Hedda Gabler

Wydawnictwo: Faber and Faber
Hedda Gabler
angielski
Iza

The action takes place in a villa in Kristiania (now Oslo). Hedda Gabler, daughter of an aristocratic General, has just returned from her honeymoon with Jørgen Tesman, an aspiring young academic, reliable but not brilliant, who has combined research with their honeymoon.

Grażyna | 2014-02-19
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 01 marca 2015

Cathy98 | 2017-06-07
Przeczytana: marzec 2016

"(...) nigdy nie należy budować zamków na lodzie. Prawda?"
Prawda. Taki zamek może łatwo runąć. Ale Jörgenowi Tesmanowi to raczej nie przeszkadza. Ma piękną żonę, śliczny dom, pisze książkę i optymistycznie patrzy w przyszłość. Jednak wkrótce coś w tym wszystkim zaczyna zgrzytać. W osobie swego przyjaciela, Ejlerta Løvborga, musi zacząć widzieć naukowego rywala. Okazuje się również, iż jego żona, Hedda, którą tak rozpieszcza, wcale nie przypomina oddanej małżonki. Zarówno on, jak i ona, nie są wobec siebie zupełnie szczerzy, podobnie jak w stosunku do innych ludzi. Żyją w świecie pozorów. Do czego to doprowadzi? Jak potoczą się losy Jörgena i Heddy?
Tytułowa bohaterka dramatu Ibsena jest bardzo niejednoznaczna. Z jednej strony wygląda na grymaśną i rozkapryszoną, z drugiej - jest nieszczęśliwa, dusi się w małżeństwie, a jej wzorcem mężczyzny pozostaje ojciec, generał. Swoje prawdziwe uczucia skrzętnie ukrywa przed innymi. Pragnie innego życia, szara codzienność ją nuży:...

Witold Lisek | 2014-04-09
netta | 2014-09-09
Przeczytana: 08 września 2014

Niestety, po przeczytaniu utworu czuję lekki niedosyt, jednak nie z winy autora, ale przez specyfikę dzieła. Postać głównej bohaterki, córki generała zasługuje na bardziej obszerną analizę - z natury kartki dramatu nie są w stanie tego umożliwić. Bardzo chętnie ujrzałabym też adaptację Heddy na deskach teatru czy szklanym ekranie.

ejrene | 2011-11-12

Arcydzieło, żeński Hamlet, kobieta-zagadka, z którą każda z nas jednocześnie chce i nie chce się identyfikować. Polecam serdecznie

Iza | 2010-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2010

Postać Heddy Gabler jest ciekawa, choć dla mnie motywy jej postępowania pozostają zagadką. Na pewno kiedyś przeczytam ten dramat jeszcze raz.
Dramat jest interesującym obrazem XIX wiecznego społeczeństwa. Podobnie jak w "Dom Lalek" jest to wyjęte pare dni z życia kobiety, która poślubiła mężczyznę, którego nie kocha.

WonkyMonster | 2015-05-17

Ciekawe spojrzenie na ruch feministyczny w Norwegii w końcu XIX wieku. Lektura skłaniająca do myślenia, co się zmieniło nie tylko w Norwegii, lecz także w Europie, na świecie od czasów Heddy Gabler, która miała inną wizję świata, niż społeczeństwo.

Voyelle | 2015-09-29
Na półkach: Przeczytane, Norweska