Okładka książki Koniec i początek

poezja
typ
papier
asia
7.93 (175 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Wisława Szymborska odwraca kolejność na: Koniec i Początek. Nic bowiem w życiu i wszechświecie nie kończy się ostatecznie. Po każdym końcu następuje jakiś początek czy to życia, czy tylko dnia, jest zapowiedź jakiegoś dalszego ciągu.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 1996

Polecamy

Opinie czytelników
Pafnucy | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Poruszający tom wierszy noblistki. Moim zdaniem najlepszy - chwyta za mózg, trzewia i serce. I nie chce puścić. Wiersz "Kot w pustym mieszkaniu" jest doskonałym studium rozpaczy, odchodzenia i samotności - oglądanym z perspektywy kota, czyli jednego z mniejszych braci, co przed Szymborską wydawało się przedsięwzięciem niewykonalnym. Nad wszystkimi jednak uczuciami ludzkimi i nieludzkimi, nad całą racjonalistyczną filozofią, góruje tu radość z obcowania z naprawdę wielką poezją. Lektura obowiązkowa dla wszystkich!

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej wiersze i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

aga | 2014-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Dla mnie rewelacja !!!!!! Łapie za serce aż się łezka kręci.

gagatkowa | 2012-05-29
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 30 listopada 2003

Niektóre wiersze bardzo mi się podobały gdy spotkałam się z nimi w trzeciej klasie gimnazjum, właśnie Niektórzy lubią poezję, chociaż wcale nie lubię bo poezja przekracza możliwości mojego umysłu - interpretacja jest większą sztuką niż sam wiersz.
Właściwie Wisława Szymborska jest jedyną poetką, której twórczość zainteresowała mnie bardziej po przeczytaniu w podręczniku szkolnym. Przez 23 lata mojego życia nie czytałam tomiku poezji nikogo innego.
Wiersze Szymborskiej są napisane bardzo przystępnym, zabawnym współczesnym językiem i chyba to mnie urzekło. Gdybym wtedy poznała jej biografię przyłożyłabym się bardziej.

GabrielL | 2010-11-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 maja 1993

Szymborska jak zawsze precyzyjna, doskonale przejrzysta, nie chowa się za "podwójnym" dnem wiersza, ona po prostu opowiada o filozofii życia

zielmon | 2012-01-09
Przeczytana: 1995 rok

z najpiękniejszą "wersją wydarzeń"

boyaryshnya | 2014-08-22

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku