Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Sekret Olsteriona

Seria: Fantastyka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
fantasy, fantastyka, powieść
KoZa

Znakomita, oryginalna powieść fantasy polskiej autorki jest pierwszą książką w serii Polska Fantastyka. Jej akcja rozgrywa się w świecie podzielonym. W odległych czasach stanowił on jedność i rządzili nim mądrzy władcy z Kryształowej Dynastii. Jednak żądza władzy i lenistwo zniszczyły ten sielski kraj. Ale z pokolenia na pokolenie przekazywano sobie przepowiednię, że któryś z potomków dawnych władców przywróci ład i szczęście. A ponieważ bóstwa tego świata są łaskawe, szansę dały aż dwojgu magom. Uratowanie świata wiąże się ze zdobyciem władzy. Ani młoda czarownica ani potężny mag nie zdają sobie sprawy, z jakimi siłami przyjdzie im się zmierzyć.

źródło opisu: opis okładkowy

romeo | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

To najprawdopodobniej jedyna książka Doroty Kaczyńskiej-Ciosk, bo od jej wydania minęło już 20 lat, a autorka nie uraczyła czytelników niczym więcej. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że to utwór rodzimego autorstwa, podobnej klasy produkcji fantasy zdążyło się już pojawić na rynku mnóstwo, ale są to dzieła autorów anglosaskich, najczęściej produkcyjniaki.

No cóż, powieść jest dość krótka i niczym nie olśniewa. Fabuła to jakby scenariusz RPG wykorzystujący znane kalki. Jest infantylnie i naiwnie. Mamy więc świat, który uległ klątwie podziału wskutek ludzkich nieprawości, zwłaszcza żądzy władzy, mamy pradawną przepowiednię i bohaterów-potomków starożytnego rodu, którzy mają to proroctwo spełnić i przywrócić światu dawną równowagę. Sami przyznacie, oryginalności nie ma tu w nadmiarze. Klasyczna fantasy bliższa bardziej Goodkinda niż Tolkiena i Sapkowskiego. Dodaję jedną gwiazdkę za baśniowy urok, który mimo wszystko w tym jest, klimat niezupełnie mi obcy. Chociaż tyle.

vAnathema | 2017-11-21
Michał Głowacz | 2017-09-07