Wspomnienie Babilonu

Tłumaczenie: Joanna Jabłońsks-Bayro
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Interesującej Prozy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Remembering Babylon
83-7255-211-8
Wspomnienie, Babilonu
kayutek

Angielski trzynastolatek, wyrzucony za burtę przepływającego u wybrzeży Australii okrętu, spędza kilkanaście lat wśrod aborygenów. Gdy potem, jako osoba na wpól cywilizowana, przybywa do osady białych, jego obecność wywołuje u niepewnych jutra kolonistów skrajne reakcje. Konflikt wydaje się nieunikniony. Wspomnienie Babilonu jest powieścia o ścieraniu się kultur, wyzwalających u jednych jasne, u innych ciemne strony osobowości. Jednak Malouf to nade wszystko mistrz poetyckiego obrazu. Za pomocą delikatnego instrumentu potrafi odkryć prawdy o człowieku i świecie, pozostające poza zasięgiem wielu, wybitnych nawet pisarzy.

pstro | 2015-01-31

Tym razem opis na okładce oddał sedno - opisy uczuć i stanów psychicznych Maloufa są niezwykłe i poruszające, całość jednak nie składa się w wybitne dzieło prozy psychologicznej (choć z pewnością bardzo dobre). Szczególnie jednak rozczarowuje zakończenie i sprawia wrażenie, jakby autorowi zabrakło trochę pomysłu na rozwiązanie fabuły.

MariannaJ | 2014-01-20

Pisałam pracę magisterską o współczesnej literaturze australijskiej i ta powieść Maloufa była jedną z głównych książek przeze mnie omawianych (obok Thomasa Keneally i Petera Careya). Nie jest to łatwa lektura i wydaje mi się, że czytanie tej książki ułatwi choć elementarna znajomość historii Australii, kolonizacji i Aborygenów. Kwestie rasowe i koncepcja Innego to główne wątki tej powieści. Polecam tym, którzy lubią się literaturą czasem pochłostać ;-)

Ynka | 2017-03-24
Przeczytana: 08 marca 2017