Biały szum

Radosław Zubek
White Noise
83-7120-331-4
Superchrupka

Don DeLillo opublikował dziesięć książek, któe zostały wysoko ocenione przez krytyków, jak i czytelników, i uznawane są za najważniejsze dla amerykańskiego postmodernizmu. Główny bohater "Białego szumu", Jack, który jest kierownikiem katedry badań nad Hitlerem, boi się śmierci. Jego żona Babette, która "gromadzi dzieci i opiekuje się nimi", także się jej boi. Ten strach dzieli z nimi syn...

Główny bohater "Białego szumu", Jack, który jest kierownikiem katedry badań nad Hitlerem, boi się śmierci. Jego żona Babette, która "gromadzi dzieci i opiekuje się nimi", także się jej boi. Ten strach dzieli z nimi syn Jacka, Heinrich Gerhardt, którego przyjaciel chce pobić rekord przebywania w klatce pełnej jadowitych węży. Mimo że Hitler, śmierć i węże tak często przewijają się przez tę książkę, jest ona jedną z najzabawniejszych, jakie DeLillo napisał. To, że jest tak śmieszna, nie oznacza jednak, że nie jest olśniewająca, rozczulająca i jak śmierć poważna. Zatrzymuje bicie serca, jak gdyby słuchało się pękania olbrzymiego lodowca.

• Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Aż po grób
  • Magisterium II: Miedziana rękawica
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Czarne liście
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Czarne liście
Maja Wolny

7,45 (11 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
PandaBear | 2014-08-11

W jedynym polskim "companion" do Dona Delilo, wydanym przez Instytut Amerykanistyki UW rozdział o "Białym Szumie" jest dwugłosem. Autorzy zgadzają się, że postmoderne anegdoty mnożone są trochę na siłę i w sposób zbyt oczywisty, że koncepcja symulakrów to nie są wyżyny intelektualnego wyrafinowania, i że łatwo wyłapać wszystkie porozrzucane przez autora po fabule odniesienia do tej teorii i innych jej pokrewnych. Zarazem jednak, mówią autorzy, książka wyszła w latach osiemdziesiątych i wtedy to wszystko mogło wydawać się świeższe.

Ja mam do "Białego Szumu" potężny sentyment. DeLilo napisał pewnie lepsze książki, ale chyba to właśnie ta jest najbardziej kultowa. Autorowi udaje się to co na innym polu udaje się Vonnegutowi - szaleńczy kalejdoskop dziwnych zdarzeń zapełniających karty książki w pewnym momencie osiąga krytyczny stopień saturacji i wtedy dopiero widzimy, że w środku tego wszystkiego cały czas jest pytanie o człowieka i jego kondycję.

Edi_Edi | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Sprostowanie. Nie, nie przeczytałam tej ksiązki. I już nie przeczytam. Nie ocenię jej, bo trudno ocenić po przeczytaniu dwóch czy trzech rozdziałów. Więcej nie dałam rady. Nie wystarczyło mi zacięcia i uporu. Wybacz DeLillio, ale mówię Ci stanowcze NIE.

oliwa | 2013-08-16

Tytuł wyjątkowo adekwatny. Lektura (w moim przypadku przerwana) pozostawia wrażenie bezsensownej mordęgi.

Adrian Burz | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Don DeLillo jest tak bardzo "amerykański", że jakkolwiek nie przesiąknięty zachodnią kulturą wydawałby się czytelnik i tak może natrafić na pewną barierę w zrozumieniu jego twórczości. Bardzo długo trwało zanim przywykłem do reguł panujących w świecie "Białego szumu". Język, styl życia, fobie i zainteresowania bohaterów są nie tylko właściwe głównie mieszkańcom przedmieścia USA, ale również odpowiednio wyolbrzymione. Autor każe nam poznać zupełnie obcą nam wspólnotę, jednocześnie naginając rzeczywistość. Jego powieść ma wiele z satyry, lecz klimat wydaje się bardzo ciężki jak na historię z której powinniśmy się śmiać. Przebrnięcie przez pierwsze 100 stron okazuje się niespodziewanie, sporym wyzwaniem.

Gdy już zadomowimy się w mieszkaniu rodzinki Gladney'ów i oswoimy z ich dziwactwami, lektura przynosi dużo satysfakcji. Zwłaszcza tuż po "nagłym toksycznym zdarzeniu", gdy zdajemy sobie sprawę o co w tym wszystkim chodzi. DeLillo krytykuje konsumpcjonizm, umieszczając 1/4 akcji w...

merdevsky | 2013-08-23

Postmoderniści lubią oblepiać się tym, co tak naprawdę obśmiewają - miałkością, pustką, bezpłciowością konsumpcyjnego Zachodu. Nie dziwi fakt, że fanami deLillo są Palahniuk czy Bret Easton Ellis.

Don_Pelirrojo | 2016-05-21
Pomarańczowa | 2016-01-31
Meowth | 2016-01-29
Kalina007 | 2016-01-02
unicornrider | 2015-11-17
17 wielkich amerykańskich powieści

W Stanach trwa długi weekend – Amerykanie 4 lipca świętują Dzień Niepodległości. To daje nam dobry pretekst do tego, by celebrować literaturę piękną w wydaniu amerykańskim. To też dobry moment, by zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie: czy istnieje jeszcze coś takiego jak wielka amerykańska powieść?

Półki znanych ludzi

Chyba każdy czytelnik lubi podglądać innego czytelnika – odruchowo sprawdzamy tytuły książek, które czytają współpasażerowie w pociągu lub autobusie, ślizgamy się wzrokiem po półkach znajomych, których odwiedzamy.