Profil mordercy

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Jigsaw Man
Ag2S

Paul Britton, jeden z najsłynniejszych na świecie profilerów – czyli specjalistów, którzy tworzą psychologiczny portret sprawców zbrodni – zabiera nas w podróż w głąb zbrodniczego umysłu. Okrutne i pozornie niezrozumiałe morderstwo dokonane przez dwójkę nastolatków; psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku; szantażysta grożący zatruciem karmy dla...

Okrutne i pozornie niezrozumiałe morderstwo dokonane przez dwójkę nastolatków; psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku; szantażysta grożący zatruciem karmy dla zwierząt i odżywek dla dzieci w brytyjskich marketach; makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsca zbrodni fragment ciała ofiar – to tylko niektóre sprawy, którym czoła stawić musiał Paul Britton i które opisał w swojej książce.

Gdy Britton przybywa na miejsce zbrodni, nie szuka odcisków palców, ale śladów, które pozwalają mu na opisanie osobowości zbrodniarza. W fenomenalny sposób potrafi nie tylko opisać jego charakter, ale również wskazać policji, gdzie i jak powinna szukać podejrzanego. Britton odpowiada też na pytanie, skąd bierze się zbrodnia i co sprawia, że ludzie decydują się na popełnienie najpotworniejszych nawet czynów.

czarna_bastet | 2019-10-14

Fantastyczna książka, zwłaszcza jeśli kogoś interesuje kryminalistyka, poszukiwanie morderców i po prostu chciałby dowiedzieć się czegokolwiek o profilowaniu. Mnóstwo informacji podawanych w prosty i przystępny sposób. Autor, Paul Britton, to uznany brytyjski profiler, którego praca pomogła w rozwiązaniu wielu morderstw, od tych najsłynniejszych, jak sprawa Jamesa Bulgera, po mniej znane zabójstwo Samanthy Bisset i jej córeczki Jazmine.
Choć książka nie jest napisana bez wad, to jednak jej styl zupełnie mi nie przeszkadzał i wbrew wielu opiniom, że trudno się ją czyta- ja odniosłam wręcz przeciwne wrażenie. Britton zgrabnie lawiruje pomiędzy psychologią, kryminalistyką i opisami anatomicznymi. Poza tym zwraca przede wszystkim uwagę na aspekt ludzki swojej pracy oraz ogromnym szacunkiem darzy każdą z ofiar, z którą miał styczność.

Loczek03 | 2019-10-14
Przeczytana: 30 września 2019

Książka wg mnie ciężka, trudna, ale dobra.
Spojrzenie na ludzi, którzy dokonują zabójstwa z trochę innej perspektywy niż piszą media. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza jeśli pracujesz w zawodzie z tym związanym. ;)

DreK | 2019-10-07
Przeczytana: 07 października 2019

Dla mnie jedna z lepszych pozycji jakie w ostatnim czasie przeczytałem.
Autor w przystępny sposób ukazuje jak powstawała psychologia kryminalistyczna, tworzenie psychologicznego portretu przestępcy. W moim odczuciu, pomimo trudnego tematu, i spraw kryminalnych jakie zostały poruszone przez autora, książka w odbiorze nie jest trudna. Język jest prosty i przystępny, pomimo wielu spraw i wątków, brak chaosu który by powodował że czytelnik może się "zagubić". Same sprawy, zostały opisane w sposób bardzo szczegółowy, często dramatyczny, ale dzięki temu potrafimy lepiej zrozumieć, na jakiej podstawie autor tworzył profil przestępcy, w jaki sposób pomagał policji.
Nie jest to książka "do poduszki", nie jest to lekkie czytadło.
Polecam, jak ktoś lubi tematykę kryminalną, nie będzie zawiedziony.

Agnieszka | 2019-09-23
Przeczytana: 23 września 2019

Bardzo dobra.

byrcyn11 | 2019-09-11
Przeczytana: 11 września 2019

Przeczytanie tej książki to nie bułka z masłem, choć tematyka jest ciekawa, bulwersująca, wciągająca. Autor wykazuje tu swoją zawodową skrupulatność, metodyczne podejście, analityczne myślenie; co przełożyło się na długość rozdziałów i całej książki.
P. Britton był pionierem na wyspach w profilowaniu, a więc miał pod górkę i działał jakby społecznie - czyli non-profit. Wiele razy myślał by to zarzucić (widział więcej makabrycznych ciał, niż niejeden oficer śledczy), ale trzymała go myśl, że jeśli nie pomoże złapać mordercy, to będą następne niewinne ofiary.
Niektórzy policjanci od razu go słuchali, niektórzy dopiero, gdy coś się zgadzało z ich śledztwem, a niektórzy wkładali jego rady do szuflady - jak w życiu.
Nie pisze tu nic o genach, bo to nie jego branża, ale z pozycji psychiatrii/psychologii, to większość napastników ukształtowało dzieciństwo - mało odkrywcze ? No cóż, taka prawda.

Majadro | 2019-08-27

Bardzo dobrze napisana. Przerażająca, a zarazem bardzo wciągająca lektura.

Książkoman_LC | 2019-08-11
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

OSOBOWOŚĆ MORDERCY

The Jigsaw Man - publikacja z 1997 roku, autorstwa brytyjskiego psychologa Paula Brittona.

"Profil mordercy" to jedna z tych pozycji, która nie tyle przybliża, co otwiera oczy na zazwyczaj ukryte wnętrze człowieka.

Publikacja dzieli się na dwa etapy:
- w pierwszym autor szczerze i - co równie ważne dla czytelnika - ciekawie opowiada o swoim życiu, które od samego początku nie było łatwe i tylko dzięki sile charakteru, a także uporowi udowodnił, że można temu światu dać z siebie naprawdę wiele.
- w drugim przybliża aspekty swojej pracy, klarując obraz zwykłego człowieka, który nie jest geniuszem (choć czytając w jaki sposób tworzy profile zbrodniarzy, ciężko nie odnieść wrażenia, że jednak jest), a także nie posiada żadnych nadprzyrodzonych zdolności. To co robi jest efektem wieloletniej nauki i ciężkiej pracy z pacjentami, wymagającymi pomocy specjalisty.

Czytając "Profil mordercy" można się wyleczyć z oglądania większości seriali o tej tematyce, gdzie...

Ania | 2019-07-28

Książka przedstawia historie, które niekiedy przerażają. Pokazuje jak kształtowała się psychologia kryminalistyczna.

Autor opisuje prawdziwe przypadki, w których brał udział jako konsultant.

Choć historie wciągają, jak dla mnie - styl pisania był trudny do przebrnięcia.

Anna | 2019-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2019

Jest to moje drugie spotkanie z autorem Paulem Brittonem w książce pt. '' Profil mordercy'', który to przybliża z bliska swój wyuczony zawód, który to z pewnością tak na pierwszy rzut oka do łatwych nie należy w praktyce i z czasem w życiu codziennym.

Dobrze czyta się tę książkę szczególnie na przedstawiony w niej obraz psychologii sądowej, opis przeprowadzonych śledztw oraz tworzenie profili kryminalnych osób, które zostały ujawnione, jak i tych osób cierpiących nieujawniające do tej pory dogłębny dla nich ból niewidzialny dla świata współczesnego na zewnątrz.

Świat kryminalny wywołuje wiele emocji, gdyż my tak naprawdę sami go nie pojmujemy do samego końca.

Autor w książce poruszył wiele zagadnień, których my tak właściwie nie znamy ze względu na tajemnice związane z rozwiązaniem od strony praktycznej, jak i zawodowej, ale dzięki temu, że autor miał, możliwość opowiedzenia Czytelnikom swój przybliżył z bliska profiler i ujrzał on na nowo światło dzienne.

Wielu autorów...

kesik_ | 2019-07-25
Przeczytana: 19 lipca 2019

"Profil mordercy" Paul Britton, autobiograficzna podróż po najmroczniejszych zakamarkach mózgu zbrodniarzy. Książka opowiada o fascynującej drodze najsłynniejszego profilera na świecie, o karierze, o zbrodniach w których miał okazję wykazać się swoją niezwykłą wiedzą oraz o trudach w życiu prywatnym.
Najbardziej przeraziła mnie historia o zabójstwie małego chłopca - DWULETNIEGO Jamesa Bulgera przez dwóch DZIESIĘCIOLATKÓW, ryczeć mi sie chciało podczas podróży tramwajem kiedy to nie mogłam przerwać czytania. Co ten chłopczyk im zawinił, dlaczego w takich męczarniach musiał umierać :( ?!
______