Magdalenka z razowego chleba

Okładka książki Magdalenka z razowego chleba
Michał Głowiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
83-08-03100-5
Tagi:
literatura polska wspomnienia Żyd mężczyzna Holocaust getto
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pamiętnik literacki nr 4 / 2019 Piotr Bogalecki, Dariusz Doliński, Adam Dziadek, Piotr Fast, Michał Głowiński, Zbigniew Kloch, Piotr Krupiński, Marcin Kula, Jerzy Madejski, Magdalena Popiel, Adam Poprawa, Eugenia Prokop-Janiec, Redakcja Pamiętników Literackich, Andrzej Skrendo, Wojciech Tomasik, Marta Tomczok, Aleksandra Ubertowska, Krzysztof Uniłowski
Ocena 0,0
Pamiętnik lite... Piotr Bogalecki, Da...
Okładka książki Pamiętnik Literacki nr 1 / 2019 Zdzisław Jerzy Adamczyk, Marta Baron-Milian, Marian Bielecki, Marcin Całbecki, Aleksandra Chomiuk, Michał Głowiński, Inga Iwasiów, Tomasz Kunz, Redakcja Pamiętników Literackich, Artur Żywiołek
Ocena 0,0
Pamiętnik Lite... Zdzisław Jerzy Adam...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Wspomnienia wybitnego literaturoznawcy spisane w formie wrażeń, scen, portretów osób spotkanych na drodze życia. To takie obrazki zatrzymane w pamięci i utrwalone wspaniałym stylem Głowińskiego. Może najbardziej ciekawe są wspomnienia z czasów stalinizmu: usiłuje autor odtworzyć swój stan ducha z tamtych lat, ciekawy to przyczynek do zrozumienia owych czasów. Książkę wyróżnia wspaniały styl.

W jednym ze szkiców pisze autor: "Od pewnego czasu oddaję się czynności, której sprzyja wiek, przeprowadzam swoiste parady pamięci, wspominam osoby, z którymi los mnie zetknął w różnych miejscach i w różnych sytuacjach, przywołuję je do istnienia, niezależnie od tego, czy żyją, czy też już rozstały się z tym światem, a więc stawiam je przed oczyma – i nad nimi rozmyślam." No i dostajemy portrety ludzi czy zdarzeń. Mamy n.p. portret prymusa z czasu studiów, który nie sprostał swoim wysokim oczekiwaniom i się ześwinił w Marcu 1968 (Marcyś). Mamy portret sfrustrowanego, zakompleksionego kolegi ze studiów, który na stare lata popadł w prawicowe oszołomienie (Mundek). Mamy wiele innych.

Może najciekawsze są wspomnienia z czasów stalinizmu, studiował wtedy Głowiński polonistykę na UW. Usiłuje przypomnieć jak reagował na propagandę i praktykę stalinizmu, ma z tym kłopoty (czyżby działały mechanizmy wypierające?) ale pisze szczerze o ambiwalentnym stosunku do nowego komunistycznego świata. Z jednej strony: „chciałem ten świat, niby tworzony od nowa, a z całą pewnością od nowa meblowany, zaaprobować, stać się jego cząstką i tak się w nim osadzić, jakby był moim światem, wobec którego nie czuję dystansu i dzięki któremu przezwyciężam poczucie wyobcowania.” Niemniej: „to była jedna tylko strona procesu, który próbuję odtworzyć. Istniała także druga, mechanizm ów nie ogarniał bowiem wszystkiego, natrafiał na opory, wynikające ze zdrowego rozsądku, z umiejętności nieuprzedzonego patrzenia na dookolną rzeczywistość, z przywiązania do tradycyjnych, głęboko w świadomości zakotwiczonych przekonań, wyobrażeń i wartości. A to wiodło do wewnętrznych konfliktów, do rozdarcia, które wówczas odczuwałem w rozmaitych sytuacjach całkiem dotkliwie.”

Dzisiejszej młodzieży, żyjącej w czasach ahistorycznych, i traktujących przeszłość w kategoriach zero-jedynkowych, bardzo trudno zrozumieć ówczesne czasy, i dylematy i dramaty. Z pewnością książka Głowińskiego owe zrozumienie ułatwia.

Pisze Głowiński stylem wspaniałym, jasnym i klarownym, mimo, że zdania ma czasami długie. Próbka: „ten ostatni dzień maja był słoneczny i ciepły, jeszcze wiosenny, ale już letni, idealny zatem po temu, by pozostawać na wolnej przestrzeni, wdychać świeże powietrze, choćby nawet było nadpsute spalinami, by promenować – choćby po zapełnionych ulicach wielkiego miasta. " Ładne słowo: 'promenować'...

Są też w książce wspomnienia mniej ciekawe, choćby te z jego licznych podróży, niemniej rzecz całą czyta się z wielką przyjemnością.

Wspomnienia wybitnego literaturoznawcy spisane w formie wrażeń, scen, portretów osób spotkanych na drodze życia. To takie obrazki zatrzymane w pamięci i utrwalone wspaniałym stylem Głowińskiego. Może najbardziej ciekawe są wspomnienia z czasów stalinizmu: usiłuje autor odtworzyć swój stan ducha z tamtych lat, ciekawy to przyczynek do zrozumienia owych czasów. Książkę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    1
  • Poukładane
    1
  • Do kupienia
    1
  • Literatura polska
    1
  • Wspomnienia, dzienniki
    1
  • 01. Epub+
    1
  • E-book
    1
  • Biografie, dzienniki i wspomnienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Magdalenka z razowego chleba


Podobne książki

Przeczytaj także