Koniec i początek

Wydawnictwo: a5
poezja
asia

Wisława Szymborska odwraca kolejność na: Koniec i Początek. Nic bowiem w życiu i wszechświecie nie kończy się ostatecznie. Po każdym końcu następuje jakiś początek czy to życia, czy tylko dnia, jest zapowiedź jakiegoś dalszego ciągu.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 1996

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Modliszeg | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 maja 2017

"Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma." ("Kot w pustym mieszkaniu")

Wisława Szymborska swoją poezją dotyka duszy czytelnika. Twórczość autorki jest rzeczywista, smutna. Wiersze przedstawiają świat pęknięty, sprzeczny, nieobecny. Czytelnik interpretuje poezje samotnie, utożsamiając się z każdym słowem autorki. Słowa trafiają w sedno, ujawniają mądrość pionierki literatury. Czytelnik ma dreszcze podczas zapoznawania się z treścią. Zachęcam do lektury.

"Moje znaki szczególne
to zachwyt i rozpacz." ("Niebo")

Medellin | 2017-11-11
Na półkach: Nobliści, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2017

Szymborska jak zwykle genialnie, chłodnym, precyzyjnym językiem opisuje świat. Nie ma tu żadnych fałszywych nut. Najmocniej przemawiają do mnie "Kot w pustym mieszkaniu" i "Nienawiść".

czytający | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016

A może by tak poderwać się śmiało ponad to, co nas otacza i zapomnieć na jakim świecie się żyje? Może by wyskoczyć z pędzącego czasu i użyć wytrychu do otwarcia naszych snów aby tylko tam zamieszkać? Może by w końcu dać się unieść przypadkowi, który jak w kalejdoskopie obraca naszym życiem? A może po prostu czas zakochać się w poezji i na jawie oglądać swoje marzenia. Czytać wiersze i widzieć w nich nasze próby pobytu poza wiecznością, gdzieś bardzo daleko w świecie stworzonym przez Wisławę Szymborską. Tam nigdy nikomu się nie spieszy a racjonalne myślenie zawodzi na każdym etapie podróży do gwiazd fantazji. Muszę się Wam przyznać do czegoś. Udało mi się tego wszystkiego dokonać. Zauroczony twórczością polskiej noblistki polubiłem a potem pokochałem jej prostą i ciepłą rzeczywistość. To wszystko co zobaczyłem, wydało mi się bardzo swojskie a jednocześnie zbliżyło mnie o całe lata świetlne do wyobrażenia nieba naszej wspaniałej poetki.

Gdyby nie "Koniec i Początek" to...

tivrusky | 2015-03-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 08 marca 2015

W KOŃCU I POCZĄTKU, maluje nam Wisława Szymborska świat na pół pęknięty i sprzeczny. Z jednej strony dostajemy POCZĄTEK - każda chwila trwa i jest ważna, i samo jej zaistnienie czyni z niej WYDARZENIE. Żyjąc, nawet o tym nie myśląc, odbijamy się w lustrach, zostawiamy swój dotyk i ślady na klamkach i dzwonkach do drzwi. Wszystko to idealnie wręcz trwałe.
Ale z drugiej strony jest KONIEC. Wszystko się rozpada i kruszeje, wszystko co mamy - dostaliśmy. A wszystko co dostaliśmy, oddać będziemy musieli. Jest kot, sam, zdezorientowany i bezsilny po odejściu człowieka. A życie to tylko podróż w którą się udaliśmy, podróż z której przyjdzie nam wrócić.
Tak więc babcia Wisława mówi nam - wszystko jest ważne, ale jednocześnie nic nie ma znaczenia. Starajcie się o wszystko, choć to wszystko i tak niewiele warte.

Wszystko i nic zapętla się tutaj, jak dwie strony monety, jak ten tytułowy początek z końcem. Koniec końców jednak, zdaje się, że poetka puszcza do nas oko - przez sam tytuł - nie...

mieszka | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

Jeśli czegoś będzie koniec, to był też jakiś - byle jaki lub jakiś początek. Jakieś wcześniej. Mniej lub bardziej wartościowe, zapamiętane, zignorowane lub zapomniane.
Co pamiętamy? Zgroza. Czy pamiętamy początek, bo może nie każdy koniec będzie nam dane zapamiętać. Choć może, ten ostateczny, to jednak, tak.
Boli. Ciągle boli i uwiera, nieliczne momenty uwznioślają.
Odczuwałam wielką potrzebę chłodnej, inteligentnej, kalkulacji w życiu, więc sięgnęłam po literaturę, poezję (bo gdzie?) - Szymborska jest idealna.

bernadeta1233 | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

Koty szerokim łukiem omijam. Alergię stwierdzoną w testach mam.
Paradoksalnie ukochanym wierszem Szymborskiej jest ten, którego bohaterem - kot. I to "Kot w pustym mieszkaniu", z tego tomiku.
Pana pozbawiony czeka, planując jak okazać niezadowolenie kiedy wróci...bo przecież to pewnik! Musi wrócić! Obowiązki ma!
Nie wiem czemu Szymborska pisała "ku czci" Stalina, notabli swojego podwórka, nie wiem. Tego nie zrozumiem. Przecież człowiek powinien po dobrych stronach opowiadać się ...zawsze.
Tym zaś wierszem o osamotnieniu, cierpieniu, śmierci i...tęsknocie wszystkie grzechy swej młodości zmywa. Bo poezja chwytać za serce ma, łagodnie/brutalnie...ale zawsze.Zwłaszcza gdy świat w posadach drży....
"(...)Nic niby tu nie zmienione,
a jednak pozamieniane.
Niby nie przesunięte,
a jednak porozsuwane(...)" Umrzeć...tego nie robi się....
...Tato!

Pafnucy | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Poruszający tom wierszy noblistki. Moim zdaniem najlepszy - chwyta za mózg, trzewia i serce. I nie chce puścić. Wiersz "Kot w pustym mieszkaniu" jest doskonałym studium rozpaczy, odchodzenia i samotności - oglądanym z perspektywy kota, czyli jednego z mniejszych braci, co przed Szymborską wydawało się przedsięwzięciem niewykonalnym. Nad wszystkimi jednak uczuciami ludzkimi i nieludzkimi, nad całą racjonalistyczną filozofią, góruje tu radość z obcowania z naprawdę wielką poezją. Lektura obowiązkowa dla wszystkich!

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej wiersze i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

KiNGa | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Wszystko ma swój początek i koniec. Autorka w tomiku porusza kwestie egzystencjalne, a także nieuchronność przemijania.
Niesamowity jest wiersz "Kot w pustym mieszkaniu", który pokazuje śmierć właściciela widzianą oczami kota. To co kot znał do tej pory nie jest już takie jak dotychczas, nic nie ma swojego zwykłego rytmu, "ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma".
Nic darowane" też jest dość uniwersalne i ponadczasowe, bo chyba wiele osób może odnieść ten wiersz do siebie, a oto fragment:
"Nic darowane, wszystko pożyczone,
Tonę w długach po uszy.
...
Za późno na zerwanie warunków umowy.
Długi będą ściągnięte ze mnie wraz ze skórą."

Paula Ignasiak | 2017-10-28

Wspaniały, przenikliwy i niezwykle inteligentny tomik poezji. Wisława Szymborska nieprzerwanie zachwyca nas swoimi słowami. Kontrast przeplata się tutaj z autoironią, tworząc dzieło doskonałe. Warto zatrzymać się i zastanowić nad ich treścią. Nie bez przyczyny zbiór ten został uznany za najważniejszy w dorobku poetki.
,, Poezję - tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy."