Profil mordercy

Seria: Twarda Seria
Wydawnictwo: Znak
The Jigsaw Man
Ag2S

Paul Britton, jeden z najsłynniejszych na świecie profilerów – czyli specjalistów, którzy tworzą psychologiczny portret sprawców zbrodni – zabiera nas w podróż w głąb zbrodniczego umysłu. Okrutne i pozornie niezrozumiałe morderstwo dokonane przez dwójkę nastolatków; psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku; szantażysta grożący zatruciem karmy dla...

Okrutne i pozornie niezrozumiałe morderstwo dokonane przez dwójkę nastolatków; psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku; szantażysta grożący zatruciem karmy dla zwierząt i odżywek dla dzieci w brytyjskich marketach; makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsca zbrodni fragment ciała ofiar – to tylko niektóre sprawy, którym czoła stawić musiał Paul Britton i które opisał w swojej książce.

Gdy Britton przybywa na miejsce zbrodni, nie szuka odcisków palców, ale śladów, które pozwalają mu na opisanie osobowości zbrodniarza. W fenomenalny sposób potrafi nie tylko opisać jego charakter, ale również wskazać policji, gdzie i jak powinna szukać podejrzanego. Britton odpowiada też na pytanie, skąd bierze się zbrodnia i co sprawia, że ludzie decydują się na popełnienie najpotworniejszych nawet czynów.

Sargento_Garcia | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Bardzo dobrze napisana książka dla pasjonatów gatunku.
Autor w przystępny i ciekawy sposób opisuje pracę policyjnego profilera wspierając się przykładami z własnego doświadczenia.

Isadora | 2011-03-29
Przeczytana: 29 marca 2011

Mam przed sobą książkę, która zabierze Was wgłąb najbardziej wynaturzonych i zwyrodniałych umysłów. Która pokaże, że nawet przyjazny i trochę nieśmiały sąsiad z naprzeciwka może okazać się sadystycznym mordercą, a wesoła, odrobinę frywolna matka najlepszej przyjaciółki naszego dziecka - zimną i wyrachowaną psychopatką.
Oto książka, która ukazuje trudną i niewdzięczną pracę ludzi próbujących odseparować potwory od reszty społeczeństwa.
Opowiada o niej Paul Britton, brytyjski psycholog, pionier psychologicznej analizy zbrodni oraz jeden z najsłynniejszych w świecie specjalistów w tej dziedzinie.
W swojej książce, opierając się na własnej wiedzy i doświadczeniach nabytych w ciągu długich lat praktyki jako psycholog kliniczny i w roli policyjnego konsultanta, przedstawia w bardzo klarowny i przystępny sposób, na czym polega praca profilera i jego współpraca z policją.
Przytacza opisy przestępstw, w rozwiązaniu których brał udział; były to sprawy, w których standardowe metody śledcze...

Legs | 2010-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Tę książkę czyta się jak 10 kryminałów na raz. Książka raczej dokumentalna, ilustrująca rozwój profilowania zabójców, przestępców, a czyta się jednym tchem. Przerażające zbrodnie oraz zdumiewające śledztwa.

Miss_Jacobs | 2010-12-28
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Morderca. Kim jest? Jak wygląda? Jak się zachowuje? Gdzie mieszka?
To jedne z nielicznych pytań, na które odpowiedź chcieli znaleźć czytelnicy sięgający po książkę Paula Brittona.
Czy się udało? Nie.
Większość odpowiedzi uzyskuje się dopiero po popełnieniu przestępstwa. Są ludzie psychicznie chorzy, z różnymi dysfunkcjami i w tych przypadkach można jedynie domniemywać a w najpoważniejszych przypadkach zamyka się ich w odpowiednich ośrodkach, gdzie przebywają pod kontrolą sztabu psychiatrów. Pozostali żyją wśród nas. Jadają z nami posiłki, razem pracują, chodzą na piwo do pubu. Owa zwyczajność jest jednym z problemów podczas śledztw. Gdyby mordercy wizualnie odbiegali od społecznych norm, wykazywaliby się określoną agresja to nie byłoby przeszkód w zdobywaniu oskarżonych a później skazaniu ich. Tymczasem najczęściej jest zdziwienie i sakramentalnie zdanie: „To taki porządny człowiek.”.
W głowie pojawia się pytanie: „Skoro mordercy są wśród Nas, jakim cudem psychologom udaje się...

Monesca | 2011-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2011

Książka przedstawia historię profilowania, jego początki i rozwój na przestrzeni kilkudziesięciu lat oraz rolę jaką odgrywa w przeprowadzaniu policyjnych śledztw.
Autor, z zawodu psycholog opisuje w jasny i przystępny sposób swoje doświadczenia w współdziałaniu z policją Wielkiej Brytanii. Książka składa się w większości z suchych faktów, konkretów i niewielkiej ilości rozterek wewnętrznych pisarza, jak to przygnębiające i depresyjnie jest codzienne stykanie się z przypadkami bestialskich morderstw.
Bo należy przyznać, że Britton ze wszystkich spraw w których w rozwiązaniu pomagał, wybrał i opisał te najbardziej okrutne, wzbudzające niedowierzanie i cieszące się dość sporym zainteresowaniem mediów i społeczeństwa. Niektóre z nich osiągnęły rozgłos światowy i więcej szczegółów na ich temat można odnaleźć w internecie.

Czy po lekturze można poznać tajniki profilowania? Książka ta nie jest podręcznikiem do psychologi sądowej. Potrafi jednak zaintrygować tym zagadnieniem i mogłaby...

Evik | 2014-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 września 2014

Ciekawa i straszna książka.
Jak ze sposobu ułożenia ciała, zadanych ran wywnioskować kim jest sprawca? W jaki sposób domyślić się, czy był to jednorazowy wybryk, czy też sprawca zabije ponownie? Jak pomóc policji zawęzić pole poszukiwań?
Paul Britton to potrafi. Na potrzeby policji tworzy psychologiczny portret sprawców zbrodni.

Książka opisuje rzeczy, od których włosy się jeżą. Pisze o dwóch dziesięciolatkach, którzy porwali i zabili dwuletnie dziecko. O Małżeństwie seryjnych morderców (Fred i Rosemary West).
O człowieku, który zabił i zgwałcił czteroletnią dziewczynkę i jej matkę. O zabójstwie Rachel Nickell i piętnastolatki Naomi Smith.

Są i lżejsze sprawy. Np. książka opisuje sprawę porwania noworodka, czy człowieka, który zatruwał karmę dla zwierząt i jedzenie dla niemowląt.

"Oglądałem dziesiątki zdjęć z miejsc zbrodni, każde z nich wryło mi się w mózg i nie mogę o nich zapomnieć" (s. 304).

Książka to tylko słowa. Nie widziałam makabrycznych zdjęć. Ale słowa też...

Bardzo dobra książka, opisująca nie tylko prace profilera, ale także działania policji w Wielkiej Brytanii. Britton pokazuje w jaki sposób działa psychika zabójców i przestępców seksulanych. Mimo że większośc spraw miała miejsce w latach 90. to są to informacje nadal aktualne i stanowią doskonały wstęp dla kogoś, kto dopiero wchodzi w świat profilowania. Polecam zwłaszcza tym, którzy interesują się tematyką kryminalistyki i psychologii kryminalistycznej.

Nefthis | 2016-09-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2016

Podróżujemy z autorem przez wszystkie etapy jego kariery, widzimy błędy które popełniał i zmiany, które wprowadzał w brytyjskiej policji. Wszystkie sprawy są dokładnie opisane, a Britton stara się wyjaśnić motywy stojące za każdą ze zbrodni. Czyta się jak dobry thriller, dopóki wrodzona ciekawość nie każe wklepać kilku nazwisk do wyszukiwarki. Kiedy widzi się twarze morderców i ich ofiar, nagle wszystko staje się o wiele bardziej realne. I przerażające.
Do tej pory myślałam, że nie ma nikogo bardziej kreatywnego w wymyślaniu metod mordowania, niż Chris Carter. Okazuje się, że fikcja literacka mocno blednie w porównaniu z rzeczywistością.

Diane_Rose | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Profil mordercy to w pewnym sensie autobiografia, ale także literatura faktu. Książkę można podzielić na dwie sfery. W jednej z nich autor opisuje swoje życie. Wskazuje nam co skłoniło go do podjęcia takiego zawodu, a nie innego. Opowiada o trudnościach, które napotykał na swojej drodze, a które nawet nie przyszłyby nam do głowy. O policjantach jakich, których spotkał, reakcjach opinii publicznej i powolnym procesie tworzenia profilowania. W drugiej sferze opisuje nam śledztwa w najbardziej makabrycznych zbrodniach, prezentuje nam swoje profile i wyraża swoje opinie.

Monia23 | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

REWELACJA!!!! Duży plus na język- nie jest to stricte naukowa książka, więc pozbawiona jest podręcznikowej formy treści. Kolejny plus za opis własnych doświadczeń- książkę czyta się jednym tchem ! Autor bardzo szczerze przedstawia blaski i cienie swojej pracy od początku do końca- czytanie tej pozycji jest dla mnie jak rozmowa z mentorem, który rozjaśnia wszelkie wątpliwości odnośnie wyboru takiej ścieżki dalszego kształcenia, ale niewątpliwie czytanie "profilu mordercy" sprawi przyjemność nie tylko psychologom. Jak skończyłam czytać to pozostał głód- chcę więcej!