Nieromantyczni romantycy

Wydawnictwo: Toporzeł
83-85559-24-8
romantyzm, biografie, artyści, erotyzm
EpidermaS

Juliusz Słowacki nie należał do ludzi sympatycznych. Był życiowym pozerem i egocentrykiem, przeświadczonym o swej wielkości i nieomylności, co sprawiało, że miał stosunkowo niewielu przyjaciół. Winę za to wychowanie ponosiła bez wątpienia jego matka Salomea. Juliusz wyrastał zatem na romantycznego dandysa... (Z jego listu do matki) "Przez grzeczność powiedziałem pannie Korze, że ją kocham - ona mi się przyznała, że mnie także kocha - a wtedy zapytałem ją, co zrobi, jak ja kochać przestanę - odpowiedziała, że się otruje albo utopi." W swojej pisarskiej płodności Dumas prześcignął nawet Balzaca. Stało się to możliwe wyłącznie dlatego, iż stworzył rodzaj literackiego przedsiębiorstwa, w którym kilku pracowników wymyślało akcję i pisało dialogi, on zaś nadawał książce jedynie ostateczny szlif. Eugeniusz de Mirecout opublikował nawet pamflet zatytułowany: "Fabryka powieści: Firma Aleksander Dumas i Spółka".

Henrietta_Weissmann | 2014-11-03
Przeczytana: wrzesień 2014

Wstęp dobrze się zapowiadał, obiecując błyskotliwy esej o życiu wybitnych romantyków, którzy w życiu prywatnym okazywali się wyjątkowo przyziemni. Spodziewałam się jakiejś głębszej analizy tego tematu, nie tylko w sferze uczuć, ale również w kwestiach niezwiązanych ze sprawami damsko-męskimi np. osobistych poglądów prezentowanych osób, które miałaby rzekomo stać w sprzeczności w poglądami oficjalnymi wyrażonym w tworzonych przez nie dziełach. Zamiast tego zaserwowano mi bieg przez życie seksualne każdej z tych postaci, a Beethoven był niemiły, bo brzydki był i nikt go nie kochał. Poziom: dodatki "Biografie słynnych ludzi" do magazynów tabloidowych. Co więcej, niektóre noty seksbiograficzne są nierzetelne, sprzeczne z niektórymi faktami podanymi w pełnych biografiach poświęconych danej postaci (brak przypisów uniemożliwia sprawdzenie z jakich źródeł autor czerpał wiedzę). Szkoda czasu.

LiliMadlene | 2012-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2012

To życie osobiste romantyków jakoś specjalnie mnie nie zadziwiło czy zaskoczyło - może dlatego, że swoje 'brudy' oraz książeczkę z adresami kochanek miało większość artystów i to nie tylko epoki romantyzmu. Jednak warto sięgnąć po tę kronikę romansów XIX wieku, bowiem niektóre kobiety stały się inspiracją dla twórczości (najbardziej znany przykład - "Dama Kameliowa" Dumasa syna). No i zdemaskowano w końcu powielany przez większość polonistów mit Adama Mickiewicza i jego miłości do Maryli, którzy to nauczyciele (i zresztą nie tylko oni) niekiedy ciągle stawiają znak równości pomiędzy romantycznym autorem a wykreowanymi przez niego postaciami. Sięgnąć warto.

Iga | 2014-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2014