Biały szum

83-7120-331-4
typ
papier
Superchrupka
6,47 (47 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Don DeLillo opublikował dziesięć książek, któe zostały wysoko ocenione przez krytyków, jak i czytelników, i uznawane są za najważniejsze dla amerykańskiego postmodernizmu. Główny bohater "Białego szumu", Jack, który jest kierownikiem katedry badań nad Hitlerem, boi się śmierci. Jego żona Babette, która "gromadzi dzieci i opiekuje się nimi", także się jej boi. Ten strach dzieli z nimi syn...

Główny bohater "Białego szumu", Jack, który jest kierownikiem katedry badań nad Hitlerem, boi się śmierci. Jego żona Babette, która "gromadzi dzieci i opiekuje się nimi", także się jej boi. Ten strach dzieli z nimi syn Jacka, Heinrich Gerhardt, którego przyjaciel chce pobić rekord przebywania w klatce pełnej jadowitych węży. Mimo że Hitler, śmierć i węże tak często przewijają się przez tę książkę, jest ona jedną z najzabawniejszych, jakie DeLillo napisał. To, że jest tak śmieszna, nie oznacza jednak, że nie jest olśniewająca, rozczulająca i jak śmierć poważna. Zatrzymuje bicie serca, jak gdyby słuchało się pękania olbrzymiego lodowca.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Edi_Edi | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Sprostowanie. Nie, nie przeczytałam tej ksiązki. I już nie przeczytam. Nie ocenię jej, bo trudno ocenić po przeczytaniu dwóch czy trzech rozdziałów. Więcej nie dałam rady. Nie wystarczyło mi zacięcia i uporu. Wybacz DeLillio, ale mówię Ci stanowcze NIE.

oliwa | 2013-08-16

Tytuł wyjątkowo adekwatny. Lektura (w moim przypadku przerwana) pozostawia wrażenie bezsensownej mordęgi.

PandaBear | 2014-08-11

W jedynym polskim "companion" do Dona Delilo, wydanym przez Instytut Amerykanistyki UW rozdział o "Białym Szumie" jest dwugłosem. Autorzy zgadzają się, że postmoderne anegdoty mnożone są trochę na siłę i w sposób zbyt oczywisty, że koncepcja symulakrów to nie są wyżyny intelektualnego wyrafinowania, i że łatwo wyłapać wszystkie porozrzucane przez autora po fabule odniesienia do tej teorii i innych jej pokrewnych. Zarazem jednak, mówią autorzy, książka wyszła w latach osiemdziesiątych i wtedy to wszystko mogło wydawać się świeższe.

Ja mam do "Białego Szumu" potężny sentyment. DeLilo napisał pewnie lepsze książki, ale chyba to właśnie ta jest najbardziej kultowa. Autorowi udaje się to co na innym polu udaje się Vonnegutowi - szaleńczy kalejdoskop dziwnych zdarzeń zapełniających karty książki w pewnym momencie osiąga krytyczny stopień saturacji i wtedy dopiero widzimy, że w środku tego wszystkiego cały czas jest pytanie o człowieka i jego kondycję.

Adrian | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Don DeLillo jest tak bardzo "amerykański", że jakkolwiek nie przesiąknięty zachodnią kulturą wydawałby się czytelnik i tak może natrafić na pewną barierę w zrozumieniu jego twórczości. Bardzo długo trwało zanim przywykłem do reguł panujących w świecie "Białego szumu". Język, styl życia, fobie i zainteresowania bohaterów są nie tylko właściwe głównie mieszkańcom przedmieścia USA, ale również odpowiednio wyolbrzymione. Autor każe nam poznać zupełnie obcą nam wspólnotę, jednocześnie naginając rzeczywistość. Jego powieść ma wiele z satyry, lecz klimat wydaje się bardzo ciężki jak na historię z której powinniśmy się śmiać. Przebrnięcie przez pierwsze 100 stron okazuje się niespodziewanie, sporym wyzwaniem.

Gdy już zadomowimy się w mieszkaniu rodzinki Gladney'ów i oswoimy z ich dziwactwami, lektura przynosi dużo satysfakcji. Zwłaszcza tuż po "nagłym toksycznym zdarzeniu", gdy zdajemy sobie sprawę o co w tym wszystkim chodzi. DeLillo krytykuje konsumpcjonizm, umieszczając 1/4 akcji w...

merdevsky | 2013-08-23

Postmoderniści lubią oblepiać się tym, co tak naprawdę obśmiewają - miałkością, pustką, bezpłciowością konsumpcyjnego Zachodu. Nie dziwi fakt, że fanami deLillo są Palahniuk czy Bret Easton Ellis.

annie | 2015-03-23

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku