Rozmowy o książkach

Wydawnictwo: Czytelnik
978-83-07-03220-7
Rozmowy, książka
dona

Obszerny wybór recenzji i felietonów, które Jarosław Iwaszkiewicz w swojej rubryce zatytułowanej Rozmowy o książkach, opublikował w latach 1954-1979 na łamach dziennika „Życie Warszawy”. W tych lapidarnych tekstach pisarz jednocześnie opowiada o swoich bieżących lekturach, ale także o swoim życiu codziennym, o ludziach, z którymi się przyjaźnił lub choćby tylko spotkał, wielokrotnie wraca pamięcią do czasów międzywojennych, do dzieciństwa spędzonego na Ukrainie. W książce, poprzedzonej wstępem Katarzyny Gędas z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, czytelnik znajdzie również pełną biografię felietonów Iwaszkiewicza z tego cyklu, których w ciągu ćwierćwiecza ogłosił blisko tysiąc.

Slarix | 2014-02-27
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Książki moja miłość
Rozmowy o książkach Iwaszkiewicza jest jedną z najbardziej oryginalnych książek jaką przeczytałem. Każdy pisarz, aby dobrze pisać, winien czytać również innych. U Iwaszkiewicza – człowieka instytucji – zarówno ilość, jak i co czytał, budzi ogromny szacunek. Jego erudycja wynikała po części z faktu, iż po prostu kochał czytać książki. Z racji swoich sprawowanych funkcji prawdopodobnie dostawał około 1,5 tysiąca książek rocznie. Nie wiem, ile z nich przeczytał, ale naprawdę musiała to być liczba imponująca. I te swoje przemyślenia przelewał na papier w postaci felietonów publikowanych regularnie w Życiu Warszawy. Współpraca ta trwała 25 lat i obejmuje około tysiąca pozycji. Książka stanowi tylko ich wybór, ale zawiera szczęśliwie również spis wszystkich opublikowanych felietonów w gazecie. Iwaszkiewicz zarówno czytał, to co prawie każdy z nas przeczytał, na przykład „Serce” Amicisa czy „Piotra Szczęściarza” Andersena, ale czytał tez pozycje rzadkie, jak na...

Rosalia_de_Castro | 2014-08-17
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

"Rozmowy o książkach" to zbiór felietonów, które Iwaszkiewicz drukował w Życiu Warszawy. Są to głównie luźne przemyślenia na temat przeczytanych książek, ale również na temat życia literackiego i okołoliterackiego Warszawy. Felietony pisane były w latach 1954–1979; dla mnie interesujące było poznanie gustów czytelniczych Iwaszkiewicza :).

weronikaf | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Oczytanie i erudycja Iwaszkiewicza budzą podziw a interesujące lektury, lekkie pióro i niekiedy zakamuflowany humor nie pozwalają się nudzić przy czytaniu tych lapidarnych, lecz obfitych w najrozmaitsze treści, felietonów. Szkoda, że w owym zbiorze tekstów tych jest tak mało – na końcu książki znajduje się spis wszystkich tytułów publikowanych przez Skamandrytę na łamach "Życia Warszawy", których teraz usilnie, i chyba na próżno, szukam. Polecam wszystkim, którzy oprócz czytania książek lubią, jakże autotematycznie, czytać o ich czytaniu.

Pafnucy | 2010-10-17
Przeczytana: 05 października 2010

Ze swadą, lekkością i inteligencją napisane felietony o książkach. Wszechstronna kronika kulturalna 25-lecia. Książki są jedynie pretekstem do szerszych rozważań kulturowych, historycznych i społecznych. Iwaszkiewicz wszystkich znał, wszędzie bywał, wszystko czytał i opisuje książki w pryzmacie osobistych spotkań. Dalekie od sztampy, szkoły, uniwersytetu i wszelakiej nudy. WSZYSCY MIŁOŚNICY KSIĄŻEK POWINNI TĘ RZECZ IWASZKIEWICZA PRZECZYTAĆ !!!

kestal | 2014-11-19

Brakuje mi takich sensownych felietonów o książkach (i przy okazji sztuce).

Trithemius | 2016-07-15
Nina | 2015-11-02