Kolos z Maroussi

1976-01-01
83-86743-43-3
Cecylia Wojewoda
powieść

Oryginalna, wielowymiarowa (podróżnicza, autobiograficzna, filozoficzna?) powieść o odnajdywaniu sensu życia w Grecji i stylu bycia jego mieszkańców, podlana zdecydowaną krytyką konsumpcjonizmu. Napisana brawurowo: sporo tu uderzająco niezwykłych, oryginalnych i wspaniałych środków wyrazu, z drugiej strony styl momentami graniczy z grafomanią. Skłaniająca do refleksji, momentami porywająca, gdzie indziej nużąca, jednym słowem trochę zwariowana i hippisowska. Dziwna i nie zawsze łatwa w odbiorze, ale fajna.

Po powrocie gdy za oknem jesienne pomruki trudniej zebrać słowo ale na szczęście zostało mi światło w pamięci. Tym zafascynowany jest Miller. Światło i najświętsze miejsce na ziemi dodaje sił i stwarza pisarza na nowo. Odkrywa Grecję i jej wyspy jak pielgrzym. I jeszcze spotkani na swojej drodze ludzie.Dla niego to herosi. Na szczęście nie wszyscy nimi byli. Ta lektura może być wyjątkowym przewodnikiem dla kochających kulturę helleńską. Kilka razy sobie zaprzecza, nie wiem dlaczego zamawia kawę po turecku a nie po grecku i tęskni aby człowiek stawał się bogiem ale to nic. Widać, a nie często mamy taką okazję aby obserwować, jak strona za stroną w trakcie pisania rodzi się pisarz i to jest fascynujące.

• Nie posiadam
  • Literatura piękna