Drapieżność naszego wieku

Хищные вещи века
83-7337-376-4
fantastyka, science fiction
KoZa

Przed oczami czytelnika rozpościera się świat odległej przyszłości a w nim - miasto-kurort. Świat wypoczynku i wakacji, świat z połyskliwych stron kolorowego czasopisma. Ludzie żyją w nim wesoło i beztrosko, zabawa trwa okrągłą dobę, nikt niczym się nie martwi, nikt o niczym nie myśli, jedyną troską ludzi jest jak najpełniejsze spędzenie wolnego czasu. Życie pod palącymi promieniami słońca w dzień płynie leniwie, ożywiając się wieczorem, wybuchając feerią rozrywek. Świat wokół jest kuszący, barwny i tak wyrazisty, że czasem trzeba przymknąć oczy, by nie oślepnąć.

Do tego miasta przyjeżdża Iwan Żylin. Czego szuka w nim były astronauta, uczestnik wypraw na Almateę, Marsa, Plutona? Na pewno nie zapierających dech w piersiach doznań. Żylin nie pragnie zabawy i wcale nie wygląda na przeciętnego miłośnika wypoczynku. On przybywa tu, żeby pracować. Co będzie robił? Jakie jest jego zadanie? To na razie pozostaje tajemnicą.

Gapcio | 2013-11-15

Trzecia powieść z cyklu "Historia przyszłości" przynosi drastyczną zmianę formuły - z przygodowej na refleksyjną - i stanowi ostry pamflet na konsumpcjonizm i pustkę w głowach. Oczywiście, w momencie pisania "Drapieżności" były to konsumpcjonizm i pustka zachodniego świata, ale powieść zdaje się już w zamierzeniu mieć charakter bardziej uniwersalny, którego bynajmniej nie straciła z upływem czasu i rozwojem mniej szlachetnych gałęzi szeroko pojętej kultury.
Tytułem sprostowania należy dodać, iż jej akcja, wbrew najszczerszym chęciom wydawcy, nie toczy się w "odległej przyszłości", lecz w pierwszej połowie XXI wieku.

Kosz_z_Książkami | 2015-03-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Życie pod palącymi promieniami słońca w dzień płynie leniwie, ożywia się wieczorem, wybuchając feerią rozrywek. Świat wokół jest kuszący, barwny i tak wyrazisty, że czasem trzeba przymknąć oczy, by nie oślepnąć” - tym krótkim cytatem z okładki można zrecenzować całą książkę w dobitny sposób. Czy jednak nie jest tak, że wypoczynek i dostępne uciechy przyćmiewają nasz umysł, oraz percepcję? Czy w przyjemności można zatracić się jak w najgorszej używce i stracić przy tym życie? Jeżeli jesteście ciekawi odpowiedzi, to zapraszam wszystkich do przeczytania dzieła Arkadija i Borysa Strugackich pt. „Drapieżność naszego świata”.

Głównym bohaterem książki jest Iwan Żylin, dawny astronauta, uczestnik wypraw na Marsa Plutona, oraz Almateę. Nie dowiadujemy się o nim zbyt wiele, gdyż jego opowieści nie są potwierdzone w żaden wiarygodny sposób. W każdym bądź razie bohater w moim przekonaniu jest osobą zaradną, co potwierdza się podczas lektury dzieła. Wraz z Iwanem staramy się analizować...

basklar | 2012-01-25

Książki Strugackich są niesamowite. Przygody ich bohaterów trzymają w napięciu bez przerwy. Cały czas coś się dzieje. Trudno jest się oderwać. Oprócz Philipa K. Dicka nie natknąłem się na ciekawszą literaturę science-fiction.

Grzegorz Kulesza | 2016-11-08
Przeczytana: 28 października 2016

Taki cyberświat o detektywach neonarkotykach i generalnie dość ponura atmosfera. Dla mnie osobiście nie przypadła do gustu, ale być może przy drugim przeczytaniu dostałaby więcej niż 5 gwiazdek.

Ewa Binek | 2016-11-30
Przeczytana: 28 listopada 2016