Comites consistoriani w wieku IV....

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
historyczna

Autor zestawia dane na temat urzędników cesarskich IV wieku, którzy tworzą określoną kategorię comites consistoriani. [...] Liczne zestawienia i towarzyszące im analizy grupy z punktu widzenia kategorii czasowych pozwalają ją ujrzeć w nowy sposób. [...] Wielka liczba tabel i analiz, a co za tym idzie, pytań badawczych jest najlepszym świadectwem, jak wielki ładunek intelektualny wnosi do tej pracy badacz precyzyjny i pełen inwencji. [...] część prosopo-graficzna zawiera dużą liczbę analiz źródeł, w których Autor zmienia i koryguje ustalenia starszych badaczy, wysuwając hipotezy z reguły dobrze uzasadnione i przekonujące. [...] Najważniejszym zaś Jego dokonaniem jest ukazanie nowej wizji grupy społecznej, która stanowiła jeden z podstawowych elementów późnoantycznego ustroju społecznego i politycznego. [...] Ta praca wyróżnia się na tle nie tylko polskiego, lecz i międzynarodowego dorobku badaczy późnego antyku.z recenzji prof. Macieja Salamona