Okładka książki Koniec i początek

poezja
typ
papier
asia
7,96 (186 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Wisława Szymborska odwraca kolejność na: Koniec i Początek. Nic bowiem w życiu i wszechświecie nie kończy się ostatecznie. Po każdym końcu następuje jakiś początek czy to życia, czy tylko dnia, jest zapowiedź jakiegoś dalszego ciągu.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 1996

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Pafnucy | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Poruszający tom wierszy noblistki. Moim zdaniem najlepszy - chwyta za mózg, trzewia i serce. I nie chce puścić. Wiersz "Kot w pustym mieszkaniu" jest doskonałym studium rozpaczy, odchodzenia i samotności - oglądanym z perspektywy kota, czyli jednego z mniejszych braci, co przed Szymborską wydawało się przedsięwzięciem niewykonalnym. Nad wszystkimi jednak uczuciami ludzkimi i nieludzkimi, nad całą racjonalistyczną filozofią, góruje tu radość z obcowania z naprawdę wielką poezją. Lektura obowiązkowa dla wszystkich!

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej wiersze i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

aga | 2014-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Dla mnie rewelacja !!!!!! Łapie za serce aż się łezka kręci.

gagatkowa | 2012-05-29
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 30 listopada 2003

Niektóre wiersze bardzo mi się podobały gdy spotkałam się z nimi w trzeciej klasie gimnazjum, właśnie Niektórzy lubią poezję, chociaż wcale nie lubię bo poezja przekracza możliwości mojego umysłu - interpretacja jest większą sztuką niż sam wiersz.
Właściwie Wisława Szymborska jest jedyną poetką, której twórczość zainteresowała mnie bardziej po przeczytaniu w podręczniku szkolnym. Przez 23 lata mojego życia nie czytałam tomiku poezji nikogo innego.
Wiersze Szymborskiej są napisane bardzo przystępnym, zabawnym współczesnym językiem i chyba to mnie urzekło. Gdybym wtedy poznała jej biografię przyłożyłabym się bardziej.

GabrielL | 2010-11-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 maja 1993

Szymborska jak zawsze precyzyjna, doskonale przejrzysta, nie chowa się za "podwójnym" dnem wiersza, ona po prostu opowiada o filozofii życia

zielmon | 2012-01-09
Przeczytana: 1995 rok

z najpiękniejszą "wersją wydarzeń"

Barbara | 2015-02-18

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica