Księżyc nad San Andres

Aria

Aria | 2010-08-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

"Jeżeli sępowi wyrwać dziób i szpony,
nic z niego nie zostanie.
Jeśli człowiekowi wyrwać oczy, język,
ręce i nogi,
pozostanie on nadal człowiekiem.
Jedynie, gdy zostaje sam, człowiek
przestaje być człowiekiem.

Quiche – przysłowie."

Niesamowicie obrazowa opowieść o niewolnictwie w Ameryce Łacińskiej. Z Alberto Manzi spotkałam się po raz pierwszy i zaczynając czytać, szczerze powiedziawszy, nie spodziewałam się po tej książce niczego. Jednak po pierwszym akapicie całym mój pokój zalała magia. I nie sposób było się oderwać od tej książki, nim się ją nie skończyło.

Manzi pokazuje świat zupełnie inny, niż ten, który mamy. A i niewolnictwo jest tu zobrazowane w innym świetle. Jest to historia o rozwoju myśli człowieka. O tym jak umysł ludzki powoli dorasta do powiedzenia sobie, że pragnie szacunku.

Porusza też pokora ludzi. Sposób, w jaki przyjmują swój los, zdziwiłby nie jednego z nas. Wiecznie narzekamy na swoje życie, choć zawsze na stole mamy jedzenie, na nogach obuwie, a nasze...

karol_sgn | 2015-09-05
takatycia | 2012-02-01