Historia Bizancjum

Seria: Historiai
historyczna

Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego od nastania epoki Konstantyna Wielkiego w 306 r. n.e. do upadku Konstantynopola w 1453 roku. Bizancjum ukazane jest jako żywotne społeczeństwo, mające doniosłe znaczenie per se, lecz także służące za pomost między Wschodem a zachodem, społeczeństwem starożytnym a nowoczesnym.

Elevander | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Gregory mnie zawiódł. WUJ wydaje w serii Historiai publikacje zagraniczne o wysokim poziomie (vide Rhodes, Hall, Madden), tak więc i w przypadku tej książki liczyłem na wiele. A zawiodłem się bardzo. Zacznijmy od tego, że Autor jest chyba bardziej badaczem późnego antyku niż Bizancjum. Uściślijmy: archeologii późnego antyku. Bardzo mocno to widać w tekście. Otóż okresowi do Justyniana włącznie poświęcono 149 ze 363 stron. Proporcja - nawet dla mnie, miłośnika tej wczesnej epoki - jak na podręcznik dziejów bizantyńskich aż do upadku Konstantynopola zdecydowanie niewyważona. W ogóle chyba piszący tego typu książki mają z proporcjami problem, bo Ostrogorski zmieścił cały okres 324-610 na niecałych sześćdziesięciu (sic!) stronach. Niemniej wracam do Gregory'ego. Książka skupia się na historii politycznej Cesarstwa Bizantyńskiego i to ona tworzy oś narracji. W istocie o gospodarce, społeczeństwie, a już zwłaszcza o naprawdę fascynującej kulturze bizantyńskiej mamy naprawdę mało....

aplut | 2016-08-15
Przeczytana: lipiec 2016