Biały szum

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
6,48 (48 ocen i 5 opinii)
tłumaczenie
Radosław Zubek
White Noise
83-7120-331-4
Superchrupka

Don DeLillo opublikował dziesięć książek, któe zostały wysoko ocenione przez krytyków, jak i czytelników, i uznawane są za najważniejsze dla amerykańskiego postmodernizmu. Główny bohater "Białego szumu", Jack, który jest kierownikiem katedry badań nad Hitlerem, boi się śmierci. Jego żona Babette, która "gromadzi dzieci i opiekuje się nimi", także się jej boi. Ten strach dzieli z nimi syn...

Główny bohater "Białego szumu", Jack, który jest kierownikiem katedry badań nad Hitlerem, boi się śmierci. Jego żona Babette, która "gromadzi dzieci i opiekuje się nimi", także się jej boi. Ten strach dzieli z nimi syn Jacka, Heinrich Gerhardt, którego przyjaciel chce pobić rekord przebywania w klatce pełnej jadowitych węży. Mimo że Hitler, śmierć i węże tak często przewijają się przez tę książkę, jest ona jedną z najzabawniejszych, jakie DeLillo napisał. To, że jest tak śmieszna, nie oznacza jednak, że nie jest olśniewająca, rozczulająca i jak śmierć poważna. Zatrzymuje bicie serca, jak gdyby słuchało się pękania olbrzymiego lodowca.

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Oddam ci słońce
  • Fangirl
  • 450 stron
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Wyspa
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Collide
  • Pół świata
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Szturmując niebo

8,06 (270 ocen i opinii)
450 stron
Patrycja Gryciuk

8,14 (7 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Wyspa
Joanna Miszczuk

8,22 (9 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Collide
Gail McHugh

7,51 (370 ocen i opinii)
Pół świata
Joe Abercrombie

7,5 (6 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

Widok z nieba
Clara Sanchez

6,7 (46 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Edi_Edi | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Sprostowanie. Nie, nie przeczytałam tej ksiązki. I już nie przeczytam. Nie ocenię jej, bo trudno ocenić po przeczytaniu dwóch czy trzech rozdziałów. Więcej nie dałam rady. Nie wystarczyło mi zacięcia i uporu. Wybacz DeLillio, ale mówię Ci stanowcze NIE.

oliwa | 2013-08-16

Tytuł wyjątkowo adekwatny. Lektura (w moim przypadku przerwana) pozostawia wrażenie bezsensownej mordęgi.

PandaBear | 2014-08-11

W jedynym polskim "companion" do Dona Delilo, wydanym przez Instytut Amerykanistyki UW rozdział o "Białym Szumie" jest dwugłosem. Autorzy zgadzają się, że postmoderne anegdoty mnożone są trochę na siłę i w sposób zbyt oczywisty, że koncepcja symulakrów to nie są wyżyny intelektualnego wyrafinowania, i że łatwo wyłapać wszystkie porozrzucane przez autora po fabule odniesienia do tej teorii i innych jej pokrewnych. Zarazem jednak, mówią autorzy, książka wyszła w latach osiemdziesiątych i wtedy to wszystko mogło wydawać się świeższe.

Ja mam do "Białego Szumu" potężny sentyment. DeLilo napisał pewnie lepsze książki, ale chyba to właśnie ta jest najbardziej kultowa. Autorowi udaje się to co na innym polu udaje się Vonnegutowi - szaleńczy kalejdoskop dziwnych zdarzeń zapełniających karty książki w pewnym momencie osiąga krytyczny stopień saturacji i wtedy dopiero widzimy, że w środku tego wszystkiego cały czas jest pytanie o człowieka i jego kondycję.

Adrian | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Don DeLillo jest tak bardzo "amerykański", że jakkolwiek nie przesiąknięty zachodnią kulturą wydawałby się czytelnik i tak może natrafić na pewną barierę w zrozumieniu jego twórczości. Bardzo długo trwało zanim przywykłem do reguł panujących w świecie "Białego szumu". Język, styl życia, fobie i zainteresowania bohaterów są nie tylko właściwe głównie mieszkańcom przedmieścia USA, ale również odpowiednio wyolbrzymione. Autor każe nam poznać zupełnie obcą nam wspólnotę, jednocześnie naginając rzeczywistość. Jego powieść ma wiele z satyry, lecz klimat wydaje się bardzo ciężki jak na historię z której powinniśmy się śmiać. Przebrnięcie przez pierwsze 100 stron okazuje się niespodziewanie, sporym wyzwaniem.

Gdy już zadomowimy się w mieszkaniu rodzinki Gladney'ów i oswoimy z ich dziwactwami, lektura przynosi dużo satysfakcji. Zwłaszcza tuż po "nagłym toksycznym zdarzeniu", gdy zdajemy sobie sprawę o co w tym wszystkim chodzi. DeLillo krytykuje konsumpcjonizm, umieszczając 1/4 akcji w...

merdevsky | 2013-08-23

Postmoderniści lubią oblepiać się tym, co tak naprawdę obśmiewają - miałkością, pustką, bezpłciowością konsumpcyjnego Zachodu. Nie dziwi fakt, że fanami deLillo są Palahniuk czy Bret Easton Ellis.

Stellar_Boy | 2015-08-26
annie | 2015-03-23