Blues Kojota

Wydawnictwo: Alfa - Wero
Coyote Blue
83-7179-101-1
ania_och

Sam Hunter prowadzi uporządkowane życie: odnosi sukcesy w branży ubezpieczeniowej, ma wspaniały apartament, nowego mercedesa i 52-calowy telewizor. Pewnego dnia spotyka Kaliope, cudowną kobietę, właśnie taką, o jakiej zawsze marzył, ale nigdy podobnej nie ośmielił się poderwać. Wtedy na scenę wkracza Kojot, starożytny indiański bóg, słynący ze swoich oszukańczych sztuczek, w pewnych sprawach mądry, w innych - kompletny dureń. Kojot zna lek, który może połączyć kochanków, ale nie ma pojęcia, jak działać w świecie ludzi.

"Blues Kojota" opowiada o tym, jak Sam Hunter stał się dzielnym człowiekiem, jak znalazł miłość, wolność i odkupienie.

Powieść w duchu Kurta Vonneguta i Toma Robbinsa, z wyraźnym wpływem Carlosa Castanedy - jest zabójczo zabawna i głęboko wzruszająca, skandalizująca i mistyczna, a przede wszystkim niezwykła.

Anksunamun | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Przeczytałam już niemal wszystkie książki Christophera Moore'a, wydane po polsku, i "Blues Kojota" był ostatnią, na którą polowałam. Nie zawiodłam się. Historia faceta, który urodził się Indianinem w Stanach Zjednoczonych, ale w wieku 15 lat odciął się od korzeni, i gdy kończy 35 lat, nagle nawiedza go zapomniany indiański bóg, wywracając jego ustabilizowane życie do góry nogami. Fabuła o szybkiej akcji, gdzie każde zdarzenie jest równie absurdalne jak poprzednie. Ze względu na komediową tematykę powieść czyta się łatwo, choć trzeba podzielać ten specyficzny typ humoru, aby naprawdę czerpać z niej przyjemność. Ja akurat lubię dla rozrywki poczytać groteskę i nieraz podczas lektury wybuchłam śmiechem. "Blues" zdecydowanie poprawił mi nastrój i tchnął we mnie nadzieję, że może faktycznie warto czasem rzucić się na głęboką wodę i tak jak główny bohater zaryzykować utratę codziennej rutyny dla znalezienia prawdziwego szczęścia.

magda | 2010-12-14
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 13 grudnia 2010

Christopher Moore to autor 12 powieści (w Polsce wydano dziewięć z nich) z gatunku comic fantasy, nazywany następcą Vonneguta. Wydany w 1994 roku Blues Kojota, okrzyknięty „Kultową powieścią dla ludzi zbyt wybrednych, by stać się częścią jakiegokolwiek kultu” to druga w jego dorobku książka. W Polsce ukazała się ona nakładem wydawnictwa Alfa-Wero w 1998 r. w tłumaczeniu popełnionym przez Panią Danutę Górską.

„(…) kiedy wszystko jest z tobą w porządku, ale boisz się, że coś pójdzie źle i zniszczy twoją równowagę, wtedy czujesz Blues Kojota.” (s.40)

Sam Hunter, sprzedawca marzeń (hmm, ubezpieczeń) skrywający tajemnicę, która we wczesnej młodości zmusiła go do ucieczki z ziem plemienia Kruków, żył samotnie, lecz w miarę spokojnie, w Santa Barbara. Pewnego dnia na parkingu dostrzegł kobietę swojego życia oraz… swego ducha opiekuńczego, starożytnego indiańskiego boga oszusta Kojota. Kojot zapytał, czy Sam chce tę dziewczynę, po czym… przewrócił jego życie do góry nogami. Dosłownie –...

cocosek | 2010-08-21

jedna z gorszych ksiązek Moore'a

cyna4 | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Swoją przygodę z twórczością Moore'a rozpoczęłam od powieści "Blues Kojota". Jest to druga powieść tego autora, pierwsza wydana w Polsce. Spodziewałam się dużej ilości czarnego humoru, parodii oraz absurdu, ponieważ słyszałam, że właśnie z tych składników tworzone są książki autora. Niestety, całość wypada raczej przeciętnie. Historia Sama Huntera nasuwa na myśl historie wielu innych bohaterów (widziałam podobieństwo Kaliope do Magi z "Gry w klasy", podobieństwo Sama do głównego bohatera "Podziemnego kręgu" Palahniuka), schemat dość szybkiej przemiany (pod wpływem miłości) w szlachetnego człowieka też już był wielokrotnie podejmowany (chociażby w wielu produkcjach rodem z Hollywood).
Książka broni się jednak dwiema rzeczami. Po pierwsze - niektóre momenty opisu kultury amerykańskiej w krzywym zwierciadle są naprawdę zabawne. Po drugie i najważniejsze - Moore znakomicie opisuje praktyki religijne pochodzące z różnych wierzeń. Z przymrużeniem oka opisuje zarówno chrześcijaństwo, jak...

aniusia | 2012-05-28
Przeczytana: 27 maja 2012

Niestety sprawdziły się recenzje innych czytelników. Książka bardzo słaba.
Właściwie nie ma w niej nic co zachwyciło mnie w poprzednich książkach Pana Moore'a. Inne tryskają ciekawymi dialogami, niebanalnym słownictwem i świetnym humorem. W tej zabrakło wszystkiego. Męczyłam się z nią kilka dni , ostatecznie dałam za wygraną.
Autor ma świetny dowcip oraz szeroką fantazję ,ale niestety tłumaczenie na polski "zabiło" ciekawą historię.
Bez żalu odłożyłam tę pozycję na półkę i zabrałam się za inną książkę Christophera Moore'a- "Ssij mała ssij". Bo jeden kiepski tłumacz nie przekona mnie do zaprzestania czytania genialnego autora.

katka_94 | 2013-09-26
Przeczytana: 2013 rok

Książka dość specyficzna, nieco dziwaczna o dziwnym poczuciu humoru przez to naprawdę dobra. Trudno mi jeszcze coś na jej temat powiedzieć, znaleźć słowa które pomogłyby mi ją określić. Mimo to uważam ją za wartą przeczytania dlatego też polecam.

hincol44 | 2016-06-19

To jedna z najzabawniejszych książek, które czytałem kiedykolwiek. Czytałem ją kilka razy i zawsze płakałem ze śmiechu. Na pewno zabiorę się za nią ponownie:)))

Kamila Ciechorska | 2014-08-03
Przeczytana: 2010 rok

Najlepsza książka Christophera More'a jaką kiedykolwiek przeczytałam.

Anna | 2013-08-23
Przeczytana: wrzesień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czasem wydaje się nam, że mamy już wszystko i wtedy ktoś uświadamia nam, że tak naprawdę nie mamy nic...

Christophera Moore'a poznałam przy okazji "Krwiopijców" i od tego czasu jest jednym z moich ulubionych autorów. Uwielbiam jego nieco nonszalancki i jednocześnie przesycony głęboką satyrą styl jakim pisze. Jego powieści, choć pozornie wydają się być niczym innym, tylko stekiem bzdur i wymysłów, tak naprawdę zawierają w sobie głęboką, ukrytą prawdę.

Podobnie jest właśnie z bohaterem "Bluesu Kojota".
Sam Hunter - uciekinier, niedoszły zabójca, indianin z plemienia Kruków i sprzedawca polis ubezpieczeniowych; jako samowystarczalny obserwator świata myśli, że ma wszystko. Jego życie i panujący w nim pozorny porządek burzy pojawianie Starego Człowieka Kojota - mitycznego indiańskiego bożka, który według starych indiańskich wierzeń i legend przynosi tylko pecha i śmierć.
Cudowne życie Sama nagle zmienia się o 180 stopni, a od samego bohatera wymaga to nie lada wysiłku. W ciągu...

Luksus | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Przyzwoita, całkiem zabawna, szybka i intensywna. Przy czym odrobinkę chaotyczna.
Poza tym zakończenie troszkę, w mojej opinii, kulawe, ale daje radę.