Markiza Angelika

Wydawnictwo: Świat Książki
Angélique, marquise des Anges
lullaby

Inne wydania

"Markiza Angelika" to pierwsza książka z 13 tomowej serii poświęconej miłości Angeliki de Sancé de Monteloup i hrabiego Joffrey de Peyraca. Książka ta to klasyczny romans historyczny, wydany w 1957 roku pod tytułem "Angélique, Marquise des Anges". Akcja rozpoczyna się w 1645 roku w Monteloup we Francji, gdzie wychowuje się, z dwiema siostrami, główna bohaterka - Angelika, córka barona de Sancé de Monteloup. Pierwszy tom sagi o uwodzicielskiej Anielskiej Markizie obejmuje okres od dzieciństwa do pierwszych lat małżeństwa. Poślubiona hrabiemu Joffrey de Peyrac, zwanemu Wielkim Kulawcem z Langwedocji, oszpeconemu i kulawemu, uwikłana w spisek przeciw królowi, poznaje nowy świat w pięknej Tuluzie, a w tle Francja z początków panowania Ludwika XIV.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

sola255 | 2015-07-04

Ponieważ TVP 1 emituje cykl filmów o Markizie Angelice , przypomniałam sobie tomiszcza (13) ,jakie czytałam o tej bohaterce . Historie "płaszcza i szpady" , dawno temu zaczytywałam się w takich książkach.
Chyba nie muszę mówić kim była Angelika de Sancé de Monteloup i jej mąż hrabia Joffrey de Peyrac.
Pamiętam filmy z lat 60 tych (powtarzane wielokrotnie) , cykl przygód pięknej markizy , dość śmiałe , jak na owe czasy :-)
Pojedynki , dworskie intrygi za czasów Ludwika XIV , przygody w Afryce . Niewolnica w haremie sułtana ,różni kochankowie , różni ludzie . Od luksusów , do życia w biedzie. Filmy odbiegały od książek , ale takie ich prawo i myślę ,że wyszło to na dobre!
Rescator ( ukochany mąż) , pobyt we francuskiej Kanadzie... troszkę dziwne ostatnie tomy , ale cóż przygód moc, a stworzyć tak obszerną historię nie każdy potrafi.
Nie wiem czy wiecie ,że powstała w 2013 nowa wersja pierwszej części przygód Angeliki. Bardzo mi się podobała , choć w tej wersji Joffrey de...

książek: 1991

Duże brawa za śliczny język - gdyby większość współczesnych książek było tak pisanych, to krytycy czepialiby się tylko opisanej historii.
Czytałam fragmentami, ponieważ widziałam wcześniej film - bardzo mi się podobał, ale w powieści możemy coś więcej znaleźć. I plus za rozbudowany wątek małżeństwa Angeliki.
Czy zerknę do pozostałych części? Nie, ponieważ mam wrażenie, że im dalej, tym będzie coraz dziwniej i zbyt wymyślnie.

Beremis | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

Trafiło to do mnie, jako powieść historyczna, dworskie intrygi, itd.
Lipa. Dotarłem do połowy i mam dość. Czemu nie przeczytałem wcześniej, że to romans. I to banalny. dla mnie taka nudna i mdła wersja "Pięknej i Bestii". I wszystko takie banalne. Historia - nudniej niż w podręczniku przedstawiona. Intrygi? Dziecinada.
I dopiero teraz przeglądając opnie z LC dowiedziałem się, że jest film. Już wiem, że będę go omijał szerokim łukiem.
Kompletnie nie w moim guście. Zwykłe romansidło nie wyróżniające się z tłumi innych harlequinów.
Za to mojem mamie na pewno przypadnie do gustu.

Justyna | 2015-01-27
Na półkach: Koniec serii, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Książkę bardzo dobrze się czyta. jest napisana w bardzo przystępny sposób.
Książka bardzo mnie wzruszyła, czasami tak, ze nie widziałam co czytam, tak potrafiłam się rozkleić. Książka potrafi wciągnąć i poczuć tamtą epokę, inny wiek, czas zabobonu i głupoty ludzkiej, a ludzi niewinni tylko przez to cierpią.
Chętnie przeczytam drugi tom.
Tylko mnie zastanawia, czy hrabiego Jeffreya naprawdę spalono na stosie?
W filmie przeżył, a w książce dalej czuje tą niepewność, a może jeszcze żyje?

Karina | 2013-08-23

Moja pierwsza i ukochana "dorosła" seria. Wspaniała historia, wyraziści bohaterowie, a całość osadzona w barwnych czasach Ludwika XIV. Chyba dzięki tym książkom pokochałam tę epokę i tego króla :) A co najważniejsze w książkach to sposób, w jaki są napisane - nie sposób się oderwać. Niestety ostatnie tomy troszkę odbiegają od tych pierwszych (były pisane już przez samą Anne Golon i czuć tę różnicę) i nie chodzi tylko o sposób pisania, ale także samą historię. Momentami robi się trochę dziwnie. Mimo to uwielbiam czasami wracać do tej serii. Do filmu też pomimo tego, że momentami nawiązuje dość luźno do książek. Ale jak można nie kochać się w Joffrey'u... ;)

Ania | 2012-10-27
Przeczytana: 27 października 2012

W mojej opinii jest to bardziej powieść historyczna niż typowy romans, opowiadająca o intrygach i manipulacjach w czasach Ludwika XIV. Szczerze mówiąc zabierając się do czytania tej pozycji spodziewałam się bardziej książki w stylu Pani Amandy Quick czy też Pani Mary Jo Putney, przyjemnie zostałam zaskoczona. Bardziej od wątku romansowego, bez miłości od pierwszego wejrzenia, zarysowane zostało tło historyczne. Polecam.

Anna Kosmal | 2014-08-31
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Uwielbiam film, mogłabym go oglądać codziennie. Natknęłam się na książkę i hmmmm... coż zobaczymy. Staram się zawsze wpierw czytać książkę a potem oglądać film, w tym przypadku było odwrotnie. I nie żałuję, bardzo fajna książka, więcej sytuacji niż w filmie. Po tym tomie podjęłam decyzję o zakupie całej serii. Jak ktoś lubi książki gdzie akcja dzieje się w dawnych czasach to jak najbardziej powinien tą przeczytać.

psotka | 2014-01-13
Przeczytana: 2010 rok

Tak bardzo pokochałam serię o pięknej i odważnej Angelice, że imieniem tym nazwałam swoją córeczkę:) Gorąco polecam:)

Kasia | 2010-12-22

Super!!!Przeczytałam prawie wszystkie.

kiga | 2016-03-30
Przeczytana: 22 marca 2016

Zuroczona wspaniałymi filmami o przygodach Angeliki de Peyrac sięgęłam po książki na podstawie których zostały zrobione i w cale nie żałuję tej decyzji ponieważ czyta się je bardzo przyjemnie, są napisane w pięknym języku. Pierwszy tom wprowadza nas w pełne przygód życie tytułowej bohaterki serii. Jak to zawsze jest z książką, bardzo przewyższa filmy ponieważ jest bardziej rozbudowana.
Bardzo Polecam.