Okładka książki Odyseja

klasyka
typ
papier
jusola
6.85 (1769 ocen i 37 opinii)

Opis książki

Przekład prozą jednej z najsłynniejszych w historii literatury opowieści o podróży. Bohaterem jest Odyseusz, uczestnik wojny trojańskiej, który po jej zakończeniu udaje się do domu, do czekającej nań wiernie Penelopy, ale gnany gniewem Posejdona tuła się przez 10 lat, nim do niego dotrze. Wydanie poprzedzone wstępem Jana Parandowskiego oraz z dodatkami- przeglądem treści "Iliady" oraz słownikiem...

Wydanie poprzedzone wstępem Jana Parandowskiego oraz z dodatkami- przeglądem treści "Iliady" oraz słownikiem imion, nazw i rzeczy.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Kotkad | 2014-03-18

Przeczytane bardzo dawno temu, później raz jeszcze. Teraz leży na mojej półce i mruga do mnie z prośbą o jeszcze raz. Z literatury greckiej to jedna z niewielu historii która wciągnęła mnie całkowicie, pochłonęła i oddała dopiero po zakończeniu. Czytało się jak najlepszy kryminał, romans i opowieść fantasy. Łączy w sobie to wszystko co pokochałam w przyszłych książkach. Przygoda, miłość i niebanalność słowa.
Może wkrótce znów po nią sięgnę by odświeżyć pamięć i emocje

zUaPanienka | 2013-11-02
Przeczytana: 2009 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna spisana historia homerowska, bez której nie mogłabym zacząć swojej przygody z bohaterami mitów greckich. Powstała około 800 roku p.n.e. później niż Iliada.

W tym wydaniu nie mamy bezpośrednich konfrontacji na polu bitewnym - przynajmniej nie to jest głównym wątkiem. Historia zapętli się, jak sam tytuł wskazuje, na postaci Odyseusza, który jest pokazany jako archetyp tułacza. Jak to zwykle bywa w utworach starogreckich, nad naszym bohaterem krąży fatum - mamy ingerencję bogów Olimpu, ale dlaczego go tak męczą? - otóż, odpowiedź jest bardzo prosta. Postaci Odyseusza nie można tak po prostu pominąć w dziejach mitologicznych, dlaczego? Dlatego, że przez jego historię przewija się masa herosów i istotnych osobistości, o czym większość zapewne czytała, albo została poinformowana w szkole. Co więc, takiego ważnego jest w Odysei Homera? - Może część z was wie, może i nie - Odys był autorem podstępu, który wyeliminował Troję z listy miast nie do zdobycia. Tak właśnie, Odyseusz zaproje...

Amadea | 2013-11-23

Pamiętam,że zanim sięgnęłam po książkę,jako nastolatka oglądałam już film z bardzo dobrą narracją Jerzego Kamasa.Przygody Odyseusza bardzo mi się podobały i dlatego później nie miałam żadnych oporów,by przeczytać tak" Odyseję",jak i "Iliadę".Pewnie z racji płci,Wojna Trojańska podobała mi się mniej,ale i tak ówczesne wszystkie perypetie z bogami w tle,są ciekawe.Sama mitologia grecka i rzymska jest fascynująca.

Tiamat | 2011-08-11
Przeczytana: 16 maja 2011

Na początku podchodzi się nieufnie do tej lekturki, ale jak się wpadnie w rytm jest super.

Cytrus | 2013-02-15
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Książkę przeczytałam tylko dlatego, że pisałam prezentację maturalną, gdzie temat związany był z podróżami... I o dziwo, ogromnie przypadła mi do gustu! Pewnie bym nigdy po nią nie sięgnęła, gdyby nie matura z polskiego ;)

Z początku byłam sceptycznie nastawiona do tego typu książek, ze względu na to, że są dość trudne w czytaniu (tak myślałam). Lecz gdy tylko przeczytałam kilka stron, książka mnie totalnie wciągnęła. Fakt, że trzeba być raczej skupionym, by dobrze zrozumieć co się czyta.
Niesamowite podróże Odyseusza, pełne długich opisów, pobudzające wyobraźnie, które o dziwo nie nudzą, a sprawiają, że czytelnik nie może się od niej oderwać. Choć niektóre z jego przygód były aż nadto fantastyczne, to były niesamowicie wciągające, i tak 'prawdziwie' napisane :)
Książka mnie pochłonęła w zupełności! Koniecznie trzeba przeczytać. Polecam i dodam tylko, że z pewnością sięgnę po Iliadę.

zbyszek | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Wreszcie.Wreszcie nadszedł czas."Odyseja" przeleżała na półce ponad 20 lat.Kilka razy zabierałem się za nią ale widać nie dorosłem do Homera.Po przeczytaniu paru stron odkładałem.Nie , widać jednak to nie dla mnie.I pięć dni temu coś mnie naszło.A może z otchłani wieków było to boskie tchnienie sowiookiej opiekunki Odysa Ateny lub też boskiego wielkiego aojdy.Zacząłem czytać i poszło ,płynnie dzień po dniu.Pasjonujące i wciągające.Chociaż znałem treść z omówień i streszczeń ,to pochłaniałem księgę za księgą.Ciekawe czy to sprawka starych greckich bogów czy też pięknego przekładu Józefa Wittlina napisanego piękną archaiczną polszczyzną.W strofach czuć było moc chociaż czasami łamałem sobie język.Dodam że całą treść eposu przeczytałem deklamując na głos.Aż mi gardło opuchło.Chyba się nie da przeczytać w ciszy duszy.A przynajmniej ja nie potrafiłem.

Amarcord | 2014-04-05
Przeczytana: kwiecień 2014

Przeczytałem raz jeszcze, po latach.
Trudno jest ocenić litetaturę klasyczną, na której wznosi się cały gmach współczesnej kultury, w kategoriach ilości gwiazdek. Dlatego oceniając, przyjąłem kryterium wpływu jaki książka wywiera na mnie osobiście - tu i teraz. Stąd być może niewielka ilość sześciu gwiazdek.

Kilka myśli po lekturze:

1 - Kompozycja dzieła urzeka i intryguje. Rozwiązania fabularne, prowadzenie intrygi, retrospekcje, antycypacje, gra z czasem literackim - wzór dla współczesnych pisarzy.
Dlatego pod względem kompozycyjnym - "Odyseja" wyprzedza o kilka długości linearną akcję "Iliady".

2 - Wbrew powszechnemu mniemaniu oraz licznym streszczeniom i adaptacjom, które każdy zna z dzieciństwa, głównym tematem "Odysei" nie jest tułaczka Odysa i przygody, jakie przeżywa po drodze.
Ze zdumieniem odkryłem, iż w gruncie rzeczy "Odyseja" to kameralny dramat, którego rzeczywista akcja rozgrywa się w stosunkowo małym przedziale czasu - od opus...

wicher_Lab | 2011-03-16
Przeczytana: 16 marca 2011

Czytałem w tłumaczeniu Parandowskiego prozą. Zabieg tłumacza był (sądząc po wstępie) ukłonem w stronę doskonałej kompozycji dzieła, jego - poddawanej w wątpliwość przez wszystkie wieki - spójności.
"Odyseja", nawet w takiej nie swojej, parandowskiej :) skórze odznacza się jedynym w swoim rodzaju stylem. Doklejane epitety ("różanopalca Jutrzenka") i słynne porównania homeryckie, tworzą odrębny świat językowy. Historie Odysa i pozostałych bohaterów zapadły mi w pamięć, bo opowiedział je język jakiego do tej pory w sobie nie miałem. Dziwna rzecz, ile styl może zdziałać.

'Odyseję' dostałam jako nagrodę za zajęcie 1. miejsca w międzyszkolnym teście z języka angielskiego. Próbowałam ją przeczytać (była to wersja wierszowana), chociaż czasem było mi ciężko, to doceniam Homera i jego twórczość. Jak tu czytelnicy opisali, jest to klasyka i arcydzieło w historii literatury i przyłączam się do tego.

Kasztan | 2010-05-14
Na półkach: Najlepsze, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2010

Czytałam w tłumaczeniu Parandowskiego, prozą. Cudna książka!

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku