Wspomnienia i reportaże

Wydawnictwo: Więź
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-85124-82-9
Bloo

Tom "Wspomnienia i reportaże" zawiera drukowane niegdyś w czasopismach (głównie w latach międzywojennych) często całkowicie zapomniane teksty prozatorskie K. Iłłakowiczówny, znanej czytelnikom przede wszystkim z twórczości poetyckiej i pracy przekładowej. Ciekawe obserwacje psychologiczne i obyczajowe, elementy anegdoty i często ironicznego dowcipu, wprowadzanie konkretnych, historycznych...

Ciekawe obserwacje psychologiczne i obyczajowe, elementy anegdoty i często ironicznego dowcipu, wprowadzanie konkretnych, historycznych postaci, wszystko to zachęca do lektury tych tekstów. Jesteśmy świadkami zabójstwa Narutowicza, wspominamy Marszałka Piłsudskiego i Różę Raczyńską, odwiedzamy z Iłłakowiczówną Anglię, Rumunię, Węgry, Austrię... Wkraczamy w świat wspomnień Poetki, Jej przeżyć i refleksji rozpiętych od czasów przedwojennych do bardziej współczesnych nam lat pięćdziesiątych.

Bloo | 2010-08-16

To naprawdę świetna książka. Zetknęłam się z nią przy okazji pisania pracy magisterskiej i po prostu pochłonęłam ją jednym tchem. Okazuje się, że Iłłakowiczówna nie tylko czaruje poezją, ale także doskonale odnajduje się w świecie prozy. Polecam, zwłaszcza, że to skarbnica wiedzy o czasach międzywojennego dwudziestolecia. Przykład z pierwszej ręki: była świadkiem morderstwa Gabriela Narutowicza, a o całym zdarzeniu pisze z wielkimi emocjami. Jej sposób pisania bardzo działa na czytelnika, wciąga go w wir wydarzeń. Warto przeczytać, naprawdę.

soniaqui01 | 2011-10-05
    Kazimiera Iłłakowiczówna
    Szeptem
    Kazimiera Iłłakowiczówna
    Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...