Rosja w łagrze

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
8,58 (12 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
10
4
9
3
8
2
7
2
6
1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788388288739
liczba stron
526
kategoria
literatura faktu
język
polski

Osadzono nas w łagrze nie dla jakiegoś widzimisię, jak to się prawdopodobnie z reguły zdarza, lecz za zupełnie konkretne przestępstwo. Pół roku po naszym aresztowaniu wydano ustawę wprowadzjącą karę śmierci za ucieczkę za granicę.To, co widziałem w ciągu tych lat, sprawiło, że dalsze pozostawanie w Rosji stało się dla mnie moralnie niemożliwe... Okładka: twarda, Rok wydania: 2007,

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (461)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6867
allison | 2016-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

"Rosja w łagrze" to jeden z najlepszych, najbardziej wnikliwych dokumentów opisujących i analizujących mechanizmy władzy oraz realia życia w stalinowskiej Rosji. To również pierwsza tego typu publikacja - napisana i wydana w latach 30. minionego wieku.

Autor, który wraz z synem i bratem, był więźniem łagru, dokładnie relacjonuje, jak przebiegało ich życie w obozie, jak musieli walczyć o przetrwanie i wypracowanie sobie mocnej pozycji, dzięki której mogli przygotować brawurową ucieczkę do Finlandii.
Książka Sołoniewicza zaskakuje nie tylko szczegółowością opisów i dogłębną znajomością stalinowskiej polityki. Autor nieraz wygłasza tezy, które szokują czytelnika, np. gdy stwierdza, że dla części Rosjan uwięzienie w łagrze okazywało się lepsze od życia na wolności - jeśli ktoś potrafił "ustawić się" w obozie, rzadziej bywał głodny niż przed zesłaniem. Ten przerażający paradoks Sołoniewicz popiera wieloma przykładami, które mogą wydawać się cyniczne i na pewno są przerażające, ale...

książek: 2758
Koronczarka | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Książka, którą należy zestawić w jednym szeregu z "Archipelagiem GUŁAG" Aleksandra Sołżenicyna i "Innym światem" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. A o kilkadziesiąt lat od nich wcześniejsza. Napisana z dużym talentem i wielką przenikliwością. Autor spędził kilka miesięcy w łagrach w Karelii, a potem wraz synem i bratem uciekł do Finlandii. Sołoniewicz opisuje przerażające życie w tych obozach, ale i z wielką wnikliwością pisze o życiu w ZSRR. Daje nam nie tylko zapis realów, ale także przytacza wiele rozmów prowadzonych z innymi więźniami, przez co lepiej możemy zrozumieć, dlaczego tak się stało, tragedia tych ludzi nabiera głębi, a podłość ukazana jest w całej swej ohydzie. Lektura absolutnie obowiązkowa.

książek: 714
PiórkoAngeliki | 2013-12-12
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Już dawno nie przeczytałam tak dobrej książki,
nie kłamano w "New York Journal" w 1938,że :"Sołoniewicz opowiedział sowiecką rzeczywistość z talentem pisarskim porównywalnym do Lwa Tołstoja lub Wiktora Hugo".
I czuję wielki niedosyt,bo mogłabym czytać wiele tomów napisanych takim świetnym piórem,i dlatego jestem trochę zła,że autor przesiedział w łagrze tylko 8 miesięcy,a nie np. kilka lat.
Wiem,wiem,zaraz się oburzycie,jak mogę mieć takie życzenie,ale to jest właśnie najwyższe uznanie z mojej strony dla autora.
Mimo,iż książka ma prawie 600 stron zadrukowanych drobnym "maczkiem"
trudno się od niej oderwać,człowiek jest ciekawy co dalej,czy końcowa blaga na skalę światową nie zostanie zdemaskowana przez naczelnika łagru,a tym samym nie pogrąży autora i nie zostanie on zesłany na wieki wieków w jakieś straszne miejsce,gdzie głód,zimno i wyczerpująca praca skaże go na śmierć.
Na tle literatury łagrowej ta pozycja się wyróżnia z wielu powodów:
przede wszystkim rodzina Sołoniewiczów...

książek: 1776
chiave | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

"...Pozostaje więc tylko jedno: [..] uciec za granicę i tam na cały chrześcijański i niechrześcijański świat krzyczeć o losie tych mas. Tu zaś nie tylko nie mogę krzyczeć, ale i pisnąć. Zarżną mnie bowiem w pierwszym lepszym czekistowskim lochu [...] że nawet rodzony brat nie będzie mógł się dowiedzieć, co się ze mną stało..."
"Rosja w łagrze" to nie tylko opis ucieczki Autora wraz z synem i bratem z sowieckiego łagru do Finlandii: to próba pokazania reszcie świata czym jest sowiecki obóz pracy, a także (a może przede wszystkim) czym jest komunizm i jak wygląda życie w realiach tego ustroju. Książka różni się od znanych mi innych relacji tego typu - Sołżenicyna, Szałamowa czy Herlinga-Grudzińskiego. Autor miał to szczęście, że, jak sam to ujął, "od pierwszych dni wszyscy trzej wypłynęli w łagrze na powierzchnię" co oznaczało, że ominęły ich najcięższe doświadczenia obozowe i byli w stanie zrealizować skomplikowany plan ucieczki.
Równie ważną rolę, co opis życia łagrowego odgrywa...

książek: 1205
anetapzn | 2014-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, autor niniejszej książki - Iwan Sołoniewicz mieszkał wraz z rodziną w Rosji, w samym sercu tego wielkiego kraju, tuż za rogatkami Moskwy. Szczęście w nieszczęściu. Samym nieszczęściem było życie w ówczesnej Rosji, szczęściem było mieszkanie poza stolicą kraju w Sałtykowce. Tam mieszkali ci, dla których cudownym zrządzeniem losu brakło mieszkań w przeludnionej Moskwie, gdzie o każdy metr mieszkania toczyła się walka.
Autor z humorem (częstokroć graniczącym z absurdalnym) opowiada o plusach i minusach życia w podmoskiewskiej osadzie. Głównym problemem były braki w żywności, której za żadne pieniądze nie można była dostać. Dochodziło do absurdów, gdy artykuły potrzebne były niedostępne, dostępne w nadmiarze były natomiast dobra luksusowe, jak chociażby kawior, który autor wraz z rodziną jadł łyżkami przez całą zimę.
Obrzydzenie do absurdalnego i okrutnego, niszczącego człowieka ustroju, brak możliwości godnego życia, popchnęły autora wraz z...

książek: 215
Gosia_7 | 2018-03-23
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 15 marca 2018

Książka ważna i zarazem ciekawa. Wydana po raz pierwszy w latach trzydziestych ubiegłego wieku nie wywołała wielkiego echa, właściwie przeszła przez rynek czytelniczy niezauważona, a szkoda. W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w 1938 roku, we Lwowie pod tytułem "Rosja w obozie koncentracyjnym". Jest to książka, która w ciekawy, a czasem nawet humorystyczny sposób ukazuje mechanizm działania ustroju sowieckiego, systemu łagrów i konkretnego łagru, w którym przebywał autor wraz z synem i bratem, czyli Białomorsko-Bałtyckiego Kombinatu. Był to gigantyczny łagier na terenach Karelii. Obóz ten miał jednak wielką zaletę z punktu widzenia autora i jego planów, a mianowicie graniczył z Finlandią. To właśnie do Finlandii Sołoniewicz wraz z synem i bratem zamierzał uciec. Czytelnicy oczekujący drastycznych opisów rzeczywistości łagrowej, czy biadolenia nad losem skazańca srodze się zawiodą. Owszem są opisy życia łagrowego i warunków tam panujących, ale autorowi niejednokrotnie udaje się...

książek: 3997
Goszarda | 2014-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2014

Jeśli kogoś interesuje rewolucja październikowa, jej skutki i stalinizm - należy przeczytać. Książkę należy czytać uważnie i stale pamiętać że czyta się o latach 1933-1934 w Rosji bolszewickiej a nie sains fiction. Targały mną różne emocje - wzruszenie, płacz, śmiech, współczucie, niedowierzanie,złość, przygnębienie, wesołość.... Autor świetnie opisuje cały sytem w Rosji bolszewickiej, nastroje, środowisko pseudorządzących - bo nie wiadomo jak szybko też staną się więźniami... Ale należy też pamiętać, że cały terror i rzeź w Rosji dopiero nastąpi... I tak można by pisać i pisać.... Po prostu POLECAM!!!

książek: 104
Wojciech Stańczyk | 2014-01-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

W 1933 r. Iwan Sołoniewicz wraz z żoną Iriną, synem Jurą i bratem Borysem podjęli nieudaną próbę wydostania się z sowieckiej Rosji, za co spotyka ich zesłanie do obozu pracy w Kombinacie Białomorsko-Bałtyckim. Po kilku miesiącach adaptacji do życia łagrowego Sołoniewicze uciekają jednak ponownie. Opowieści o tej brawurowej ucieczce - publikowane przez Iwana w odcinkach na łamach emigracyjnego rosyjskiego pisma "Poslednije Nowosti" - śledziła z zapartym tchem cała Europa. Sołoniewicz nie tyle bowiem relacjonował przebieg samej ucieczki, ile z dużą wnikliwością analizował sowiecką rzeczywistość, pokazywał jej absurdy, wyśmiewał stachanowski entuzjazm i myślenie kategoriami łagrowymi.
Wspomnienia Sołoniewicza Zachód - trzeba to jasno powiedzieć - czytał z niedowierzaniem. Sowieckim bolszewizmem intelektualne elity z całej Europy były wciąż zafascynowane i z pewnością nie brakowało osób, które opowieści te brały za konfabulację.
Zdaniem Sołoniewicza, najwłaściwszym określeniem na...

książek: 323
ArtZ72 | 2017-08-03
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Ile może być warta ideologia, która rości sobie pretensje do uszczęśliwienia ludzkości, a jednocześnie jest przyczyną niezliczonych milionów ludzkich tragedii? Autor daje jednoznaczną odpowiedź: "I mnie, i bardzo wielu współczesnym mi ludziom rosyjskim lata wojny i rewolucji, w szczególności zaś lata bolszewizmu, mocno wbiły w głowę zdecydowane przekonanie, że wszelkie historyczno-filozoficzne czy socjalistyczne teorie nie są warte złamanego grosza."
Niniejsza książka to nie tylko opowieść o ucieczce z sowieckiego łagru do "zgniłej, burżuazyjnej" Finlandii, ale przede wszystkim relacja z pierwszej ręki o tym, czym było życie w sowieckich łagrach i w ogóle w ZSRR w epoce Stalina. Choć nie sposób odmówić Autorowi talentu i typowo rosyjskiego soczyście emocjonalnego pisania, a miejscami wisielczego humoru, nie jest to łatwa ani przyjemna lektura. Opowiada o życiu w kraju zupełnie zdewastowanym przez bezwzględny terror i najbardziej niedorzeczne eksperymenty społeczno-ekonomiczne....

książek: 0
| 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 września 2013

Zupełnie nie wiem, jak zrecenzować tę fenomenalna książkę, zacznę więc od fabuły. Iwan Sołoniewicz, jego brat Borys i syn Jura postanawiają w 1933 roku podjąć próbę ucieczki z "sowieckiego raju" do "burzuazyjnej" Finlandii. Niestety, ich zamiar sie nie powiódł i cała trójka została złapana i skazana na wieloletni pobyt w tym samym na szczęście dla naszych bohaterów łagrze. Traf chciał, że trafili do obozu na dalekiej rosyjskiej północy w odległości około 200 kilometrów od granicy z Finlandią. Już od pierwszego dnia w łagrze trójka ta snuje plany ucieczki na zachód, co ostatecznie im sie udaje.

Lektura tej książki jest o tyle cenna, gdyż została napisana na 30 lat przed słynnym "Archipelagiem Gułag". Tak więc zachodni świat mógł dość szybko dowiedzieć się całej prawdy o idealizowanym właśnie na zachodzie rosyjskim komuniźmie.

Otrzymaliśmy świadectwo wstrząsające. Podłość życia w łagrze, powszechne kary śmierci dosłownie za nic lub lekkie naruszenie regulaminu, likwidowanie w...

zobacz kolejne z 451 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd