a ona skończyła się jak wszystkie. Historia ta jest dość przewidywalna i nie wnosi nic nowego, ale i tak mnie urzekła.

Camillos | 2011-01-31
Przeczytana: 19 sierpnia 2010

Książka dziwna nieco. Zasadniczo pomysł w porządku, lecz całościowo fabuła zaczyna się rozłazić (mniej więcej w połowie książki) i, niestety, tak aż do końca.

WojteK | 2013-09-13
Przeczytana: 23 listopada 2012

Chyba najlepsza współczesna książka jaką dotąd przeczytałem. Ujął mnie klimat nocnego wymykania się z domu. Chłopak, zawsze poniżany, zmienia się w bezwzględnego mściciela, jednak nie bez wpadek. Tak jak gwałtownie zaczął być strażnikiem tak i szybko skończył nim być, a wszystko w sumie przez przypadki. Wydoroślał i dowiedział się czegoś o swojej przeszłości. Dla mnie powieść ideał. Na pewno przeczytam jeszcze nie raz.

dixy love | 2012-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Bardzo dobra książka. Podobała mi się choć napisana została prostym stylem (mam na myśli brak opisów itp.). Wciągnęła mnie, przeczytałam ją prawie że jednego dnia. Dużo trafnych spostrzeżeń, ciekawe postacie. Przygnębiająca prawda.

Minusami są według mnie pewne niedociągnięcia w fabule np. okoliczności w których Gabriel zdobył pistolet wydają mi się wręcz żałosne.

Agatonka | 2015-10-23
Przeczytana: 20 października 2015

Świeża, fajna proza. Byłoby cudownie, gdyby każdy młody człowiek przeczytał tę książkę...Może obudzi jakąś wrażliwość, której tak mało wokół nas?