Tales from The New Republic
gwiezdne wojny, jedi, opowieści
alex2586

Jedenaście opowiadań mistrzów gatunku i młodych autorów SF w zbiorze galaktycznych historii, które odkrywają nowe epizody świata Gwiezdnych Wojen * Prywatna wojna senatora Garma Bel Iblisa i Hala Horna, w której stawką są losy Imperium i Republiki * Shada D'ukal uwikłana w rzekomy przemyt twi'lekańskich niewolnic * Łowca nagród Boba Fett po raz pierwszy nie wypełniający zlecenia ...

* Shada D'ukal uwikłana w rzekomy przemyt twi'lekańskich niewolnic

Ostatnie rozdanie Paul Danner
Proste sztuczki Chris Cassidy i Tish Pahl

Sebastian Janek | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Na tomik składa się jedenaście opowiadań znanych i lubianych autorów scifi, zarówno piszących już w świecie Gwiezdnych Wojen, jak i kompletnie nowych autorów.
"Opowiadania z Nowej Republiki" są bardzo zróżnicowane. Widać to już po ich objętości - od kilku zaledwie stron po szersze dziełko podzielone na rozdziały (Interludium na Darkknell). Także styl pisania jest bardzo różny. Można by tu śmiało powiedzieć, że… nierówny. Cześć z nich ukazało się wcześniej w "Adventure Journal", inne wcześniej nie były publikowane.
Opowiadania obejmują na oko dwie dekady od powołania do życia Nowej Republiki. Historie opowiadają przygody zarówno rebeliantów (teraz już obywateli NR), a także imperialnych czy szmuglerów. Nie zabrakło nieśmiertelnej Mary Jade, o której rozpisuje się jej twórca Timothy Zahn - on też jest autorem sporej części wypocin z książeczki. Drugi znaczący autor to Michael Stackpole. Rzecz jasna na kartkach bryluje Boba Fett, który ma tutaj najlepszy występ i to właśnie dla...

Zbiór lepszych i gorszych opowiadań, przyjemny w odbiorze, może nieco niekonsekwentny, ale prezentujący przyzwoity poziom.

Ocenę stanowczo zaniżają ciężkie w odbiorze teksty Patricii A. Jackson, które średnio pasują do świata. Ale po kolei:

► Interludium na Darkknell - trochę szpiegowskie, trochę awanturnicze, ładne połączenie wielu wątków i interesujące postaci.
► Pasjans według Jade - dobra historia spisku i zdrady, choć to, co w niej się dzieje, obnaża chyba jakiś kompleks autora.
► W ciemności - świetne, dość zabawne opowiadanie z dobrym opisem umysłów otumanionych przez tortury.
► Zabawa w Hutta i myszkę - awanturnicza opowieść ze świetnie skontrastowanymi protagonistkami.
► Najdłuższy upadek - przekonujący opis agonii. Niestety, czytelnik niejako w niej uczestniczy, bo tekst wywołuje ból głowy.
► Konflikt interesów - wojna, interesy, bunty, tradycje - jak to pogodzić? Opowiadanie mówi nam, że ciężko i robi to poprawnie.
► Bez dezintegracji, proszę - czysta przyjemność...

Cade | 2015-03-22
Przeczytana: 2001 rok

Zbiór opowiadań niestety baaaaardzo nierównych - jak całe rozszerzone uniwersum Star Wars :) tomik dobry np. do autobusu ;)

Vincent | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016