Kolos z Maroussi

The Colossus of Maroussi
83-86743-43-3
powieść
Adam B

Kolos z Maroussi powstał w 1940 roku, niecałe sześć lat po ukazaniu się w Paryżu Zwrotnika Raka, powieści będącej debiutem pisarskim Henry'ego Millera. W 1938 roku, kiedy wojna wisiała na włosku, Miller, mieszkający od blisko dziesięciu lat w Paryżu, zapowiada swój wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Zwabiony jednak przez swego przyjaciela Lawrence'a Durrella, przebywającego na Korfu, w lipcu 1939 roku wsiada w Marsylii na statek płynący do Grecji. Spędzi tam cały rok, nim wróci do Ameryki. To interludium przynosi nam jedną z najlepszych jego książek, Kolosa z Maroussi. Właśnie tam, w Grecji, autor doznał iluminacji, przeżył największą przygodę duchową. Utwór, w zamierzeniu poświęcony Jorgosowi Katsimbalisowi, przyjacielowi uosabiającemu w oczach pisarza geniusz grecki, zmienił głęboko jego samego. Światło Grecji, jak sam mówi, otworzyło jego oczy i nadało większe wymiary całej jego istocie.

Gothabella | 2015-04-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2015

Oryginalna, wielowymiarowa (podróżnicza, autobiograficzna, filozoficzna?) powieść o odnajdywaniu sensu życia w Grecji i stylu bycia jego mieszkańców, podlana zdecydowaną krytyką konsumpcjonizmu. Napisana brawurowo: sporo tu uderzająco niezwykłych, oryginalnych i wspaniałych środków wyrazu, z drugiej strony styl momentami graniczy z grafomanią. Skłaniająca do refleksji, momentami porywająca, gdzie indziej nużąca, jednym słowem trochę zwariowana i hippisowska. Dziwna i nie zawsze łatwa w odbiorze, ale fajna.

Marek | 2014-10-14
Przeczytana: 12 października 2014

Po powrocie gdy za oknem jesienne pomruki trudniej zebrać słowo ale na szczęście zostało mi światło w pamięci. Tym zafascynowany jest Miller. Światło i najświętsze miejsce na ziemi dodaje sił i stwarza pisarza na nowo. Odkrywa Grecję i jej wyspy jak pielgrzym. I jeszcze spotkani na swojej drodze ludzie.Dla niego to herosi. Na szczęście nie wszyscy nimi byli. Ta lektura może być wyjątkowym przewodnikiem dla kochających kulturę helleńską. Kilka razy sobie zaprzecza, nie wiem dlaczego zamawia kawę po turecku a nie po grecku i tęskni aby człowiek stawał się bogiem ale to nic. Widać, a nie często mamy taką okazję aby obserwować, jak strona za stroną w trakcie pisania rodzi się pisarz i to jest fascynujące.

knie | 2016-10-02
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
lisu | 2015-08-03
Apotransformina | 2015-04-24
Weekend na Krecie

Ponoć Kreta jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych, jakie wybierają Polacy. Może to prawda, może nie, jedno jest pewne: Kreta to piękna wyspa. Dla tych, którzy planują wakacje na Krecie lub dla tych, którzy po prostu chcieliby się przenieść myślami w to rozgrzane słońcem miejsce, polecamy 8 książek, których akcja toczy się w tej części Grecji.