Jan Krzysztof

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Jean-Christophe
klasyka
Librarianka

W latach 1904-1912 powstawała dziesięciotomowa monumentalna powieść rzeka Jan Krzysztof, dzięki której autor uhonorowany został Literacką Nagrodą Nobla. Utwór nakreśla obraz genialnego muzyka niemieckiego Jana Krzysztofa Kraffta, dokładnie opisując jego życie – od momentu narodzin, aż do śmierci. Cechujące się surowym stylem dzieło skupia się tym samym na duchowych rozterkach i życiowych niepowodzeniach wrażliwego artysty, który ostatecznie znajduje szczęście w odosobnionym zakątku Szwecji. Zdaniem krytyków, postać Kraffta stanowi syntezę samego Rollanda oraz Beethovena.

Roman Dłużniewski | 2016-12-15

W zbyt młodym wieku podszedłem do tej książki Rollanda. Nie dałem rady. Przebrnąłem przez nią, ale na siłę. Po latach chyba do niej wrócę.

Świetna pozycja,składająca się z czterech tomów. Opowieść o życiu kompozytora Jana Krzysztofa; to w zasadzie alegoria postaci, nawiązująca do Beethovena. Jest w niej zawarty cały życiorys bohatera i jego liczne miłostki. Polecam!

Aleksandra | 2015-06-25
Przeczytana: 1971 rok

Ulubiona książka okresu liceum. Biografia kompozytora niemieckiego, bardzo szczegółowa i zbeletryzowana. Powieść obszerna, ale jakże interesująca. Nie mogłam się od niej oderwać. Z przyjemnością jeszcze raz ją przeczytam.

lookingforhappiness | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, Przerwane

Przeczytałam 3 z 4 tomów. Próbowałam, ale okazało się, że Jan Krzysztof to naprawdę ciężki zawodnik. Akcja książki prowadzi nas przez burzliwe życie młodego człowieka, który napotyka wiele przeszkód na swojej drodze do spełnienia marzeń. Mimo że warunki mu nie sprzyjają, on nie poddaje się. Język książki jest dość trudny, a liczne opisy Francji i Niemiec XX wieku zarówno poszerzają wiedzę, jak i zabierają dużo czasu. Kiedyś z pewnością przeczytam ostatnią część losów Jana Krzysztofa, choć wtedy nie będę już pewnie pamiętać wcześniejszych trzech tomów. "Jan Krzysztof" naprawdę skutecznie inspiruje do poznania muzyki klasycznej.

Konrad | 2016-08-26
Bożena | 2015-12-11