Król olch

Wydawnictwo: Śląsk
Roi des Aulnes
83-2160-857-4
brak

Wyróżniony nagrodą Goncourtów „Król Olch” nawiązuje do ballady Goethego pod tym tytułem, lecz zainteresowanie pisarza skupia się na postaci wilkołaka. Jest nim Abel Tiffauges, samotnik, który widząc dokoła siebie rozliczne symbole, czeka na ich wyjaśnienie. Dokonuje się to w Prusach Wschodnich, gdzie Tiffauges trafia jako jeniec wojenny. Tutaj bohater, czujący w sobie powołanie wilkołacze, styka się z Wilkołakiem z Puszczy Rominckiej — Hermanem Göringiem, a na koniec sam zostaje wilkołakiem z zamku Kaltenborn, starej siedziby krzyżackiej, gdzie odbywa się selekcja i kształcenie młodzieży niemieckiej.

[Wydawnictwo „Śląsk”, 1990]

Via | 2015-05-24
Przeczytana: 19 maja 2015

Śmiało, mówcie, że się nie znam, trudno. Książka była okropna, naprawdę jedna z najgorszych, jakie przeczytałam w życiu, a na pewno najgorsza w tym roku (i poprzednim prawdopodobnie też). Cóż, to nie gatunek dla mnie.
Streszczenie i więcej moich narzekań:

Justyna | 2011-04-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 maja 2010

Zaczęło się, że obejrzałam fragment filmu "Król Olch" z rewelacyjnym Johnem Malkovichem i dowiedziałam się, że ekranizacja powstała na podstawie książki. Przeczytałam i naprawdę mi się spodobała. Zawarta w niej opowieść jest nawiązaniem do "oryginalnego" "Króla Olch" stworzonego prze Goethego. Polecam wszystkim zainteresowanym poczynaniami Rzeszy w czasie II wojny światowej. Szczególnie kwestą kształtowania formacji tzw. Hitlerjugend.

minima-moralia | 2016-09-01
Anna Świątkowska | 2016-08-29