Okładka książki Koniec i początek

poezja
typ
papier
asia
7,91 (181 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Wisława Szymborska odwraca kolejność na: Koniec i Początek. Nic bowiem w życiu i wszechświecie nie kończy się ostatecznie. Po każdym końcu następuje jakiś początek czy to życia, czy tylko dnia, jest zapowiedź jakiegoś dalszego ciągu.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 1996

Polecamy

Opinie czytelników
Pafnucy | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Poruszający tom wierszy noblistki. Moim zdaniem najlepszy - chwyta za mózg, trzewia i serce. I nie chce puścić. Wiersz "Kot w pustym mieszkaniu" jest doskonałym studium rozpaczy, odchodzenia i samotności - oglądanym z perspektywy kota, czyli jednego z mniejszych braci, co przed Szymborską wydawało się przedsięwzięciem niewykonalnym. Nad wszystkimi jednak uczuciami ludzkimi i nieludzkimi, nad całą racjonalistyczną filozofią, góruje tu radość z obcowania z naprawdę wielką poezją. Lektura obowiązkowa dla wszystkich!

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej wiersze i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

aga | 2014-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Dla mnie rewelacja !!!!!! Łapie za serce aż się łezka kręci.

gagatkowa | 2012-05-29
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 30 listopada 2003

Niektóre wiersze bardzo mi się podobały gdy spotkałam się z nimi w trzeciej klasie gimnazjum, właśnie Niektórzy lubią poezję, chociaż wcale nie lubię bo poezja przekracza możliwości mojego umysłu - interpretacja jest większą sztuką niż sam wiersz.
Właściwie Wisława Szymborska jest jedyną poetką, której twórczość zainteresowała mnie bardziej po przeczytaniu w podręczniku szkolnym. Przez 23 lata mojego życia nie czytałam tomiku poezji nikogo innego.
Wiersze Szymborskiej są napisane bardzo przystępnym, zabawnym współczesnym językiem i chyba to mnie urzekło. Gdybym wtedy poznała jej biografię przyłożyłabym się bardziej.

GabrielL | 2010-11-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 maja 1993

Szymborska jak zawsze precyzyjna, doskonale przejrzysta, nie chowa się za "podwójnym" dnem wiersza, ona po prostu opowiada o filozofii życia

zielmon | 2012-01-09
Przeczytana: 1995 rok

z najpiękniejszą "wersją wydarzeń"

ewa437 | 2014-11-10

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,