Czerwona trawa

830801724X

Mako | 2014-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 marca 2014

Wolf, bohater powieści, przeżywa egzystencjalne rozterki. Nękany wewnętrznym niepokojem poddaje się czemuś w rodzaju psychoterapii, analizując różne etapy swojego życia.
Boris Vian tworzy specyficzny świat, gdzie kolory są wyrazistsze, nielogiczne, gdzie to co zdawałoby się nierealne, jest całkowicie rzeczywiste, a zwierzęta funkcjonują na ludzkich prawach i mówią ludzkim językiem. Świat poetycki, którego bez spokojnego wglądu można nie zrozumieć i nie polubić.
To nie jest książka dla tych, którzy twardo stąpają po ziemi i poszukują linearnego odzwierciedlenia świata w prozie. To powieść dla tych, którzy żywią się poezją i lubią odkrywać to, co ukryte za metaforą, animizmem, onomatopeją i innymi zabiegami charakterystycznymi dla wierszy. Mnie taka kreacja urzeka, pozwala oderwać się ponad szarość codzienności, a jednocześnie zmierzyć się z egzystencjalnymi wątpliwościami, tak znajomo brzmiącymi we współczesnym świecie:
"Ukradziono mi szesnaście lat nocy. Kazano mi wierzyć w drugiej...

tsantsara | 2014-05-12
Przeczytana: 1993 rok

Surrealistyczna rzeczywistość, ale wyzwalająca, a niektóre obrazy naprawdę fascynujące - miałem wrażenie, że mi się kiedyś śniły.
Pozostało mi w pamięci na długo zdanie, wypowiedziane przez ulubieńca bohatera, inteligentnego psa (?) Senatora, który oczywiście mówi. Odnalazł swoją połówkę, której poszukiwał całe życie, co też było celem każdego osobnika jego gatunku i ... zgłupiał. Cytuję z dziurawej pamięci:
"Kiedy kochasz i jesteś kochany, nie musisz już udowadniać, że jesteś inteligentny..."

Karolina | 2013-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2013

Surrealistyczno-absurdalna literatura ma to do siebie, że bardzo trudno uchwycić o czym jest. I widzę to w porównaniu "Piany dni" oraz "Czerwonej trawy". Tę pierwszą czytałam już po obejrzeniu jej ekranizacji. Drugą nawet nie wiedząc, że była przeniesiona na teatr tańca. I było mi trudniej zrozumieć, o co chodzi.

Ale nie żałuję, że sięgnęłam po kolejną książkę Borisa Viana. Po pierwsze jego absurd przypomina mi twórczość Marii Czubaszek, którą lubię. Po drugie, mimo całego surrealizmu można odkryć jakąś głęboką prawdę, która zmusza do refleksji. Oczywiście, trzeba skupić się na odszukaniu jej o wiele bardziej, ale gdy już się ją znajdzie, pole interpretacji jest nieograniczone.

Wolf i Lazuli konstruują maszynę, która pozwala na przeżycie jeszcze raz swojej przeszłości. Wypróbowują ją na psie Senatorze, który dzięki eksperymentowi dostaje swoją upragnioną szczenięcą zabawkę. Niestety, kończy się to dla niego źle, ponieważ popada w szaleństwo. Mimo to z czasem Wolf i Lazuli...

Nikemocja | 2013-11-04

Jestem fanką tej książki. Pierwszy raz usłyszałam jej fragmenty lata temu w radiowej trójce, potem przeczytałam ją wielokrotnie. To cudowna niezwykle logiczna w swej surrealistycznej formie opowieść ... o miłości. I o tym o czy Vian pisze zawsze, o życiu młodych radosnych ludzi z ich egzystencjalnymi problemami. A ten sposób w jaki bawi się słowem! Polecam

neuromance | 2015-04-04
Przeczytana: luty 2015

Francuski surrealizm, lekko melancholijny - bo w porównaniu do takiej "Jesieni w Pekinie" ta książka Viana jest dość nostalgiczna. Dużo bonmotów, cytatów, które warto podkreślić, wszystko okraszone subtelnym, odrealnionym poczuciem humoru autora.

lajt | 2010-10-31

Trudno uchwycić w całość i jednoznacznie zdefiniować o czym pisze Vian w Czerwonej trawie, można się tylko domyślać na podstawie cech jakimi charakteryzuje się postmodernistyczna literatura, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju absurdem.
Główny bohater Wolf konstruuje maszynę do wymazywania przeszłości, sam poddaje się jej działaniu, co ma go czynić człowiekiem bez życiorysu, a tym samym wolnym. Równolegle w powieści toczy się przywoływanie na światło tego o czym bohater chce zapomnieć, co było niepotrzebnym, wręcz traumatycznym elementem jego życia, co zachwiało jego wiarą w idealny porządek tego świata, co doprowadziło go do stanu obrzydzenia do egzystencji.
W Czerwonej trawie padają znamienite słowa jako motto dla książki: można stracić ochotę na cokolwiek na dwa sposoby: zdobyć to, czego się pragnęło lub upaść na duchu z powodu nie zdobycia tego.
W jednym i w drugim przypadku człowiek jest „martwy”
Trawa, jej czerwień nabiera mocy od krwi wszystkich tych, którzy nie...

inkaust | 2012-01-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Francuska
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Zaczęło się od spektaklu teatru tańca, który powstał na motywach "Czerwonej trawy". Koniecznie chciałam ją przeczytać. Przeszukiwałam katalogi bibliotek, bez skutku. Przeglądałam książki w domu, przypadkowo natknęłam się na dość niepozorną, czerwoną okładkę. Nie mogłam uwierzyć, że znalazłam ją w domu. Zaczęłam czytać. Pierwsze to zwróciło moją uwagę to język i surrealizm sytuacji i postaci. Z jakiegoś powodu zaniechałam lektury. Wróciłam do niej z rok później. To już nie było to. Dalej doceniam książkę, ale bez pierwszego zachwytu. Przy porównaniu książki i spektaklu można zobaczyć, jaką potęgą jest słowo.

Angelika | 2012-10-22

Związane ze spektaklem teatru tańca :)

wojnar | 2011-12-24

tomek