Odyseja

7,45 (83 ocen i opinii)
Krótka historia prawie wszystkiego
Bill Bryson

8,19 (795 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Zgnilizna
Siri Pettersen

7,36 (11 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
nadzieja1925 | 2014-10-29
Przeczytana: 28 października 2014

„Odyseja” Homera była śpiewana wierszem. Podzielona jest na 24 pieśni i zawiera 12 160 wersów. Cała akcja rozgrywa się w ciągu 40 dni, a gatunek literacki jakim jest napisane to dzieło zwiemy eposem.

Po tych informacjach możemy przejść do konkretów, a mianowicie do opowiedzenia pokrótce czego się spodziewać: Cała fabuła opiera się na dwudziestoletniej tułaczce Odyseusza, którą opowie nam sam Ulissesem u Feaków. Po wojnie trojańskiej kiedy to nasz bohater chciałby wrócić do domu spotyka się z gniewem Posejdona i tuła się po świecie napotykając potwory, nadmierną gościnność, nieszczęścia itd. Prawie w każdym rozdziale wędrówki jego towarzysze giną, aż w końcu pozostanie tylko sam... Czy w końcu uda mu się dotrzeć do domu oraz czekającej tam na niego żonę Penelopę i syna Telemacha? Czy może jego syn, który wybierze się go szukać znajdzie go pierwszy? To wszystko leży w rękach bogów!

„Odyseje” cudownie się czyta, bardzo wciąga i ogólnie cała ta historia wpada do serca. Jedynym...

ChicaDeAyer | 2015-05-20
Przeczytana: 2012 rok

Kolejna wspaniała pozycja w dorobku Homera, w moim mniemaniu jeszcze lepsza niż "Iliada". Możliwe że ta śmiała subiektywna opinia wynika z faktu, iż "Odyseję" czytało mi się znacznie lepiej - nie wiem czy to zasługa tego, iż sposób przedstawienia wydarzeń jest nieco bardziej przystępny, a może to kwestia tłumaczenia, czy też wypadkowa wcześniejszej znajomości losów Odyseusza. Skutek jest jeden - pochłonęłam ją szybciutko, delektując się każdym słowem. Z pewnością jeszcze do niej w przyszłości wrócę.

Paweł | 2015-10-21
Na półkach: 2015, Przeczytane, Studia
Przeczytana: 21 października 2015

,,Odyseja" jest książką dosyć ciekawą, tym bardziej, gdy czytamy ją jako prozę. Dzieło wręcz wybitne na skalę światowego dziedzictwa z powodu spisania ,,epickich historyjek" z opowiadań pokoleniowych. Nie wiemy dokładnie, czy rzeczywiście Homer jest autorem tego dzieła, ba! a nawet nie wiemy w stu procentach czy Odysei nie spisał inny autor, gdyż między tymi dwoma utworami(Iliada - Odyseja) są rozległe różnice. Pewna jest jednak duma z czytania i rozumienia. Rozumienia historyjek, który były opowiadane z pokoleń na pokolenia przez śpiewy, tańce i przekazywania. Cieszyć może fakt, że ktoś zechciał spisać te wszystkie dzieje. Dzięki niemu mamy skarb piśmienniczy starych ludów. Nie będę rozwodził się nad fabułą utworu. Kto zechce to sięgnie i sam zaczyta się w prastarych wydarzeniach, które często okraszone niesamowitymi ,,mocami" są wprowadzaniem naszej wyobraźni w trans poszerzenia. Strach tylko przed tym, czy odnajdziemy granice! :) Polecam.

książek: 1902
Renax | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

"Odyseja' - jak dla mnie - była znacznie ciekawsza niż 'Iliada'. "Iliadę' oceniłam wysoko, ale jeśli mam być szczera i prozaiczna, to musiałam podpierać zapałkami oczy, żeby nie usnąć czytając. Za to 'Odyseja' to zdecydowanie 'moje klimaty'. To opowieść o życiu, o ludziach, o tym, co jest ważne, jakie próby trzeba przejść, żeby sprawdzić siebie i udowodnić sobie, że nie stoczyliśmy się. Każda przygoda Odysa to symbol doświadczeń, które doświadczamy w życiu.
Zgraja zalotników, bezczelnie objadających bezbronną kobietę i bezczelnie wymawiających przebranemu Odysowi żebractwo, to majstersztyk zachowań ludzkich. Bo jakże często natykamy się w życiu na takich bezczelnych typków? Niesamowity był ten Homer!
No a opis doroślenia Telemacha?
A wierna miłość niani i psa Ajosa?
A bezradność Penelopy pozbawionej wsparcia?
A wieloletnia tułaczka człowieka pozbawionego możności powrotu do ojczyzny?
Książka, która opisuje człowieka.

Kotkad | 2014-03-18

Przeczytane bardzo dawno temu, później raz jeszcze. Teraz leży na mojej półce i mruga do mnie z prośbą o jeszcze raz. Z literatury greckiej to jedna z niewielu historii która wciągnęła mnie całkowicie, pochłonęła i oddała dopiero po zakończeniu. Czytało się jak najlepszy kryminał, romans i opowieść fantasy. Łączy w sobie to wszystko co pokochałam w przyszłych książkach. Przygoda, miłość i niebanalność słowa.
Może wkrótce znów po nią sięgnę by odświeżyć pamięć i emocje

jatymyoni | 2015-02-09
Przeczytana: luty 2015

Nadrobiłam zaległości lekturowe. Przeczytać chyba bym nie przeczytała, ale przyjemnie się słuchało. Jest to jeden z filarów literatury światowej i odniesienia do niego zawarte są w wielu dziełach.
Czy bohaterem jest ten, który dla własnej chwały gardzi życiem innych? Czy życie ludzkie jest coś warte, skoro jest zabawką w rękach bogów? Czy jedynym rozwiązaniem jest zemsta? Czy zemsta jest bronią słabych, czy silnych? To niektóre pytania, które sobie zadałam po wysłuchaniu tej epopei.
Warto przeczytać i pomyśleć.

zUaPanienka | 2013-11-02
Przeczytana: 2009 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna spisana historia homerowska, bez której nie mogłabym zacząć swojej przygody z bohaterami mitów greckich. Powstała około 800 roku p.n.e. później niż Iliada.

W tym wydaniu nie mamy bezpośrednich konfrontacji na polu bitewnym - przynajmniej nie to jest głównym wątkiem. Historia zapętli się, jak sam tytuł wskazuje, na postaci Odyseusza, który jest pokazany jako archetyp tułacza. Jak to zwykle bywa w utworach starogreckich, nad naszym bohaterem krąży fatum - mamy ingerencję bogów Olimpu, ale dlaczego go tak męczą? - otóż, odpowiedź jest bardzo prosta. Postaci Odyseusza nie można tak po prostu pominąć w dziejach mitologicznych, dlaczego? Dlatego, że przez jego historię przewija się masa herosów i istotnych osobistości, o czym większość zapewne czytała, albo została poinformowana w szkole. Co więc, takiego ważnego jest w Odysei Homera? - Może część z was wie, może i nie - Odys był autorem podstępu, który wyeliminował Troję z listy miast nie do zdobycia. Tak właśnie, Odyseusz...

Amadea | 2013-11-23
Na półkach: Przeczytane, Czytane dawno

Pamiętam,że zanim sięgnęłam po książkę,jako nastolatka oglądałam już film z bardzo dobrą narracją Jerzego Kamasa.Przygody Odyseusza bardzo mi się podobały i dlatego później nie miałam żadnych oporów,by przeczytać tak" Odyseję",jak i "Iliadę".Pewnie z racji płci,Wojna Trojańska podobała mi się mniej,ale i tak ówczesne wszystkie perypetie z bogami w tle,są ciekawe.Sama mitologia grecka i rzymska jest fascynująca.

zbyszek | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Wreszcie.Wreszcie nadszedł czas."Odyseja" przeleżała na półce ponad 20 lat.Kilka razy zabierałem się za nią ale widać nie dorosłem do Homera.Po przeczytaniu paru stron odkładałem.Nie , widać jednak to nie dla mnie.I pięć dni temu coś mnie naszło.A może z otchłani wieków było to boskie tchnienie sowiookiej opiekunki Odysa Ateny lub też boskiego wielkiego aojdy.Zacząłem czytać i poszło ,płynnie dzień po dniu.Pasjonujące i wciągające.Chociaż znałem treść z omówień i streszczeń ,to pochłaniałem księgę za księgą.Ciekawe czy to sprawka starych greckich bogów czy też pięknego przekładu Józefa Wittlina napisanego piękną archaiczną polszczyzną.W strofach czuć było moc chociaż czasami łamałem sobie język.Dodam że całą treść eposu przeczytałem deklamując na głos.Aż mi gardło opuchło.Chyba się nie da przeczytać w ciszy duszy.A przynajmniej ja nie potrafiłem.

Cytrus | 2013-02-15
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Książkę przeczytałam tylko dlatego, że pisałam prezentację maturalną, gdzie temat związany był z podróżami... I o dziwo, ogromnie przypadła mi do gustu! Pewnie bym nigdy po nią nie sięgnęła, gdyby nie matura z polskiego ;)

Z początku byłam sceptycznie nastawiona do tego typu książek, ze względu na to, że są dość trudne w czytaniu (tak myślałam). Lecz gdy tylko przeczytałam kilka stron, książka mnie totalnie wciągnęła. Fakt, że trzeba być raczej skupionym, by dobrze zrozumieć co się czyta.
Niesamowite podróże Odyseusza, pełne długich opisów, pobudzające wyobraźnie, które o dziwo nie nudzą, a sprawiają, że czytelnik nie może się od niej oderwać. Choć niektóre z jego przygód były aż nadto fantastyczne, to były niesamowicie wciągające, i tak 'prawdziwie' napisane :)
Książka mnie pochłonęła w zupełności! Koniecznie trzeba przeczytać. Polecam i dodam tylko, że z pewnością sięgnę po Iliadę.

Ile zajmie przeczytanie książek z półki Chcę przeczytać?

Zapewne macie spore stosy nieprzeczytanych książek. Ja w każdym razie mam. W dodatku od czasu, kiedy czytam także na Kindlu, mam stosy książek koło łóżka i wirtualne stosy książek na czytniku. Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu zajmie wam przeczytanie tych książek, które znajdują się na waszych stosikach lub na półce chcę przeczytać?

Zobacz wydanie Ulissesa ilustrowane przez Matisse'a

W 1935 roku światło dzienne ujrzało wydanie Ulissesa ilustrowane dwudziestoma sześcioma szkicami słynnego fowisty, Henri'ego Matisse'a.