Głód

Okładka książki Głód
Knut Hamsun Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy klasyka
188 str. 3 godz. 8 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Sult
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1966-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1966-01-01
Liczba stron:
188
Czas czytania
3 godz. 8 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Franciszek Mirandola
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
288
230

Na półkach:

https://grafomanya.wordpress.com/2015/08/19/glod-recenzja/

Są książki, których czytanie męczy. Wykańcza wręcz psychikę czytelnika. A jednak brniemy przez nie do końca, ponieważ… no właśnie. Napisane są dobrym stylem i poruszają ważny temat. Poza tym, intryguje nas bohater. Intryguje i drażni swoją niemocą, idiotycznymi reakcjami, obsesjami graniczącymi z szaleństwem. Nie lubimy go i lubimy jednocześnie, bo choć wariat, to przecież człowiek nietuzinkowy. Inteligentny i utalentowany, tylko zmierza z złą stronę. Mimo zdegustowania, jakie odczuwamy podczas lektury, czytamy do końca, by dowiedzieć się, co też ostatecznie stanie się z postacią, o losach której opowiada powieść…

„Głód” Knuta Hamsuna należy do takich książek. Rzecz dzieje się w wieku dziewiętnastym. Bohaterem tej stosunkowo krótkiej prozy jest człowiek jeszcze młody, intelektualista i literat, mieszkaniec norweskiego miasta Christiania. Ze wspomnień owego pisarza oraz dobrej jakości materiałów, z jakich wykonane zostało jego ubranie, czytelnik może wnioskować, iż do niedawna powodziło mu się całkiem dobrze, że przywykł do egzystencji zgoła odmiennej od tej, jaką pędzi na kartach „Głodu”. Jego myśli krążą jedynie wokół dwóch tematów – jedzenia i tworzenia. Jest głodny zarówno porządnego posiłku, jak i genialnego utworu, artykułu, który mu ów posiłek zapewni. Usiłuje pisać, zwykle z kiepskim skutkiem. Stara się przeżyć, wyprzedając absolutne resztki dawnego majątku. Zastawia w lombardzie kamizelkę, próbuje to samo uczynić z marną kołdrą, okularami, guzikami surduta. Równocześnie żyje w świecie potęgowanych niedożywieniem iluzji – fantazjuje na swój temat, oszukuje napotkanych na drodze ludzi, nie potrafi rozpoznać wyciągniętej ku niemu pomocnej dłoni. Rezygnuje nawet z seksu, najsilniejszej ludzkiej namiętności. Stacza się wciąż bardziej i bardziej, cierpiąc z powodu kolejnych symptomów zagłodzenia organizmu. Niby pozostaje aktywny, jednak w sposób zupełnie nieracjonalny, który nie zapewni mu ani kalorii, ani sławy, ani pieniędzy.

Samotność, smutek i niemal śmiertelne zagłodzenie. Egzystencja na granicy jawy i pełnego majaków snu. Zimno przenikające do kości. Irytacja osoby, która o tym wszystkim czyta i wie, że wystarczyłaby zmiana podejścia do ludzi, nagięcie karku, poluzowanie zasad, by móc wrócić do społeczeństwa i jakoś… przeżyć.

Tylko czy warto rezygnować z siebie w tak marnym celu jak zwykłe fizyczne przetrwanie?

Każdy z czytelników prozy Hamsuna powinien samodzielnie odpowiedzieć sobie na to pytanie.

https://grafomanya.wordpress.com/2015/08/19/glod-recenzja/

Są książki, których czytanie męczy. Wykańcza wręcz psychikę czytelnika. A jednak brniemy przez nie do końca, ponieważ… no właśnie. Napisane są dobrym stylem i poruszają ważny temat. Poza tym, intryguje nas bohater. Intryguje i drażni swoją niemocą, idiotycznymi reakcjami, obsesjami graniczącymi z szaleństwem. Nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 546
  • Chcę przeczytać
    2 281
  • Posiadam
    474
  • Ulubione
    96
  • Teraz czytam
    38
  • Nobliści
    38
  • Literatura norweska
    33
  • Literatura skandynawska
    32
  • Chcę w prezencie
    26
  • 2023
    22

Cytaty

Więcej
Knut Hamsun Głód Zobacz więcej
Knut Hamsun Głód Zobacz więcej
Knut Hamsun Głód Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także