Opowiadanie świata

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Telling
fantasy, fantastyka
KoZa

Satti zostawiła za sobą rodzinę, miłość i śmierć, i została Obserwatorem na planecie, której mieszkańców tak bardzo zafascynowała ziemska cywilizacja, iż za wszelką cenę postanowili ją skopiować. W ciągu zaledwie siedemdziesięciu lat, dzięki nieludzkiej dyscyplinie, mrówczej pracy i rezygnacji ze wszystkich przyjemności zdołali nadrobić wielowiekowe technologiczne opóźnienia, lecz za opętanie ideą Marszu do Gwiazd zapłacili utratą własnej tożsamości. Bezwzględny aparat państwowy pilnuje, by nikt nie ośmielił się wrócić do starych przesądów: religii, obyczajów, literatury. Fanatycy postępu spalili niemal wszystkie biblioteki; nieliczne uratowane księgozbiory są przechowywane jak skarb w tajnych kryjówkach, o których istnieniu wiedzą nieliczni. Satti wyrusza w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu źródeł prastarej kultury. Ta niezwykła wędrówka przez czas i przestrzeń odciśnie na niej niezatarte piętno.

Lycoris | 2013-12-01
Na półkach: LGBTQ+, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Z biegiem czasu kunszt literacki pani Le Guin, niestety, chyli się ku swemu zmierzchowi. Wciąż jednak można w nim dostrzec przebłyski dawnej świetności.
Po raz kolejny miałam okazję spotkać się z zestawieniem świata, jego problemów, prób ich rozwiązania z różnych punktów widzenia oraz oceny bezstronnych obserwatorów, starających się nie ingerować w życie rdzennych mieszkańców. I po raz kolejny przez cały czas zastanawiałam się, w jaki sposób tę opowieść można odnieść naszej, ziemskiej, historii - do tego co było, co jest i co może się wydarzyć. W specyficzny dla Hain sposób, Le Guin pokazuje drogę do rozwiązania problemów, lecz nie samo ich rozwiązanie, sam proces walki o najlepszą przyszłość, ale nie sukces. Dzięki temu nie tylko zabiera czytelnika w podróż po kolejnym świecie przyjętym do Ekumeny, ale i skłania go do refleksji.
To pozycja zdecydowanie słabsza niż "Wydziedziczeni" czy "Lewa ręka ciemności", lecz wciąż warta uwagi.

Karl | 2012-08-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pomysł stary jak science fiction: samotna lesbijka przemierza obcy świat, próbując odnaleźć resztki zapomnianej wiedzy oraz samą siebie.

comar | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016