Komiks: świat przerysowany

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rzeczy artystyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
komiks, historia, teoria
popularnonaukowa
Superchrupka

Pierwsza w Polsce monografia komiksu. Praca przeznaczona jest dla szerokiego kręgu czytelników. Autor przedstawia komiks jednocześnie jako element kultury masowej i jako kontynuację malarstwa narracyjnego. Analizuje przy tym zmiany roli komiksu od rysunku prasowego, poprzez humoreskę, do dzieła pretendującego do miana sztuki. Istotą komiksu jest - zdaniem autora - tytułowe przerysowanie, eliminacja detali na rzecz klarowności przekazu, deformacja i stylizacja przedstawianego świata. Książka jest bogato ilustrowana, prezentuje wielość odmian stylistyki komiksu od czasów jego powstania pod koniec XIX wieku do chwili obecnej

Hub | 2010-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Rzetelnie przygotowana praca, niestety, sprzed piętnastu lat (pierwodruk: 1995, materiał obejmuje jednak tylko dane do 1993r.), brakuje więc danych o komiksie z przełomu wieków i z początku XXI wieku.
Autor, Jerzy Szyłak nie poświęca zbyt wiele miejsca wielu twórcom czy tytułom, zwykle wymienia ich/je tylko zaznaczając kontekst historyczny czy społeczny. Dzięki temu uzyskuje niewielką objętość książki, traci jednak na głębszej niż tylko faktograficzna merytoryce. Stąd w głowie po lekturze pozostaje jedynie wachlarz tytułów, napomknień i wzmianek, a nie wiedza czy choćby jej ułamek. Mimo to książka - ponieważ jedyna na polskim rynku - jest bardzo cenna. Trudno ją jednak nazwać podręcznikiem (choć jako taki otrzymała dotację MNiSW), jest na to zbyt nieprecyzyjna - no i język autora w wielu momentach jest, oględnie mówiąc nienaukowy.

Gdyby ocena miała się rozpinać między jedna a sześcioma gwiazdkami dałbym trzy. Ponieważ jednak najwięcej można dać pięć - daję... trzy :)

Inspiracja | 2016-11-13
szalalaszalupa | 2016-09-16