Brytyjskie plany ataku na zSRR 1939 - 1941

Wydawnictwo: Amber
historyczna

W roku 1940 wojna pomiędzy Zachodem a Związkiem Radzieckim wisiała na włosku! Czy Stalin spodziewał się ataku Wielkiej Brytanii?Jaki związek miały brytyjskie plany ze zbrodnią katyńską? Dlaczego Brytyjczycy zrezygnowali z uderzenia na ZSRR?Po raz pierwszy ujawnione nieznane zamiary Churchilla zbombardowania radzieckich pól naftowychPakt Ribbentrop-Mołotow oznaczał opowiedzenie się Związku Radzieckiego po jednej ze stron konfliktu, jaki ogarnął świat we wrześniu 1939 roku. Brytyjczycy i Francuzi, świadomi przygniatającej przewagi militarnej Rzeszy, za wszelką cenę chcieli uniknąć konfrontacji. W Wielkiej Brytanii zaczęła dojrzewać koncepcja, by zamiast Niemiec zaatakować ich słabszego sojusznika.Pierwsze pomysły uderzenia na ZSRR narodziły się po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 roku. Mgliste plany nabrały realnych kształtów po radzieckiej inwazji na Finlandię. Celem aliantów miało być Zakaukazie. Tam znajdowały się złoża ropy naftowej, którą Rosjanie eksportowali do Niemiec. Zachodni stratedzy zamierzali jednym posunięciem sparaliżować radziecką i niemiecką machinę wojenną, niszcząc radziecki przemysł naftowy. Właśnie po to brytyjscy specjaliści od operacji lotniczych stworzyli precyzyjny plan strategicznych nalotów bombowych na Baku, Batumi i Grozny.Patrick Osborn przedstawia dowody opracowywanych w tajemnicy projektów brytyjskich operacji. Odsłania intrygujące szczegóły misternego planu oraz dyplomatyczne, wywiadowcze i militarne przygotowania do ataku, który nigdy nie nastąpił.

Matthew Zet | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Pozycja przeznaczona wyłącznie dla osób zainteresowanych okresem II Wojny Światowej. Jest to ciekawa książka dla wszystkich lubiących gdybanie na temat realnego, alternatywnego przebiegu wojny. Poruszono niepopularne kwestie, zazwyczaj pomijane we wszelakich kalendariach wojennych, za co należą się wyrazy unznania autorowi.
Ocena na takim poziomie, ponieważ mimo świadomości, że jest to typowa książka historyczna, to czyta się ją dość ciężko.

Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Ciekawa monografia odsłaniająca kulisy prawie nie znanego epizodu II Wojny Światowej. Warte polecenia każdemu zainteresowanemu tym okresem.

Karson | 2014-06-28
QuQ | 2013-04-28