Fala po burzy

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Cykl: Dzieci przemocy (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
A Ripple from the Storm
Ag2S

Trzeci tom znakomitego cyklu nagrodzonej Nagrodą Nobla amerykańskiej pisarki, kontynuacja losów Marthy, bohaterki powieści “Martha Quest” i „Odpowiednie małżeństwo”. Afryka Południowa, okres II wojny światowej. Po odejściu od męża, Martha angażuje się w działalność powołanej w miasteczku grupy komunistycznej i rozstaje się z kochankiem, żołnierzem RAF-u. Ciężka, wytężona praca owocuje w końcu...

Afryka Południowa, okres II wojny światowej. Po odejściu od męża, Martha angażuje się w działalność powołanej w miasteczku grupy komunistycznej i rozstaje się z kochankiem, żołnierzem RAF-u. Ciężka, wytężona praca owocuje w końcu poważnym przeziębieniem, a w konsekwencji kolejnym dramatycznym zwrotem w życiu kobiety. W trakcie choroby Marthą opiekuje się przywódca komunistów, emigrant z Niemiec, Anton. Bliskie kontakty szybko przeradzają się w związek. Z tego powodu Antonowi grozi internowanie. Działając w zgodzie z poczuciem obowiązku, Martha, choć rozczarowana kochankiem, decyduje się na kolejne małżeństwo. W tym samym czasie we wnętrzu grupy zaczynają pojawiać się konflikty. Uwięziona w nieszczęśliwym związku, nieusatysfakcjonowana działalnością komunistów, Martha wciąż jeszcze działa w rozpadającym się powoli ugrupowaniu i czeka na koniec wojny, by rozwieść się z Antonem.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Salma | 2014-02-23

Po lekturze pierwszego tomu tego pięcioksięgu znielubiłam Marthę i myślałam, że długo do "Dzieci przemocy" nie wrócę. W końcu zmusiłam się do "Odpowiedniego małżeństwa", w którym trochę przychylniej spojrzałam na bohaterkę. Trzecią część zaczęłam już czytać z większą ciekawością, ale mój entuzjazm znów nieco opadł, bo mało Marthy w tej części. Niestety. Lessing skupia się tu już bardziej na polityce, z którą ja akurat mam niewiele do czynienia i nie bardzo się nią interesuję, tym bardziej tą "historyczną". Nie wiem, czy można tak określić książkę, ale wydaje mi się ona bardzo "przegadana". Po prostu za dużo gadania, które do niczego nie prowadzi. Podsumowując - Martha dalej głupia, może nawet głupsza niż wcześniej, zagubiona i niestabilna. Coraz bardziej mi jej żal. (Anton niesympatyczny i odpychający). Mimo tego, że "Fala po burzy" wydaje mi się jak na razie najsłabszą częścią, z niecierpliwością czekam na kolejne.

rebelka | 2011-03-20
Przeczytana: 20 marca 2011

Punkt ciężkości przeniesiony jest z uczuć Marthy na kształtowanie się komunizmu w Zambezji. Jak dla mnie najsłabsza część z dotychczas wydanych co nie znaczy, że książka jest słaba bo nie jest :)

majkabally | 2012-03-05
Przeczytana: 19 lutego 2012

Jak każdą książkę Lessing, i tę szybko się czyta, jednak to najsłabsza dotąd część cyklu "Dzieci przemocy". Za dużo polityki, no i Marta (kiedyś) Quest nie jest już tak interesująca postacią, jaką była w młodości.

Ewa | 2016-04-22
Przeczytana: luty 2016