Warszawa Prusa i Gierymskiego

Wydawnictwo: Arkady
historyczna

Portret Warszawy drugiej połowy XIX stulecia, nakreślony przez znanego prozaika i eseistę, Artura Międzyrzeckiego. Autor zaprasza na spacer ulicami dawnej Warszawy, pokazuje jej codzienność i osobliwości, przede wszystkim życie kulturalne stolicy. Wśród ilustracji znajdziemy sztychy z ówczesnej prasy i reprodukcje obrazów i rysunków Gierymskiego, Pankiewicza, Podkowińskiego, Witkiewicza i wielu innych artystów.

Koronczarka | 2017-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Wygrzebałam w antykwariacie starutką książkę, a dała mi tyle radości. Autor ze znawstwem przede wszystkim kulturalnego życia naszej stolicy opisuje jej okres "miedziorytowy", jak sam to nazwał, czyli koniec XIX wieku. Wiele w niej anegdot, ciekawostek i życia. Spacerujemy po najbardziej znanych lokalach, po teatrach, redakcjach czasopism. Oglądamy blaski i cienie życia ludzi kultury tego okresu. I więcej jest niestety tych cieni, bo dobra kultury nigdy chyba u nas nie sprzedawały się zyskownie. Częściej życie artystów scen i malarzy to była żebranina o zaległe honoraria, niedostatek, głód i rozmienianie na drobne swojego talentu, by zarobić jakiś grosz. Wielkie, uwielbiane gwiazdy to tylko niewielu szczęśliwców.

Patrycja | 2013-10-13
Anna | 2012-08-30