Lubimyczytać.pl to:
społeczność 372 tys. zakochanych w książkach
ponad 663 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Nędznicy

Nędznicy

Autor:
szczegółowe informacje
tłumaczenie
Wanda Krystyna Byczewska
tytuł oryginału
Les Miserables
seria/cykl wydawniczy
Nędznicy tom I
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
data wydania
ISBN
9788376482231
liczba stron
848
słowa kluczowe
nędznicy, hugo,
kategoria
klasyka
język
polski
typ
papier
dodała
dona
8.22 (2827 ocen i 147 opinii)

Opis książki

Temat to zaiste romantyczny: zbiegły galernik i złoczyńca, zmuszony do opieki nad osieroconą dziewczynką, doświadcza duchowego przeistoczenia. A dodajmy, że ta malownicza historia rozgrywa się na tle burz i zamętu rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich, stanowiąc jedynie pretekst do przedstawienia barwnej panoramy ludzkich losów. Nic dziwnego zatem, że dzieje Kozety i Jeana Valjeana od ponad...

Temat to zaiste romantyczny: zbiegły galernik i złoczyńca, zmuszony do opieki nad osieroconą dziewczynką, doświadcza duchowego przeistoczenia. A dodajmy, że ta malownicza historia rozgrywa się na tle burz i zamętu rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich, stanowiąc jedynie pretekst do przedstawienia barwnej panoramy ludzkich losów. Nic dziwnego zatem, że dzieje Kozety i Jeana Valjeana od ponad półtora stulecia pobudzają wyobraźnię czytelników, twórców zaś inspirują do mniej lub bardziej wiernych adaptacji.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: www.proszynski.pl

pokaż więcej

Inne wydania

Polecamy

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie i aktywności czytelników
książek: 4889
allison | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Są książki, które trudno się ocenia, bo - jeśli są arcydziełami - mam wrażenie, że cokolwiek napiszę, będzie zbyt trywialne i niedopowiedziane.
Tak właśnie sprawa ma się z "Nędznikami". Pierwszy raz przeczytałam tę monumentalną powieść, będąc w pierwszej klasie liceum. Pamiętam, że ogromne wrażenie zrobiły na mnie losy bohaterów, nie doceniłam jednak wówczas warstwy historycznej i innych walorów fabuły. Może byłam zbyt młoda, może za mało wiedziałam o literaturze...

Teraz, po wielu latach, powtórnie zachwyciły mnie wielowątkowość i barwne losy postaci, które autor przedstawia z ogromną dbałością o szczegóły. Nawet drugoplanowym i epizodycznym bohaterom pisarz poświęca swoją uwagę i robi to bardzo precyzyjnie, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie bezpośredniego obcowania z opisywanym światem.
Oprócz ludzkich perypetii moją uwagę zwróciły teraz i inne aspekty powieści - przede wszystkim barwne, skomplikowane tło historyczne, skupione wokół Wielkiej Rewolucji Francuskiej, wcześniejszych...

książek: 640
bibliofilka | 2013-01-13
Przeczytana: 01 stycznia 2013

„Dopóki w zgodzie z prawem i obyczajami istnieć będzie potępienie społeczne, które w cywilizowanych krajach tworzy piekło na ziemi i niweczy boskie przeznaczenie fatalizmem ludzkim, dopóki nie zostaną rozwiązanie trzy największe problemy naszego wieku, to jest: bieda, głód i nieuctwo, dopóty szkodliwości społeczna będzie możliwa, mówiąc zaś jeszcze dosadniej, ciemnota i nędza dopóty będą na świecie, dopóki książki takie jak ta, nie staną są użyteczne”. Opatrując tym mottem swoją powieść Viktor Hugo miał na myśli wiek XIX. Nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, że w XXI wieku te słowa będą nadal aktualne.


Urzekające to dzieło, już od pierwszych zdań powieści. Urzeka tu wszystko: fabuła, postacie, język, styl, nawet dygresje autora. Ponadto to swoista synteza gatunków - od punktu wyjścia, czyli powieści realistycznej, przez obyczajową, historyczną, kryminalną, po fragmenty eseistyczne, dygresje filozoficzne oraz wykładnię poglądów autora na kwestie sprawiedliwego porządku społecznego,...

książek: 4889
allison | 2013-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Tak jak przypuszczałam, lektura drugiego tomu okazała się równie pasjonująca jak czytanie pierwszej części.

Mamy tu dalsze losy postaci poznanych wcześniej, ale pojawiają się też nowi bohaterowie, a ponieważ upływa sporo czasu, jedni dorośleją, inni się starzeją...
Akcja niezmiennie trzyma czytelnika w napięciu, sprawiając, że losy Jana i Kozety, ich bliskich oraz wrogów śledzi się z zapartym tchem.

Tak jak w pierwszym tomie, autor sporo miejsca poświęca społecznym i historiozoficznym refleksjom, dużo pisze o wolności jako wartości przypisanej każdemu człowiekowi prawem Boga i natury (w tym kontekście odnajdujemy tu także fragmenty poświęcone pozostającej pod rozbiorami Polsce).

Całość napisana jest pięknym, bogatym językiem, obfitującym w liczne odniesienia do kultury i historii europejskiej. Te porównania, metafory oraz przemyślenia mają ponadczasowy charakter; wiele poglądów pisarza wciąż jest aktualnych (np. spojrzenie na wojnę i rewolucję oraz ich skutki, refleksje na temat...

książek: 1391

Arcydzieło. Klasyk literatury francuskiej. Wielka powieść romantyczna. Takie i inne określenia możemy znaleźć na temat 'Nędzników' Victora Hugo.
Ja po lekturze tej książki czuję się rozczarowana. Jak nigdy.
Historia ciekawa, postaci wyraziste, język przystępny - zgadzam się z tym. Ale tylko w przypadku pierwszego tomu, który oczarował mnie swoim klimatem. Natomiast reszta przesycona jest tymi powtórzonymi przez Hugo ideałami, że męczyłam się strasznie podczas lektury. Jednak romantyzm francuski nie porwał mnie tak, jak sądziłam na początku.
Moją ulubioną postacią stała się Fantyna. Tylko Fantyna.
Aż jest mi głupio, że zaniżam ocenę tej wielkiej powieści. 'Nędznicy' niespodziewanie stali się moim największym rozczarowaniem czytelniczym.

książek: 123
Reniek | 2014-02-19
Na półkach: EBooki, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2014

WOW!Książka rewelacyjna.
Dawno nie czytałam tak dobrej książki.Pobudza do głębokich refleksji na temat nędzy materialnej jak i duchowej.Wzruszyła mnie najbardziej historia Fantyny i Kozety.Co więcej pokazuje że każdy z nas jest dobry. Przykład wewnętrznej przemiany Jeana Valjeana który dostał szansę od życia (a dokładnie od proboszcza). Długo pozostanie mi w głowie ta książka.
Jedynym małym minusem jest zbyt obszerne opisy np bitwy pod Waterloo.Pomimo tego przeczytałam jednym tchem i już zaczynam II tom.Na pewno oglądnę jedną z ekranizacji.
Polecam!

książek: 372
usiuta | 2011-10-17

Książka mojego życia!
Ponadczasowa, zawierajaca w sobie wszystko czym jest prawdziwe życie: ból, strach przed przyszłością, gniew, miłość, walkę o przetrwanie, radość, śmiech, łzy, spełnienie...koktajl, którego wypicie otwarło mi oczy na to co jest w zyciu ważne:miłość, wiara w siebie i wiara w jutro,uczciwość i to, że zawsze jest czas na zmianę, że z każdego upadku można sie podnieść i dążyć do upragnionego celu, dążyc do wolności, bez wzgledu na to czym ona jest dla każdego z nas.

Za każdym razem, gdy mam w ręku bochenek chleba, przed oczami staje mi Jan Valjean i jego życie, które ten bochenek zmienił w ciężkie pasmo doświadczeń, ale z tych doświadczeń powstał prawdziwy Człowiek,któremu żaden "zjadacz ciastek" nawet z wypchanym kontem nie dorównuje do pięt.

Polecam każdemu. Ta książka sprawi, że że inaczej spojrzysz na otaczający Cię świat...:)

książek: 518
Klakier | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Monumentalna powieść, która przez swoje gabaryty dla wielu może stać się czytelniczym wyzwaniem. Uznawana za żelazny kanon literatury światowej, klasykę. Czy słusznie? Moim zdaniem tak.
Autor barwnie opisuje historię Jana Valjeana- byłego galernika, którego splot wydarzeń winduje na szczyty drabiny społecznej, by po jakimś czasie zrzucić go z niej. Który również (co nie jest bez znaczenia) przemienia się wewnętrznie, aby stać się synonimem dobroczyńcy- filantropa. Na szczęście ta przemiana duchowa (ba! Niemal nawrócenie) obyła się bez groteskowej, obleśnej dewocji- dzięki temu całość jest bardziej naturalna i ma znamiona prawdopodobieństwa.
Jednym z filarów tego dzieła jest przedstawienie wachlarza ludzkich charakterów, przynajmniej lekkie dotknięcie każdej warstwy społecznej. Po lekturze doszedłem do wniosku, że Victor Hugo był, przynajmniej do pewnego stopnia, pesymistą. Niezależnie od tego, kogo opisywał akurat- pana, chłopa, lekarza, policjanta, księdza- każdy z nich w mniejszym cz...

książek: 843
Ziutka | 2013-08-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Do przeczytania tej wspaniałej powieści początkowo nakłaniał mnie tata, a wiemy jak to z takim polecaniem bywa, czułam się przymuszana jak do lektury szkolnej. Przeczytałam ją więc dopiero niedawno, ale od tej pory przeczytam chyba wszystko co tylko mój tata uzna za interesujące.
Wcześniej próbowałam oglądać, niedawno powstały, musical pt. "Nędznicy", ale wydawał mi się wyjątkowo trywialny. Po przeczytaniu książki wiem już, że w porównaniu z nią, właśnie taki był. Victor Hugo zasługuje na nasz podziw, ponieważ stworzył powieść, której każdy najmniejszy nawet szczegół wciąga i zatraca czytelnika. Im bliżej byłam do jej zakończenia, tym smutniejsza się robiłam, że już nigdy nie przeżyję przygody jaką jest czytanie tej wspaniałej powieści po raz pierwszy.

książek: 741
cykuta | 2010-10-31
Przeczytana: maj 2007

Czy człowiek może być z natury zły? Kogo bliźni mają prawo nazwać nędznikiem, a w konsekwencji potępić, strącając do najniższych rowów społecznych i skazując na dożywotnią hańbę?

Głównym bohaterem „Nędzników” Victora Hugo jest były galernik, recydywista, Jan Valjean. W młodości został przez nędzę popchnięty do popełnienia drobnego przestępstwa – kradzieży bochenka chleba, by nakarmić nim przymierającą głodem siostrę i gromadkę jej dzieci. W oczach prawa uczynek ten był na tyle niecny i godny potępienia, że mężczyznę skazano na lata ciężkich robót, które opuścił jako zdeprawowany cynik, pozbawiony sensu życia. Prędko jednak sytuacja uległa zmianie; na jego drodze stanął zacny człowiek – biskup małej wioski Digne, który zaszczepił w tym nędzniku prawdziwe, bezinteresowne dobro. Od chwili spotkania z księdzem Myriel, żywot eks-galernika zmienia się diametralnie. Przybiera nową tożsamość i postanawia odkupić swoje przewiny, przez resztę życia pomagając ludziom w potrzebie. To postanowien...

książek: 741
cykuta | 2010-10-22
Przeczytana: maj 2007

Czy człowiek może być z natury zły? Kogo bliźni mają prawo nazwać nędznikiem, a w konsekwencji potępić, strącając do najniższych rowów społecznych i skazując na dożywotnią hańbę?

Głównym bohaterem „Nędzników” Victora Hugo jest były galernik, recydywista, Jan Valjean. W młodości został przez nędzę popchnięty do popełnienia drobnego przestępstwa – kradzieży bochenka chleba, by nakarmić nim przymierającą głodem siostrę i gromadkę jej dzieci. W oczach prawa uczynek ten był na tyle niecny i godny potępienia, że mężczyznę skazano na lata ciężkich robót, które opuścił jako zdeprawowany cynik, pozbawiony sensu życia. Prędko jednak sytuacja uległa zmianie; na jego drodze stanął zacny człowiek – biskup małej wioski Digne, który zaszczepił w tym nędzniku prawdziwe, bezinteresowne dobro. Od chwili spotkania z księdzem Myriel, żywot eks-galernika zmienia się diametralnie. Przybiera nową tożsamość i postanawia odkupić swoje przewiny, przez resztę życia pomagając ludziom w potrzebie. To postanowien...


Załóż konto za darmo!
Utwórz konto
Rejestrując się w serwisie akceptujesz regulamin i zgadzasz się z polityką prywatności.

Pobierz aplikację mobilną

Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Kalendarium literackie
 • Samuel P. Huntington
  87. rocznica
  urodzin
 • Tomasz Łubieński
  76. rocznica
  urodzin
 • Jerzy Stuhr
  67. rocznica
  urodzin
  Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
 • Ryszard Henryk Kordek
  93. rocznica
  urodzin
 • Alexandra Adornetto
  22. rocznica
  urodzin
  Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
 • Jesper Juul
  66. rocznica
  urodzin
  Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
 • Philip Carlo
  65. rocznica
  urodzin
 • Thor Heyerdahl
  12. rocznica
  śmierci
  Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd