Dwie sceny miłosne. Salome, Tragedia florencka

Salome, Florentine Tragedy
830602916X
dramat
Pretender

Oscar Wilde (1854-1900), angielski poeta, prozaik i dramatopisarz pochodzenia irlandzkiego, wyznawca skrajnego estetyzmu, znany jest polskim czytelnikom przede wszystkim jako autor powieści Portret Doriana Graya oraz kilku salonowych komedii obyczajowych. Mniej popularne są jego tragedie. Książka zawiera dwie z nich, szczególnie godne uwagi: opartą na biblijnej opowieści Salome, która...

Książka zawiera dwie z nich, szczególnie godne uwagi: opartą na biblijnej opowieści Salome, która posłużyła jako libretto do słynnej opery Richarda Straussa, oraz będącą szekspirowskim pastiszem Tragedię florencką.

Znakomite przekłady Antoniego Libery - tłumacza i znawcy twórczości Samuela Becketta, reżysera teatralnego, autora słynnej powieści Madame - po mistrzowsku oddają renesansową aurę przepychu, zmysłowości i okrucieństwa, a także finezję stylu oryginałów. Edycję wzbogacają rysunki Aubreya Beardsleya.

Absolutna perełka - wschodni przepych, mroczny, destrukcyjny erotyzm, psychologiczne napięcie, wszystko to połączone z barokowym, przebogatym językiem Wilde'a.

Anna Koniec | 2015-09-11

Przyjaciel posiada ten egzemplarz. Jest to piękne, małe wydanko - wzbogacone ilustracjami i ornamentem.
Treść zasługuje na takie właśnie wydanka. Salome nie trzeba komentować, należy przeczytać - poetycka interpretacja bardzo znanego, biblijnego motywu. Ale Tragedia forencka nie jest tak znana. A na pewno warto po nią sięgnąć. To coś w stylu: myślałam, że ty jesteś taki, a ty jesteś owaki... przyszedłeś do mnie z siekierą, znaczy, że też nie jestem ci obojętny...
(kto nie kojarzy - https://www.youtube.com/watch?v=8r5VMkZFC-Y)

MadameShepard | 2014-02-18

Piękne, kruche miniaturki, bardzo w finezyjnym stylu Oscara Wilde. Metaforyka, kolorowanie, kunszt nie do opisania. Doskonale przetłumaczone przez A. Liberę i przepięknie wydane.

Imperatorka | 2014-12-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Salome to zdecydowanie mój ulubiony dramat ze wszystkich, które kiedykolwiek przeczytałam. :-)

Maga | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016