Odyseja

Okładka książki Odyseja
Homer Wydawnictwo: Czytelnik klasyka
357 str. 5 godz. 57 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Ὀδύσσεια
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
357
Czas czytania
5 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
8307016665
Tłumacz:
Jan Parandowski
Tagi:
przygody Odyseusza podróż epos

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Penguin Book of Oulipo: Queneau, Perec, Calvino and the Adventure of Form Gilbert Adair, Michèle Audin, Richard Beard, Valérie Beaudouin, Marcel Bénabou, Christian Bök, Jorge Luis Borges, Joe Brainard, Christine Brooke-Rose, Lee Ann Brown, Italo Calvino, François Caradec, Jacques Carelman, Lewis Carroll, Inger Cristensen, Robert Desnos, Frédéric Forte, Thieri Foulc, Paul Fournel, Aline Gagnaire, Anne Garréta, Michelle Grangaud, Paul Griffiths, Lyn Hejinian, George Herbert, Homer, Alfred Jarry, Tom Jenks, Jacques Jouet, François Le Lionnais, Hervé Le Tellier, Étienne Lécroart, Édouard Levé, Richard Long, Lukrecjusz, Jackson Mac Low, Matt Madden, Harry Mathews, Bernadette Mayer, Michèle Métail, Christopher Middleton, Ian Monk, Philippe Mouchès, Harryette Mullen, M. NourbeSe Philip, Alice Oswald, Jeremy Over, Oskar Pastior, Georges Perec, Raymond Queneau, François Rabelais, Dan Rhodes, Lily Robert-Foley, Jacques Roubaud, Raymond Roussel, Olivier Salon, Christopher Smart, Juliana Spahr, Jonathan Swift, Philip Terry, Stefan Themerson, René Van Valckenborch, Henry Vassall-Fox, Hugo Vernier, Yin Zhongkan
Ocena 0,0
The Penguin Bo... Gilbert Adair, Mich...
Okładka książki Pure Pagan:  Seven Centuries of Greek Poems and Fragments Alkajos, Archiloch, Arystofanes, Homer, Meleager z Gadary, Burton Raffel, Safona, Sofokles, Symonides z Keos
Ocena 0,0
Pure Pagan: S... Alkajos, Archiloch,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
1640 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
744
698

Na półkach: ,

Przekornym wyrokom greckich bogów zawdzięczamy opowieść, której nieśmiertelność w żadnym stopniu nie koliduje z wieczną młodością tego ponadczasowego dzieła. Chociażbym się starał w nim zobaczyć starą jak świat historię, to jednak poza jego archaiczną budową, widzę współczesną nam tęsknotę za tym co kochamy. Poprzez dwadzieścia cztery pieśni dostrzegam metaforycznie przedstawiony ludzki los, którego zmienność nie jest dla nas niczym nowym. Pomimo tego, że kiedyś go tkała Mojra a teraz sam człowiek uzyskał nad nim wielką władzę, to jego koleje pozostały od wieków niezmienne. Pozostaje wreszcie chęć przygody, która w największym stopniu spina tak odległe od siebie epoki. Ta niezmiennie silna ludzka potrzeba do nadawania pędu swemu życiu, jest identycznie taka sama od czasów Homera, poprzez wyprawy Krzysztofa Kolumba, aż do lotów w kosmos. Odyseuszem mógłby być każdy z nas. Ja również się nim w tej chwili poczułem.

W "Odysei" nie ma podstaw do tego aby się dziwić snom, bo wiele z nich zostało wykreowanych przez wszędobylskie bóstwa tylko po to, żeby uwiarygodnić ich dalsze postępowanie wobec ludzi. Bo czy boska Atena jest jedynie aktorem tego eposu, czy też reżyserem sztuki mającej kolosalny wpływ na literaturę światową? Czy w czasach nam współczesnych nie brakuje kuszących syren, które niczym "femme fatale", przebiegle próbują zawładnąć męską psychiką? Ile piękna Nauzykai lub uwodzicielstwa Kalipso należy doświadczyć aby pojąć, że to jedynie magia snów powstałych na zlecenie sił nadprzyrodzonych. Bez homeryckich bogów nie byłoby "Odysei" a bez kunsztownie zbudowanej epopei nie mielibyśmy tak rozbudowanych literackich wspomnień ze starożytnej Grecji.

Baśniowy Odys i jego tułaczka po wodach Morza Śródziemnego nie zawsze była postrzegana przeze mnie jako pożądany cel zainteresowań. W licealnych czasach, niezmiernie ciążyła mi konieczność czytania przygód dzielnego Greka. Jednak z wiekiem nabrałem ochoty do powtórnego zaglądania w szkolne zakamarki i odkurzania dzieł zapomnianych lub wtłaczanych w młode głowy na siłę. Poprzez analogię można by pomyśleć, że Odyseuszowi powrót na rodzinną wyspę zajął niewiele mniej czasu, niż moje starania odszukania utraconych młodzieńczych klimatów. Właśnie ten włóczęgowski motyw tak bardzo mnie zbliża do postaci, stosującej niezapomniane w ludzkiej pamięci fortele.

Kto nigdy nie przeczytał "Iliady", ten powinien się poważnie zastanowić nad tym, czy by tego nie uczynić, zanim zacznie swoją przygodę z "Odyseją". Oba dzieła są bardzo mocno związane sylwetkami bohaterów oraz wątkiem wojny trojańskiej. Historia Ilionu ciągnie się aż po sam kres retrospekcyjnych wspomnień Odysa. To ważny powód ku temu, aby nadrobić ewentualne braki w znajomości twórczości Homera a przy okazji bardziej świadomie przeżywać wielkość obydwóch dzieł. Starożytny epik stworzył opowieści, których splecione ze sobą losy na zawsze okryły go zasłużoną sławą. Przez przywołanie trojańskich wydarzeń wykreował przygody, nad którymi nie można przejść obojętnie w czasach tak do bólu realnych.

Przekornym wyrokom greckich bogów zawdzięczamy opowieść, której nieśmiertelność w żadnym stopniu nie koliduje z wieczną młodością tego ponadczasowego dzieła. Chociażbym się starał w nim zobaczyć starą jak świat historię, to jednak poza jego archaiczną budową, widzę współczesną nam tęsknotę za tym co kochamy. Poprzez dwadzieścia cztery pieśni dostrzegam metaforycznie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5 588
  • Chcę przeczytać
    2 033
  • Posiadam
    943
  • Lektury
    152
  • Klasyka
    114
  • Ulubione
    92
  • Teraz czytam
    54
  • Lektury szkolne
    48
  • Chcę w prezencie
    34
  • Starożytność
    20

Cytaty

Więcej
Homer Odyseja Zobacz więcej
Homer Odyseja Zobacz więcej
Homer Odyseja Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także