MONKEYLUV and Other Essays on Our Lives as Animals
Holmes

Czy rzeczywiście geny mówią o nas wszystko? Czy konflikt płci jest nie do uniknięcia? Czy lepszą strategią reprodukcyjną jest pójście za głosem serca czy też za głosem rozsądku? Dlaczego nasze ciało zmienia nastroje później niż my sami? "Małpie amory" to wybór esejów z pogranicza biologii behawioralnej, ewolucjonizmu i socjologii. Robert Sapolsky, wybitny biolog z Uniwersytetu Harvarda, z...

Robert Sapolsky, wybitny biolog z Uniwersytetu Harvarda, z ogromną erudycją, a zarazem humorem i swadą przedstawia w nich najnowsze odkrycia naukowe i rozważa ich konsekwencje, nierzadko ukazując znane już fakty z nowej perspektywy i wykraczając w swoich refleksjach poza ramy nauk przyrodniczych. Część pierwszą książki poświęca interakcji między genami a środowiskiem, druga dotyczy związków między mózgiem, ciałem i zachowaniami, trzecia zaś – oddziaływań szeroko rozumianego środowiska, kultury i biologii człowieka.

Połączenie chłodnego dystansu z prawdziwą wiarą w naukę jako źródło poznania, żywy, przystępny język i cięty dowcip sprawiają, że eseje Sapolskiego to frapująca i inspirująca lektura dla wszystkich zainteresowanych najnowszymi zagadnieniami biologii, psychologii i antropologii.

Nemerle | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

"Ściśle humanistyczne", wybitnie błyskotliwe eseje, napisane przystępnym językiem, dzięki czemu mimo braku stopnia wyższego jak wyższego wszystkich możliwych dziedzin ścisłych, czytelnik jest w stanie zapoznać się z danymi zagadnieniami, co istotne, w sposób możliwie jak najpełniejszy i wiarygodny (czego niestety nie zawsze są w stanie zagwarantować chociażby pisma popularnonaukowe). Niewątpliwym atutem tej pozycji jest również rześkie poczucie humoru autora. Dodatkowo uroku dodaje fakt, iż poruszone zagadnienia są ciągle aktualne, czasem budzą kontrowersje i co ważne, intrygują.

Asia | 2015-04-27

Sapolsky pisze świetnie - o trudnych biologicznych procesach, czy zjawiskach społecznych w świecie zwierząt, ale zawsze z wielką dozą poczucia humoru. Książka to zbiór esejów, artykułów popularnonaukowych, ale można je potraktować jako ciekawostki naukowe przedstawione w zabawny sposób. Uwielbiam!

żabot | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

Nie często mi się zdarza czytać dwa razy tę samą książkę. Zwłaszcza popularnonaukową. Ale, jak widać warto wracać do dobrych lektur, bo może się okazać, że wzbogaceni o nową wiedzę nieco inaczej odczytujemy to, co autor chciał przekazać, niż ładnych parę lat temu.
Przy poprzedniej lekturze nie do końca chyba byłem przygotowany do treści, które przekazywał Sapolsky. Po wielu lekturach na pograniczu ewolucjonizmu, etologii człowieka i psychologii ewolucyjnej dostrzegłem rewelacyjność spojrzenia Sapolsky'ego. Bo autor nie jest, jak wielu naukowców, zamkniętym w zamku swojej dziedziny redukcjonistą. Sapolsky spogląda bardzo szeroko, wręcz holistycznie, na ewolucję człowieka, genetykę i zachowanie dostrzegając to, co w przeważającej większości przypadków umyka przede wszystkim humanistom, których wiedza o biologii i biologii człowieka jakże często ogranicza się do tego, co wypisują niedouczeni tzw. dziennikarze. Niemal namacalnie dopiero co miałem o tym okazję się przekonać na jednym z...

Calamitas | 2014-09-12

Fantastyczny zbiór esejów, trochę jakby z serii 'nauka dla o(d)pornych'! Autor wprowadza nas w świat biologii i psychologii w sposób absolutnie nieinwazyjny i nie powodując traumy związanej z przeciążeniem naszych neuronów:) Wszystkie problemy opatruje przykładami z życia, nie tylko ludzkiego, ale też zwierzęcego, robi to w sposób klarowny a przy tym dowcipny i lekki. Uczy bawiąc i bawi ucząc. Prawdziwy rarytas!

pwm | 2016-11-27
gitgronostaj | 2016-07-29