Kraków i Lublana a mit Europy środkowej

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Czy mit Europy środkowej może stać się spoiwem integrującym miasta położone na przeciwnych biegunach habsburskiej Mitteleuropa? Czy doświadczenie Krakowa i Lublany potwierdza tezę Györgya Konráda, iż pojęcie Europy środkowej jest funkcją światopoglądu, a nie przynależności państwowej ? Czy peryferyjność może wyzwolić potencjał kreatywności i generować wartości o wymiarze uniwersalnym? Czym różni się doświadczenie Polaków i Słoweńców wobec Europy i jakie wspólne wyzwania stają dzisiaj przed nami? Publikacja Kraków i Lublana a mit Europy środkowej to zapis konferencji zorganizowanej w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w dniach 11 i 12 grudnia 2006 roku, a zarazem próba odpowiedzi na powyższe pytania. Okładka: miękka, Rok wydania: 2007,

Paweł | 2014-12-18

Poziom artykułów (jak to niestety często bywa w przypadku publikacji MCK) dość nierówny. Najlepsze i najciekawsze są te słoweńskich autorów, których na szczęście jest całkiem sporo.

wojnar | 2015-08-11