Portret Suzanne

Tłumaczenie: Ewa Kuczkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cykl utworów Rolanda Topora". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: L&L
Portrait en pied de Suzanne
83-87827-25-8
opowiadanie, topor, purnonsens, groteska
cocorosie

Pewien mężczyzna w średnim wieku przyjeżdza do obcego miasta. Z powodu nieporozumienia (czy też braku silnej woli) kupuje za małe buty. Buty ocierają jego stopy. Na jednej ze stóp tworzy się rana. Mężczyzna gorączkuje, majaczy. I odkrywa, że to nie jest ot, taka zwykła rana. To jego dawna ukochana, Suzanne, która wróciła pod tą właśnie postacią. Topor z tej książki jest kimś zupełnie nam obcym. Trochę przypomina autora "Chimerycznego lokatora". Ale tylko trochę. Jest dojrzały (o ile nie stary), niekochany i smutny. Nie szydzi, nie drwi. Obnaża się. Budzi nasz żal...

monia | 2016-09-29
Na półkach: Lit. francuska, Przeczytane
Przeczytana: 29 września 2016

Kiedy obetrzesz sobie stopę bo masz zaciasne buty, naklejasz plaster i idziesz dalej. W tym przypadku jednak, nasz bohater w ranie odkrywa miłość - Suzanne - rozmawia z nią a nawet próbuje uprawiać seks. Hmmm... dziwne, pokręcone i bardzo smutne jak samotność mężczyzny z opowiadania.

greggreg86 | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Pod pozorem realizmu kryje się dobrze nam znany szalony surrealizm Topora. Tylko , że w tym przypadku jako klucz do osobistego, smutnego wyimka z własnej biografii.

monik123 | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Ja rozumiem co to znaczy kochać siebie, ale kochać własną nogę i próbować uprawiać z nią sex aż do zwichnięcia kostki to jeszcze nie słyszałam. Ludzie potrafią być bardzo samotni.

Ania | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 12 września 2014

Świetne opowiadanie. Uwielbiam taki zwariowany styl :)

TZ241 | 2012-03-28

Doskonała sprawa. Sprawy własnej (i nie tylko) tożsamości jak zwykle u Topora na pierwszym planie, napisane maksymalnie groteskowo. Myśli są tu nieraz formułowane w taki sposób, że ciężko się nie zaśmiać.

mikozul | 2013-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2013

Wariackie opowiadanie w świetnym stylu - o mężczyźnie, który zaczyna uważać własną stopę za kochankę. Krótkie, na jeden mroczny wieczór.

| 2016-11-19
Marek | 2016-06-29