Lisowczycy

Libra
1990-01-01
1990-01-01
lisowczycy historia powieść

Książka "Lisowczycy" autorstwa Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to podróż w głąb historii i kultury dawnej Polski oraz Wschodu. Autor w mistrzowski sposób przenosi czytelnika w czasie, przenikając w początki XVII wieku, kiedy to niesamowita formacja wojowników - lisowczycy - szerzyła postrach na polskich i europejskich ziemiach.

Język użyty przez Ossendowskiego jest barwny i obrazowy, pozwalając czytelnikowi w pełni zanurzyć się w opisywanych wydarzeniach. Wizje bitew, barwne opisy krajobrazów oraz wyraziste portrety postaci sprawiają, że książka staje się niemal filmem rozgrywającym się przed oczami czytelnika.

Ossendowski nie tylko przedstawia losy lisowczyków jako armii, ale także wnika w psychologię i charaktery tych wojowników. Opisuje ich obyczaje, wierzenia, styl życia i niezwykłą odwagę, tworząc w pełni skomponowany obraz tej grupy ludzi. Czytając książkę, możemy zrozumieć, co napędzało te postacie do walki i jakie pragnienia kierowały ich losami.

Niezwykłe jest także ukazanie bliskich relacji lisowczyków z przyrodą i otaczającym światem. Ossendowski z wirtuozerią przedstawia piękno krajobrazów, przemieszane z brutalną rzeczywistością wojny i konfliktu. To kontrastujące zestawienie nadaje książce głębi i wielowymiarowości.

Warto podkreślić, że choć "Lisowczycy" to powieść historyczna, Ossendowski wprowadza wątki, które poruszają tematy uniwersalne i wieczne. Pytania o wartość honoru, oddania czy wierności sprawom wyższym stanowią istotną część narracji, co sprawia, że książka ma wymiar nie tylko historyczny, ale i filozoficzny.

Podsumowując, jest to podróż w czasie i przestrzeni, która przenosi czytelnika w świat dawnych bitew, kultur i ludzi. To barwnie napisana opowieść o jednej z najbardziej niezwykłych formacji wojennych, która jednocześnie staje się refleksją nad naturą ludzką i uniwersalnymi wartościami. Dla miłośników historii, przygód i głębokich przemyśleń ta książka stanowi niezwykłe doświadczenie czytelnicze.

Język użyty przez Ossendowskiego jest...

Już na wstępie uprzedzam,, że to nie jest pozycja popularno-naukowa i nie zadowoli pasjonatów historii chcących zgłębić temat formacji militarnej imć pana Aleksandra Józefa Lisowskiego.
"Lisowczycy" to powieść historyczna rozgrywająca się na wschodnich rubieżach siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej szlacheckiej i przylegających terenach Moskali. Autor bardzo plastycznie i ciekawie wplótł przygody swoich bohaterów w historyczne tło końca dymitriad oraz polskiego władania Kremlem.
Książka mająca bardzo duży potencjał stała się jednak czymś w rodzaju hybrydy. Pan Ossendowski po części niczym Sienkiewicz chciał napisać powieść ku pokrzepieniu serc a przy tym opowiedzieć historię formacji wojskowej dzieląc się swoją wiedzą na ten temat w sposób nie nużący czytelnika.
Niestety wyszło dość średnio ale dodatkowa gwiazdka za sam pomysł i tematykę.

Po monumentalnym "Leninie" i arcyciekawych "Gasnących ogniach", ta pozycja mnie nie zachwyciła. Trudno o brak skojarzeń z Trylogią, jednak żaden z bohaterów nie sprawił, że poczułam do niego żywszy afekt. Sporo Wielkiej Historii, zalew Wielkich Nazwisk nieobcych żadnemu Polakowi, przepyszne makaronizmy (ha ha - dziś narzekamy na zaśmiecanie polskiej mowy angielszczyzną, a co robili nasi pradziadowie z łaciną - ho ho!) i ... już. Niech tam młodzi Państwo Lis żyją długo i szczęśliwie, ja wolę pana Michała!

Na półkach: , , , , , ,

Zbeletryzowana opowieść o Rosji w okresie wielkiej smuty, kiedy to Polska czynnie próbowała wpłynąć na jej politykę wewnętrzną i w ogóle przejąć nad nią kontrolę. Jednym z narzędzi Rzeczypospolitej były formacje wojskowe, które zwano lisowczykami. Wojsko bardzo skuteczne i o kontrowersyjnych zasługach. Powieść Ossendowskiego jest bardzo podobna do "Potopu" Sienkiewicza. Chciałoby się powiedzieć, że serce rośnie na myśl o takich chłopcach w polskich szeregach. Oczywiście pozytytwny obraz jest jednostronny i tendencyjny, ale za to mocno patriotyczny. Chyba właśnie ta egzaltacja patriotyczna i wątek romantyczny z wymuszonym pozytywnym zakończeniem dość mocno przeszkadzały mi w odbiorze książki. Może Ossendowski chciał również napisać coś ku pokrzepieniu serc.

Przeczytałem zaraz po lekturze Lenina. Nie mogę wyjść ze zdumienia nad tak dużą ilością pozytywnych komentarzy. Zdaję sobie sprawę że obu tych pozycji nie sposób porównywać ale nawet porównania do Trylogii Sienkiewicza też są nie na miejscu. No chyba jedynie jako lektura ku pokrzepieniu serc, której akcja rozgrywa się w XVII wieku. Nie wiem nawet jak odnieść się do tej książki. To jest jak jakieś streszczenie. Jak opowieść snuta przez gawędziarza po łebkach, na skróty, bez zbędnych opisów, taki ekstrakt szybko i do przodu. Treść sama w sobie nie jest zła ale mogę ją traktować jako niewykorzystany potencjał albo lekturę dla dwunastolatka... Nie mogę strawić tego że zostało to napisane w taki beznamiętny reporterski sposób...

Historia osadzona w najlepszych czasach Rzeczpospolitej, ale pod koniec prawie się przestraszył braku szczęśliwego zakończenia .

Jeżeli chcemy zgłębić temat Lisowczyków polecam Henryka Wisnera, powieść Ossendowskiego to raczej beletrystyka historyczna. Napisana ciekawie, czyta się dobrze, w mojej ocenie wynika to z tego że profesor był tytanem pracy a zdolności pisarskie przejawiał już jako dziecko.

Byli obok husarii jedną z najsłynniejszych polskich formacji. Więc czemu tak mało o nich wiemy? bo byli okrutni? Takie czasy.....Książka nie jest rewelacyjna, ale z racji małej ilości powieści o lisowczykach należy ją przeczytać. Moja ocena to : dobra

W wersji audio ze względu na dużą ilość nazwisk ledwie przebrnęłam przez pierwszy rozdział i chciałam odpuścić, ale historia jest dość ciekawa, a głos p. Sławomira Hollanda sprawiał, że czułam się jak w teatrze.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Ossendowskiego i podejrzewam, że nie ostatnie. O Lisowczykach kiedyś tam się słyszało w szkole, czy czytało tylko drobne wzmianki w szerszych opracowaniach. Ich obraz nieco odczarował dopiero Paweł Jasienica.

Tutaj początkowo spodziewałem się, że autor więcej miejsca poświęci samej formacji i jej "dokonaniom" i że wokół tego toczyć się będzie akcja. Tymczasem dostałem do rąk opis losów pewnego młodzieńca, który sam zgłosił się na służbę u Lisowskiego. Wskutek działań nieprzychylnych mu ludzi trafia do niewoli, udaje mu się z niej wydostać i próbuje wrócić do ojczyzny. Taka oś fabuły aż prosi się o jak najszersze przedstawienie jego przygód, nowych znajomości i nowo poznanych krain. Ossendowski jednak poszedł trochę na skróty i losy Marcina Lisa są tu ukazane dość pobieżnie.

Jak dla mnie zdecydowanie zbyt skrótowo. Książka powinna być dużo dłuższa, dzięki czemu mielibyśmy więcej miejsca na przedstawienie najróżniejszych regionów carskiej Rosji i Rzeczpospolitej, zwyczajów w nich panujących i całej ówczesnej sytuacji geopolitycznej. Trochę zmarnowany potencjał na świetną powieść przygodowo-historyczną, ale pewnie sięgnę wkrótce po inne działa autora.

• Powieść historyczna
  • Audiobooki