Hedda Gabler

Wydawnictwo: Faber and Faber
Hedda Gabler
angielski
Iza

The action takes place in a villa in Kristiania (now Oslo). Hedda Gabler, daughter of an aristocratic General, has just returned from her honeymoon with Jørgen Tesman, an aspiring young academic, reliable but not brilliant, who has combined research with their honeymoon.

Grażyna | 2014-02-19
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 01 marca 2015

Witold Lisek | 2014-04-09
netta | 2014-09-09
Przeczytana: 08 września 2014

Niestety, po przeczytaniu utworu czuję lekki niedosyt, jednak nie z winy autora, ale przez specyfikę dzieła. Postać głównej bohaterki, córki generała zasługuje na bardziej obszerną analizę - z natury kartki dramatu nie są w stanie tego umożliwić. Bardzo chętnie ujrzałabym też adaptację Heddy na deskach teatru czy szklanym ekranie.

ejrene | 2011-11-12

Arcydzieło, żeński Hamlet, kobieta-zagadka, z którą każda z nas jednocześnie chce i nie chce się identyfikować. Polecam serdecznie

Iza | 2010-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2010

Postać Heddy Gabler jest ciekawa, choć dla mnie motywy jej postępowania pozostają zagadką. Na pewno kiedyś przeczytam ten dramat jeszcze raz.
Dramat jest interesującym obrazem XIX wiecznego społeczeństwa. Podobnie jak w "Dom Lalek" jest to wyjęte pare dni z życia kobiety, która poślubiła mężczyznę, którego nie kocha.

WonkyMonster | 2015-05-17

Ciekawe spojrzenie na ruch feministyczny w Norwegii w końcu XIX wieku. Lektura skłaniająca do myślenia, co się zmieniło nie tylko w Norwegii, lecz także w Europie, na świecie od czasów Heddy Gabler, która miała inną wizję świata, niż społeczeństwo.

Voyelle | 2015-09-29
Na półkach: Norweska, Przeczytane