Droga do mniejszego zła

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03174-9
historyczna

Przedstawia przygotowania i kulisy wprowadzenia stanu wojennego. Autor dotarł do niedawno odtajnionych archiwów polskich ośrodków władzy i skonfrontował je z zawartością archiwów części byłych państw Układu Warszawskiego, by móc podważyć lub podzielić koronny argument obrońców zasadności wprowadzenia stanu wojennego - czyli niebezpieczeństwa interwencji obcych wojsk na terytorium Polski....

Przedstawia przygotowania i kulisy wprowadzenia stanu wojennego.
Autor dotarł do niedawno odtajnionych archiwów polskich ośrodków władzy i skonfrontował je z zawartością archiwów części byłych państw Układu Warszawskiego, by móc podważyć lub podzielić koronny argument obrońców zasadności wprowadzenia stanu wojennego - czyli niebezpieczeństwa interwencji obcych wojsk na terytorium Polski. Książka opisuje i analizuje także to, jak komunistyczne władze widziały i oceniały sytuację - zarówno wewnętrzną, jak i międzynarodową - w roku 1981, i jak na nią reagowały.
W 1980 roku pierwsze, lipcowe strajki w Lublinie nie spędzały snu z oczu władców PRL. Choć zarówno amerykańskie jak radzieckie służby wywiadowcze z uwagą śledziły sytuację polityczną w Polsce, aż 12 z 19 członków Biura Politycznego PZPR wyjechało w tym czasie z żonami, dziećmi i wnuczętami na wczasy na Krymie. W sierpniu zaniepokojenie władz wzrosło. Rozważano posłużenie się Marynarką Wojenną do spacyfikowania zbuntowanych ośrodków na Wybrzeżu. Jednak wierzono, że skutki porozumień podpisanych z robotnikami da się jeszcze zniwelować.

radekmo | 2016-08-17

Przede wszystkim jest to historia polityczna więc nie wszystkim przypadnie do gustu i może okazać się, że jest to nieco ciężka lektura.

klepi90 | 2016-03-05
Pierogi_i_Pączki | 2015-01-05
SkinnyLove | 2013-05-25
perez550 | 2012-10-27
Justyna | 2012-09-27
Na półkach: Przeczytane, Historia.
tomsn | 2011-01-20
patrycja_wojtowicz | 2014-09-23