Lisowczycy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Przygoda z historią". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Libra
lisowczycy, historia, powieść
historyczna
Krzysiek

Lisowczycy. Nazywano tak oddziały niezrównanej kawalerii, sformowanej na początku XVII wieku przez A.J. Lisowskiego. Na lekkich koniach, uzbrojeni tylko w krzywe szable i rohatyny, łuki lub rusznice, byli wówczas lisowczycy najruchliwszym i najsprawniejszym wojskiem. Ale sławni w całej Europie byli także z grabieży i okrucieństwa wobec cywilnej ludności. Również polskiej - toteż chętnie oddawano ich w służbę państw obcych.

Książka opowiada o przygodach i walkach, a także rozterkach i kłopotach, jakich doświadczają dwaj chłopcy, którzy przystali do lisowczyków.

źródło opisu: Libra, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

paweł | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

XVIIw,walka o tron Moskiewski.Książka,przypomina trochę trylogię Sienkiewicza.Główny bohater,Marcin Lis z Polsko-Litewskiej szlachty,służy formacjach jazdy lekkiej zwanej "Lisowczykami",w czasach gdzie "Honor Ojczyzna" wiele znaczyło.Chociaż jak dla nie, dość przewidywalna i zbyt idealistyczna.

Kamil | 2014-10-30
Przeczytana: 29 października 2014

htttp://kamilczytaksiazki.blogspot.com

Z lekcji historii wiemy jak burzliwe były dzieje naszego kraju. Wojny, zdrady, wielki zasięg, by w końcu ulec zaborcom. Polska ma jedną z najbardziej powikłanych i zagmatwanych historii spośród wszystkich krajów globu. Nie ma się co dziwić - nasze serca od dawna był harde i skore do bitki, a miłość do ojczyzny prawdziwa i czysta. Wiek XVII to długie wojny, wielkie bitwy, genialni wodzowie i zdradzieccy królowie, którzy zrujnowali ten kraj. Szlachta czuje się coraz swawolniej i nie poczuwa się w obowiązku obrony kraju, a gromadzeniu własnych bogactw i wprowadzania anarchii w ojczyźnie. Smutne, jednak prawdziwe. Niestety w szkole nie uczą wszystkiego, a warto wiedzieć, że Zygmunt III Waza oprócz tego, że przeniósł stolicę z pięknego Krakowa do Warszawy, był wierutnym kłamcą i zdrajcą i to przez niego nasze wpływy na Rusi bezpowrotnie się skończyły. Nauczyciele milczą na temat oryginalnej formacji, która na początku wieku została sformowana...

Adrian F | 2016-10-18
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 18 października 2016

Nie wiem dlaczego wcześniej umykały mi takie dzieła jak to. Marcin Lis to bohater, który nie ustępuje niczym panu Kmicicowi czy Skrzetuskiemu, naprawdę warto zapoznać się z przygodami tego bohatera. Pomimo, że książka zaczyna się bardzo epicko, od pewnego momentu przechodzi w tylko jeden wątek. Dodatkowo główny bohater jest w czepku urodzony i jakie by go nie spotkały przeciwności losu, zawsze sobie jakoś poradzi. Pomimo trochę naiwności fabuły czyta się świetnie. Plus zwłaszcza za rozbudowane zakończenie, które nie pozostawia uczucia niedosytu.

Bacha85 | 2015-02-03
Przeczytana: luty 2015

Lubię sięgnąć czasem po dobrą powieść historyczną, zaś świadomość, że powstała ona jeszcze w ubiegłym stuleciu, tym bardziej mnie kusi. Autor przez wiele lat komuny był nieobecny w polskiej literaturze, za krytykę rewolucji socjalistycznej, co skazało jego książki na zapomnienie. Dopiero teraz, dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka, mamy okazję poznać utwory tego pisarza.

„Lisowczycy” to powieść, której akcja dzieje się w jednym z najbardziej burzliwych stuleci w historii Rzeczpospolitej. Początek XVII wieku to powolny zmierzch Sarmacji i pasmo ciągłych wojen z co rusz to innym przeciwnikiem. Tym razem mamy okazję poznać ten, nieco zapomniany, fragment historii, gdy Polacy zdobyli Moskwę i byli o krok od przejęcia władzy na Rusi. Jedną z wyraźniejszych postaci w tamtym czasie był Aleksander Józef Lisowski oraz jego lekka jazda. Główną cechą Lisowczyków była szybkość i mobilność, spadali na wroga niespodziewanie i równie szybko rozpływali się na bezdrożach, budząc w ten sposób terror i...

Gdybym dostał tą książkę niewiedząc kto jest autorem na pewno powiedziałbym, że to Sienkiewicz. Książka ku pokrzepieniu serc, o Lisowskim, jednym z największych zagończyków Rzplitej, opisana na tle Dymitriad (czasów kiedy Smoleńsk był jeszcze w Polsce). Okres ten zapoczątkował trwającą do 1920 r. wojnę (z krótkimi przerwami) z Rosją (być może wojna ta nigdy się nie skończyła). Zygmunt III Waza wziął infamisa Lisowskiego do swych zagonów bez żołdu w zamian za łupy, więc Lisowski palił, zabijał i grabił, jego oręż budział szaleńczy strach wśród Rusinów, a na dźwięk jego imienia gięły się bojarskie karki. Wówczas tylko nieudolność (zdrada?) króla doprowadziła do tego iż na Kremlu do dziś nie powiewa biało - czerwona flaga bo siła i ochota wśród wojowników była, również część bojarów wolała na tronie Polaka. Ale niestety zdrada jest stałym elementem polskiej historii i to zdrada na najwyższych szczeblach, wówczas częśc magnaterii na czele z Radziwiłłami nie chciała polskiej dominacji w...

Derufin | 2016-07-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Co prawda, "lisowczycy" nie byli zbyt chwalebną formacją, mieli na sumieniu sporo gwałtownych czynów (ale zaczynał u nich np. Stefan Czarniecki). Na szczęście tak książka to nie hagiografia, tylko żywo napisana opowieść o losach kilku młodych Polaków, rzucona na tło historii w najlepszych Sienkiewiczowskim stylu. Ośmielę się nawet napisać, że pod względem stylistycznym jest bardziej atrakcyjna, bo po prostu nowsza - Ossendowski zmarł na kilka miesięcy przed końcem drugiej wojny światowej.
Dla mnie ta książka była początkiem wielkiej przygody z Ossendowskim, która trwa i... oby tak dalej!

Dracena | 2015-05-11

Po wielu pozytywnych recenzjach spodziewałam się czegoś więcej. Główny bohater jest tak idealny, że aż papierowy. Tytułowych Lisowczyków jakoś trochę za mało. Właściwie ciężko stwierdzić, o czym książka konkretnie opowiada: tu wojna z Rosją, tu przygody Marcina, tu wyprawa na Syberię. Nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobało, ale czuję się nieco zawiedziona.

Lisowczyków POLECAM KAŻDEMU!
Są obowiązkową pozycją dla fanów historii, wartkiej akcji, wojaczki, patriotyzmu, a także dla ludzi, którzy chcą poznać losy swojej ojczyzny od tej barwnej i szalenie interesującej strony.
Nie lubię tej książki. Ja ją kocham!

pełna recenzja: http://nieuleczalna-bibliofilka.blogspot.com/2014/10/110-lisowczycy-antoni-ferdynand.html

Kearney88 | 2015-03-16
Przeczytana: 16 marca 2015

Szkoda, że już nie ma takich ludzi , ideałów, wartości jak w tamtych czasach. Polsce przydałby się teraz ktoś taki jak Aleksandra Józef Lisowski i Marcin Lis.

Frederik | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Super książeczka, łatwy język, doskonale się czyta i masa historii.
Polecam.