The Birthday of the World and Other Stories
fantasy, fantastyka
KoZa

Twórcy lubią powroty... w tych ośmiu opowiadaniach Ursula LeGuin, jedna z najlepszych i najczęściej nagradzanych autorek SF i fantasy odwiedza ponownie stworzony przez siebie wszechświat, znaną między innymi z „Lewej ręki ciemności” Ekumenę. Wraz z nią poznajemy nowe planety, nowych ludzi i zwyczaje, czasem jakże odmienne od tego, czego się spodziewamy. Stale przewijają się przez nie wątki różnych rodzajów dojrzewania, podróży i miłości - czasem w bardzo zaskakujących konfiguracjach. LeGuin stale utrzymuje wysoką formę pisarską, czego dowodzą kolejne nominacje i otrzymywane przez nią nagrody. Tym razem także nie zawodzi czytelników, nawet tych najbardziej wymagających - „Urodziny świata” to naprawdę zajmująca lektura; science fiction najwyższej klasy.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2003

Hrosskar | 2016-02-29
Przeczytana: 27 lutego 2016

Ursula Le Guin to autorka, którą polubiłem już dość dawno - za sprawą niesamowitego cyklu Ziemiomorze. Ostatnio doceniłem ją jeszcze bardziej za sprawą książki Sześć światów Hain - zbiorczego wydania 6 tytułów z cyklu Ekumena, którym mnie oczarowała i zachwyciła do reszty. Niestety nie było to wydanie kompletne, dlatego postanowiłem wypożyczyć i przeczytać brakujące tomy. Na pierwszy ogień poszedł zbiór opowiadań: Urodziny świata.

Urodziny świata to zbiór ośmiu opowiadań, dzięki którym ponownie odwiedzimy światy znane np. z Lewej ręki ciemności i poznamy szczegóły dotyczące kemmeru - owianych tajemnicą zmian hormonalnych jednej z ras ludzkich wykreowanych przez Le Guin. Nie zabrakło w książce również nowych planet, nowych cywilizacji i zwyczajów. Najczęściej przewijającymi się zagadnieniami są zdecydowanie wątki dotyczące szeroko obejmującego dojrzewania, miłości oraz podróży. Temu ostatniemu zostało poświęcone najdłuższe opowiadanie i moim zdaniem najciekawsze.

Z reguły nie...

Grisznak | 2015-01-02

Niestety, tak jak "Wszystkie strony świata" to zbiór niemal doskonałych opowiadań tej autorki, to lektura tego zbiorku jest drogą przez mękę i dowodzi, że nawet znakomici pisarze mogą, wraz z upływem czasu, stać się własnymi parodiami. Nuda, schematyzm i tragiczny brak ciekawych pomysłów - aż żal pisać, ale taka jest prawda.

Hessismore | 2017-09-16
Przeczytana: 16 września 2017

"Urodziny świata" jest książką fascynującą. Każde opowiadanie zawiera zupełnie inną ideę funkcjonowania świata i każda z nich w jakiś sposób różni się od światopoglądów istniejących w naszym współczesnym społeczeństwie. Czytając stworzone przez Ursulę LeGuin historie o rzeczywistościach tak bardzo różniących się od naszej, po raz kolejny przekonywałam się jak przeogromny jest otaczający nas wszechświat. Tak klasyczne sci-fi bardzo rzadko się zdarza. Każde opowiadanie dotyczy innego świata, z inną kulturą, strukturą społeczną, czy też biologią. Książka przepełniona jest ideami tak obcymi, że aż trudno uwierzyć, iż na to wszystko wpadła jedna autorka. Tytułowe opowiadanie "Urodziny świata" wydaje się wręcz proroczym przewidywaniem jak będzie wyglądać kolonizacja odległych planet, jeśli ludzkość kiedykolwiek osiągnie taki etap rozwoju.
Jest to lektura zdecydowanie godna polecenia. Zwłaszcza dla kogoś, kto interesuje się sci-fi dotyczącym obcych ras i cywilizacji.

-JO | 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013

Gdzieś wyczytałam, że opowiadania zgromadzone pod tytułem "Urodziny świata" można czytać bez znajomości wcześniejszej twórczości autorki. Otóż jest to naprawdę wielki wyczyn. Książka jest napisana trudnym językiem, pełnym wyrazów i nazw własnych. Serio, niektóre imiona brzmią jak chrząknięcia, a niektórych słów nie sposób przeczytać. Opowiadaniom brakuje porządnego indeksu.
Jednak to nie trudności językowe ostatecznie zniechęciły mnie do dalszego męczenia tej książki. Było to niestety opowiadanie tytułowe.

Opowiadania przedstawiają życie - szczególnie społeczne, miłosne, w różnych światach. Tak więc mamy Świat Haiński zwany Ekumeną, społeczność Seggri, Świat O i wiele innych, których sama autorka nie potrafi nazwać. W naprawdę zawężonej treści zostało upchniętych mnóstwo faktów i informacji na temat zwyczajów, religii, praktyk poszczególnych społeczności i ras.
Co mnie razi najbardziej? To, że autorka skupia się na szkodliwych zachowaniach, gdzie w przypadku feminizmu może to być...

casia | 2017-03-23
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Zdecydowanie słabsza niż "Sześć światów Hain". Może taka forma wychodzi pani LeGuin nieco gorzej - bo o zupełnej słabiźnie nie może być mowy - a może nie utrafiła w moje gusta "opowiadaniowe". Wszystko niby poprawnie, jednak po soczystych, bogatych i spokojnie toczących się przez wiele stron przedstawieniach światów z przeczytanej wcześniej książki, opowiadania wydają się ubogie i pokazują jedynie jakiś maleńki wycinek rzeczywistości, zwracając uwagę głównie na dziwaczne stosunki między bohaterami. Mnie to nie porwało. Tylko ostatnie - i chyba najdłuższe - opowiadanie wciągnęło mnie bez reszty. Było na tyle długie że dało się poczuć klimat statku pokoleniowego z jego specyfiką i wszystkimi konsekwencjami tak długiej podróży.
Podsumowując: myślę, że warto jeśli ktoś tęskni do Hain (bardzo umownie to nazywam) a przeczytał już wszystko inne. Jeśli ktoś od tego zacznie - może nie do końca się "wetnie" bez innego kontekstu.

I na koniec na osłodę ogromny plus: komentarz i wprowadzenie...

Salinon | 2018-02-11
Przeczytana: kwiecień 2005

Dla tych co czują niedosyt po odwiedzinach w kolejnych światach Ekumeny i chcieliby jeszcze i bardziej je zgłębiać.
Opowiadania łączy wspólna cecha: " stworzyć różnicę, podkreślić obcość, a potem pozwolić by most ludzkich emocji połączył odległe brzegi"

San | 2014-09-19

Z początku trudno jest wniknąć świat danego opowiadania, ale gdy już się zanurzy w świecie stworzonym przez Ursulę...
"Urodziny świata" to cykl opowiadań, które nawiązują do innych światów znanych z książek Le Guin, do Ekumeny, do społeczeństw, które opisuje. Przede wszystkim chodzi nie nawet o samą fabułę, nie o świat, nie o akcję... To jest zupełnie niepotrzebne. Najważniejsi są opisywani przez autorkę ludzie. Społeczeństwa, które jak sama napisała we wstępie jednocześnie różnią się od naszego, a z drugiej strony przecież chodzi o emocje i decyzje dobrze nam znane. Wszędzie mamy do czynienia z rodziną, z odejściem, z pożegnaniem, z zadecydowaniem o swoim i cudzym losie...
Szczególnie podobały mi się opowiadania "Dorastanie w Karhidzie", "Górskie ścieżki" i "Raje utracone". A także świat Seggri, który opisany jest poprzez "relację" kilku narratorów. Te cztery rodzaje społeczeństw dowodzą kunsztu autorki. Wyobrażam sobie, że musiała ona najpierw we własnym umyśle przesunąć pewne...

Yasui | 2019-04-18
MyFunnyValentine | 2019-01-23