Okładka książki Koniec i początek

poezja
typ
papier
asia
7,91 (179 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Wisława Szymborska odwraca kolejność na: Koniec i Początek. Nic bowiem w życiu i wszechświecie nie kończy się ostatecznie. Po każdym końcu następuje jakiś początek czy to życia, czy tylko dnia, jest zapowiedź jakiegoś dalszego ciągu.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 1996

Polecamy

Opinie czytelników
Pafnucy | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Poruszający tom wierszy noblistki. Moim zdaniem najlepszy - chwyta za mózg, trzewia i serce. I nie chce puścić. Wiersz "Kot w pustym mieszkaniu" jest doskonałym studium rozpaczy, odchodzenia i samotności - oglądanym z perspektywy kota, czyli jednego z mniejszych braci, co przed Szymborską wydawało się przedsięwzięciem niewykonalnym. Nad wszystkimi jednak uczuciami ludzkimi i nieludzkimi, nad całą racjonalistyczną filozofią, góruje tu radość z obcowania z naprawdę wielką poezją. Lektura obowiązkowa dla wszystkich!

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej wiersze i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

aga | 2014-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Dla mnie rewelacja !!!!!! Łapie za serce aż się łezka kręci.

gagatkowa | 2012-05-29
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 30 listopada 2003

Niektóre wiersze bardzo mi się podobały gdy spotkałam się z nimi w trzeciej klasie gimnazjum, właśnie Niektórzy lubią poezję, chociaż wcale nie lubię bo poezja przekracza możliwości mojego umysłu - interpretacja jest większą sztuką niż sam wiersz.
Właściwie Wisława Szymborska jest jedyną poetką, której twórczość zainteresowała mnie bardziej po przeczytaniu w podręczniku szkolnym. Przez 23 lata mojego życia nie czytałam tomiku poezji nikogo innego.
Wiersze Szymborskiej są napisane bardzo przystępnym, zabawnym współczesnym językiem i chyba to mnie urzekło. Gdybym wtedy poznała jej biografię przyłożyłabym się bardziej.

GabrielL | 2010-11-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 maja 1993

Szymborska jak zawsze precyzyjna, doskonale przejrzysta, nie chowa się za "podwójnym" dnem wiersza, ona po prostu opowiada o filozofii życia

zielmon | 2012-01-09
Przeczytana: 1995 rok

z najpiękniejszą "wersją wydarzeń"

aurora | 2014-10-11

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku