Koniec i początek

Wydawnictwo: a5
7,94 (190 ocen i 7 opinii)
poezja
asia

Wisława Szymborska odwraca kolejność na: Koniec i Początek. Nic bowiem w życiu i wszechświecie nie kończy się ostatecznie. Po każdym końcu następuje jakiś początek czy to życia, czy tylko dnia, jest zapowiedź jakiegoś dalszego ciągu.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 1996

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Te chwile
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie
  • Miłość przychodzi z deszczem
Te chwile
Herbjørg Wassmo

8,24 (25 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Miłość przychodzi z deszczem
Mila Rudnik

8 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
tivrusky | 2015-03-08
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 08 marca 2015

W KOŃCU I POCZĄTKU, maluje nam Wisława Szymborska świat na pół pęknięty i sprzeczny. Z jednej strony dostajemy POCZĄTEK - każda chwila trwa i jest ważna, i samo jej zaistnienie czyni z niej WYDARZENIE. Żyjąc, nawet o tym nie myśląc, odbijamy się w lustrach, zostawiamy swój dotyk i ślady na klamkach i dzwonkach do drzwi. Wszystko to idealnie wręcz trwałe.
Ale z drugiej strony jest KONIEC. Wszystko się rozpada i kruszeje, wszystko co mamy - dostaliśmy. A wszystko co dostaliśmy, oddać będziemy musieli. Jest kot, sam, zdezorientowany i bezsilny po odejściu człowieka. A życie to tylko podróż w którą się udaliśmy, podróż z której przyjdzie nam wrócić.
Tak więc babcia Wisława mówi nam - wszystko jest ważne, ale jednocześnie nic nie ma znaczenia. Starajcie się o wszystko, choć to wszystko i tak niewiele warte.

Wszystko i nic zapętla się tutaj, jak dwie strony monety, jak ten tytułowy początek z końcem. Koniec końców jednak, zdaje się, że poetka puszcza do nas oko - przez sam tytuł - nie...

Pafnucy | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Poruszający tom wierszy noblistki. Moim zdaniem najlepszy - chwyta za mózg, trzewia i serce. I nie chce puścić. Wiersz "Kot w pustym mieszkaniu" jest doskonałym studium rozpaczy, odchodzenia i samotności - oglądanym z perspektywy kota, czyli jednego z mniejszych braci, co przed Szymborską wydawało się przedsięwzięciem niewykonalnym. Nad wszystkimi jednak uczuciami ludzkimi i nieludzkimi, nad całą racjonalistyczną filozofią, góruje tu radość z obcowania z naprawdę wielką poezją. Lektura obowiązkowa dla wszystkich!

bernadeta1233 | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

Koty szerokim łukiem omijam. Alergię stwierdzoną w testach mam.
Paradoksalnie ukochanym wierszem Szymborskiej jest ten, którego bohaterem - kot. I to "Kot w pustym mieszkaniu", z tego tomiku.
Pana pozbawiony czeka, planując jak okazać niezadowolenie kiedy wróci...bo przecież to pewnik! Musi wrócić! Obowiązki ma!
Nie wiem czemu Szymborska pisała "ku czci" Stalina, notabli swojego podwórka, nie wiem. Tego nie zrozumiem. Przecież człowiek powinien po dobrych stronach opowiadać się ...zawsze.
Tym zaś wierszem o osamotnieniu, cierpieniu, śmierci i...tęsknocie wszystkie grzechy swej młodości zmywa. Bo poezja chwytać za serce ma, łagodnie/brutalnie...ale zawsze.Zwłaszcza gdy świat w posadach drży....
"(...)Nic niby tu nie zmienione,
a jednak pozamieniane.
Niby nie przesunięte,
a jednak porozsuwane(...)" Umrzeć...tego nie robi się....
...Tato!

KiNGa | 2015-05-19
Na półkach: Poezja, Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2015

Wszystko ma swój początek i koniec. Autorka w tomiku porusza kwestie egzystencjalne, a także nieuchronność przemijania.
Niesamowity jest wiersz "Kot w pustym mieszkaniu", który pokazuje śmierć właściciela widzianą oczami kota. To co kot znał do tej pory nie jest już takie jak dotychczas, nic nie ma swojego zwykłego rytmu, "ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma".
Nic darowane" też jest dość uniwersalne i ponadczasowe, bo chyba wiele osób może odnieść ten wiersz do siebie, a oto fragment:
"Nic darowane, wszystko pożyczone,
Tonę w długach po uszy.
...
Za późno na zerwanie warunków umowy.
Długi będą ściągnięte ze mnie wraz ze skórą."

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej wiersze i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

aga | 2014-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Dla mnie rewelacja !!!!!! Łapie za serce aż się łezka kręci.

Sylwia | 2015-04-09
Przeczytana: luty 2015

Mój ulubiony tomik Szymborskiej. Dobrze po latach przypomnieć sobie ulubione wiersze i jeszcze raz nauczyć się ich na pamięć. W całym tym zabieganiu poezja jest ostoją i oddechem.

gagatkowa | 2012-05-29
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 30 listopada 2003

Niektóre wiersze bardzo mi się podobały gdy spotkałam się z nimi w trzeciej klasie gimnazjum, właśnie Niektórzy lubią poezję, chociaż wcale nie lubię bo poezja przekracza możliwości mojego umysłu - interpretacja jest większą sztuką niż sam wiersz.
Właściwie Wisława Szymborska jest jedyną poetką, której twórczość zainteresowała mnie bardziej po przeczytaniu w podręczniku szkolnym. Przez 23 lata mojego życia nie czytałam tomiku poezji nikogo innego.
Wiersze Szymborskiej są napisane bardzo przystępnym, zabawnym współczesnym językiem i chyba to mnie urzekło. Gdybym wtedy poznała jej biografię przyłożyłabym się bardziej.

Eponin | 2015-03-18
Przeczytana: 17 marca 2015

Jakoś nie przepadam za wierszami, nigdy nie rozumiem ich tak jak inni. Ja myślę jedno, a wszyscy inni coś innego. Może nie potrzebnie boję się wierszy. Może się jeszcze przełamię. Niektóre z tego tomiku naprawdę mi się spodobały. Tak jak wszystkie wiersze W. Szymborskiej nie były banalne, choć mogły się takie wydawać.

GabrielL | 2010-11-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 maja 1993

Szymborska jak zawsze precyzyjna, doskonale przejrzysta, nie chowa się za "podwójnym" dnem wiersza, ona po prostu opowiada o filozofii życia