rozwiń zwiń

Mitologia Słowian


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Katyń. Dokumenty zbrodni, t. 1, Jeńcy nie wypowiedzianej wojny VIII 1939-III 1940 Rudolf G. Pichoja, Aleksander Gieysztor, Wojciech Materski, praca zbiorowa
Ocena 8,0
Katyń. Dokumen... Rudolf G. Pichoja, ...
Okładka książki Zamek Królewski w Warszawie Aleksander Gieysztor, Jerzy Gutkowski, Bożenna Majewska-Maszkowska
Ocena 5,7
Zamek Królewsk... Aleksander Gieyszto...
Okładka książki Warszawa. Jej dzieje i kultura Zofia Baranowicz, Lesław M. Bartelski, Emilia Borecka, Maria Ciechocińska, Belin Czechowicz, Izabella Galicka, Aleksander Gieysztor, Jan Górski, Stanisław Herbst, Zygmunt Jagielski, Stanisław Jankowski, Tadeusz S. Jaroszewski, Jadwiga Kaczmarzyk-Byszewska, Ewa Koczorowska-Pielińska, Ryszard Kołodziejczyk, Jan Kosim, Marek Kwiatkowski, Jerzy Lileyko, Adam Miłobędzki, Alina Sokołowska, Andrzej Sołtan, Hanna Sygietyńska, Wanda Szaniawska, Zbigniew Szczygielski, Eugeniusz Szwankowski, Władysław Tomkiewicz, Aleksander Wojciechowski, Andrzej Zahorski
Ocena 7,0
Warszawa. Jej ... Zofia Baranowicz, L...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
941 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
924
99

Na półkach: , ,

Najważniejsza książka w dorobku polskich badań (i najbardziej znana za granicami, a nawet tłumaczona na obce języki) nad religią Słowian - "Mitologia Słowian" Aleksandra Gieysztora - w nowej, poprawionej i uzupełnionej wersji.

Przez prawie trzydzieści lat jakie upłynęły od czasu pierwszego wydania praca prawie się nie zestarzała. Autor zastosował szerokie badania komparatystyczne wykorzystując najważniejszą światową literaturę i dorobek światowych naukowców swojego okresu. Wykorzystał pionierskie wnioski rekonstrukcji religii na podstawie analiz semiotycznych i folklorystyczych, najnowsze (ówcześnie) odkrycia archeologiczne. Stworzył opracowanie religii Słowian, którego połączeniu rozmachu i zarazem mocnego warsztatu naukowego trudno po dziś dzień komukolwiek dorównać.

Co do samych materiałów Gieysztora to wszelkie nowości, na jakie natrafimy w tym nowym wydaniu zawdzięczamy pracy pani Anety Pieniądz, która specjalnie je wyszperała i zebrała. W samym tekście autora w stosunku do poprzedniego wydania niewiele jest uzupełnień; kilka poprawionych akapitów. Ważną nowością są wprowadzone przypisy, które na każdej stronie odsyłają nas do tekstów, z których mistrz czerpał pomysły. Zaowocowało to również poprawioną bibliografią. Jest niestety rzecz, która była tak samo ważnym problemem już w wydaniu poprzednim - braku indeksu. Jeśli więc ktoś męczył się straszliwie wertując 300 stron poprzednich dwu wydań w poszukiwaniu jakiejś drobnej interesującej go akurat postaci, nie wymienionej w spisie treści, to teraz czeka go to nadal.

Co jeszcze mamy z dodatków? Rozczarują się ci wszyscy, którzy liczą na zapowiadane w internecie i na okładce "referaty konferencyjne, zapisy audycji telewizyjnych i radiowych". Mamy tutaj jeden referat, zapis jednej audycji radiowej i jednej telewizyjnej. Referat "Badanie i poznanie mitologii i wierzeń słowiańskich" wygłoszony na konferencji interdyscyplinarnej "Mity i wierzenia pogańskich Słowian i Bałtów" w Baranowie Sandomierskim w 1995 r. (teksty z tej konferencji ukazały się w piśmie "Światowit" nr 40, 1995) jest jeszcze w miarę ciekawy. Ukazuje stosunek Gieysztora do zmian, jakie zaszły w wielu dziedzinach nauki już po ukazaniu się jego opracowania, szczególnie krytyki koncepcji Dumezila. Autor przyznaje, że koncepcja ta nie do końca się sprawdza, lecz broni jej nadal w kontekście przybliżania nam wyobrażeń słowiańskich. Niestety niewiele są warte pozostałe dwa dodane teksty Gieysztora, pochodzące z 1980 r. Zaserwowano nam tutaj po prostu dwa razy streszczenie samej książki opowiedziane ustami autora.

Trudno mi uwierzyć, że nie znalazło się nic bardziej godnego uwagi. Wystarczy choćby wspomnieć tekst "Sprawca piorunów w mitologii słowiańskiej" zamieszczony w Ars Historica. Ponadto Gieysztor napisał bardzo ciekawą rozprawę poświęconą analizie kultu Świętowita "Opfer und Kult in der slawischen Uberlieferung". Albo nie mniej ważny "Bemerkungen zur Apostasie in Zentral- und Osteuropa im 10. und 11. Jahrhundert" na temat przełomu religijnego Słowian połabskich w 983 r. Każdy z nich jest stokroć więcej wart niż zapis obu słuchowisk.

Ponadto znajdujemy w tej publikacji teksty innych autorów, niż samego Gieysztora. Mamy więc krótką rozprawkę Modzelewskiego o powstaniu książki Gieysztora i specyfice jego podejścia do zagadnienia. Następnie opis spuścizny naukowej autora, archiwum jego notatek dostępnych w PAN i kilka słów o nowym wydaniu napisane przez A. Pieniądz. Najciekawsze z tego wszystkiego i najbardziej krwiste okazuje się jednak "Posłowie" ucznia Gieysztora - Leszka P. Słupeckiego. Prezentuje on co wniosła myśl Gieysztora do badań nad mitologią Słowian, które jego uwagi okazały się nietrafne, a które prorocze, oraz co zaszło od tamtej pory w badaniach naukowych poświęconych mitologii Słowian. A okazuje się, że zaszło sporo.

Sam tekst Gieysztora w nowym wydaniu niewiele się zmienił, prócz przypisów. Książkę jednak warto mieć ze względu na dołączone do niej teksty, nie tylko samego autora, ukazujące o wiele szerzej kontekst i znaczenie tej książki, jak i samych badań nad słowiańską mitologią.

Najważniejsza książka w dorobku polskich badań (i najbardziej znana za granicami, a nawet tłumaczona na obce języki) nad religią Słowian - "Mitologia Słowian" Aleksandra Gieysztora - w nowej, poprawionej i uzupełnionej wersji.

Przez prawie trzydzieści lat jakie upłynęły od czasu pierwszego wydania praca prawie się nie zestarzała. Autor zastosował szerokie badania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 393
  • Przeczytane
    1 323
  • Posiadam
    478
  • Teraz czytam
    100
  • Chcę w prezencie
    44
  • Historia
    39
  • Słowianie
    38
  • Ulubione
    31
  • Mitologia
    24
  • Mitologie
    20

Cytaty

Więcej
Aleksander Gieysztor Mitologia Słowian Zobacz więcej
Aleksander Gieysztor Mitologia Słowian Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także