Niewinna

Okładka książki Niewinna Iris Johansen
Okładka książki Niewinna
Iris Johansen Wydawnictwo: Da Capo Seria: Nie chowaj tej książki przed żoną! I tak kupi sobie nową! literatura obyczajowa, romans
Nie chowaj tej książki przed żoną! I tak kupi sobie nową!
Tiger prince
Da Capo
1994-01-01
1994-01-01
Maciej Pertyński
Niewinna

Szkoda, że ta książka ma tak niewielu czytelników. To naprawdę dobra pozycja czytelnicza.
„Niewinna” nie do końca klasyfikuje się jako pełnoetatowy romans historyczny. Mam nieodparte wrażenie, że autorka do samego końca nie mogła się zdecydować, jakiego rodzaju historię chce nam tak naprawdę przedstawić. Książka w zdecydowanej mierze, bardziej skłania się ku literaturze przygodowo-podróżniczej, niż ku ckliwym westchnieniom w blasku księżyca.

Tematyka - jak najbardziej egzotyczna i interesująca, dotyczy bowiem początków rozwoju kolei żelaznej w Indiach. Dodatkowo przy okazji mamy możliwość „liznąć" odrobinę wiedzy o kulturze, wierzeniach i obyczajowości tego egzotycznego kraju, tak więc jest naprawdę interesująco.
Co do wątku miłosnego, to mamy tu , owszem, nie jeden a nawet kilka takowych, ale żaden z nich nie przytłacza i nie determinuje treści, choć oczywiście jest ważną częścią składową tej historii. Jest wilgotno, upalnie, parno, intymnie, namiętnie, ale też wielokrotnie naszym bohaterom przyjdzie wypić całkiem sporą czarę goryczy i zmagać się z wieloma przeciwnościami losu.

Wszystko jest przedstawione bardzo plastycznie i w takim słodko gorzkim klimacie.

Bardzo plastyczne opisy malowniczych krajobrazów sprawiają, że podczas lektury wszystko staje nam przed oczami jak żywe, a przygody wciągają i zaprzątają nasze myśli nawet po odłożeniu książki. Wszystko jest bardzo lekko i sprawnie poprowadzone, bez niepotrzebnych dłużyzn i dywagacji. Czyta się to bardzo przyjemnie, a lektura stanowi interesującą rozrywkę
A teraz zdanie usprawiedliwienia:
Moja stosunkowo niska ocena bierze się chyba głównie z zaskoczenia, że nie otrzymałam tego, na co się nastawiłam, czyli klasycznego romansu, z balami, wieczorowymi toaletami, książętami i takimi tam.
Zamiast tego otrzymałam wszystkie barwy i zapachy egzotyki, zwyczajnych, a jednak niezwykłych bohaterów, przepiękne plenery i moc przygód.
Wiem, że pewnie to nie jest najsprawiedliwsza ocena, ale po raz kolejny okazuje się, że nastawienie determinuje wszystko 😊
Tak więc mimo jedynie sześciu gwiazdek- serdecznie polecam. Warto sięgnąć po tą książkę, ale nie nastawiając się na klasyczny romans :)

Z pewnością główna bohaterka była niewinna. Jako dwunastolatka wyrwana z burdelu, gdzie jej matka paląc opium udostępniała swoje ciało poprzysięgła, że nigdy nie będzie taka jak matka. W egzotycznym kraju razem z Patrikiem, swoim ojcem pracuje przy budowie kolei. Jej ojciec, który nie trzeźwieje, wszystko zrzuca na barki córki do momentu ostatniego zamówienia. Wtedy to zamawia tańszy materiał i to jest przyczyną straszliwego wypadku. Ian jest sparaliżowany, a Raul wini za to dziewczynę. Ona z koleii nie zaprzecza, bo jest związana słowem z Patrikiem. Cierpi za nie swoje winy.
Cała książka ma doskonałą treść. Jedyne co trochę mnie zirytowało to postać samego Iana. Na początku wspaniały, męski, Szkot w pełnej krasie, a po wypadku takie ciepłe kluski. Nawet ukochana Margaret nie potrafiła go zainteresować. Jego ostatni czyn - bierne czekanie na Abdula i śmierć było wręcz głupie. Mógł czekać na niego, ale z bronią w ręku i nim sam zginął powinien zaszczelić Abdula i zdjąć problem z głowy bratu.

Super się czyta ten romans :szybka ,wartka akcja ,nie głupia fabuła i dużo namiętności jak lubię. Egzotyczne Indie dodaja pikanterii.

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne