Homoseksualizm i nadzieja : psycholog opowiada o leczeniu i przemianie

Tłumaczenie: Marek Sobieszczański
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Frondy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fronda
Homosexuality and Hope
ania_och

W czasach, gdy propaganda homoseksualizmu upiera się, że homoseksualizm jest normalny, a styl życia gejów radosny, jeden z najwybitniejszych europejskich psychoterapeutów proponuje słowo nadziei - i prawdy. Homoseksualizm nie jest uwarunkowany genetycznie - pisze Gerard van den Aardweg - a styl życia gejów nie jest drogą, którą homoseksualiści muszą podążać. Rosnący zbiór dowodów pokazuje, że homoseksualizm jest zakorzeniony w problemie psychicznym, który można z powodzeniem leczyć. Jest nadzieja dla nieszczęśliwych homoseksualistów, którzy pragną przemiany.

Dr van den Aardweg, psycholog holenderski z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, oferuje swoją analizę w czasach, gdy pracownicy poradni, pastorzy i sami homoseksualiści są przygotowani do nowego podejścia. Z jednej strony uznajemy, że orientacja homoseksualna jest głęboko zakorzeniona i że homoseksualistom nie można po prostu kazać się zmienić. Z drugiej strony, kryzys wywołany przez AIDS i neurotyczne cierpienie tak wielu homoseksualistów powodują, że nie chcemy już dłużej akceptować stylu życia homoseksualistów na warunkach proponowanych przez homoseksualistów wojujących.

Dr van den Aardweg umieszcza homoseksualizm w nowym istotnym kontekście - kontekście nadziei na przemianę. Nakreśla tryb leczenia, ilustrowany analizami przypadków, który dla większości okazał się skuteczny. Leczenie wymaga poważnego zaangażowania czasu i energii, a szczególnie cierpliwości i ciężkiej pracy ze strony samego homoseksualisty. Lecz w wielu przypadkach okazało się, że prowadzi on homoseksualistę do pełnej orientacji heteroseksualnej.

Dr van den Aardweg ma stopień doktora psychologii, nadany przez Uniwersytet Amsterdamski i uczył na uniwersytetach w Holandii i Brazylii. Prowadził wykłady w Europie i Stanach Zjednoczonych, i publikował prace w magazynach naukowych po obu stronach Atlantyku. Aktualnie praktykuje psychoterapię w Overveen w Holandii, specjalizując się w leczeniu homoseksualizmu.

[Fronda, 2006]

źródło opisu: 000

Magda | 2018-04-27

Homoseksualność jest jedną z orientacji psychoseksualnych człowieka. Nie jest chorobą ani zaburzeniem - jest normalna i zdrowa. Osoby homo- oraz bi-seksualne mają pełne prawo do bycia szanowanymi i akceptowanymi na równi z heteroseksualnymi.
Jednocześnie według aktualnego stanu nauki nie istnieją żadne metody (auto)terapeutyczne, które pozwalają skutecznie zmienić orientację psychoseksualną w jakąkolwiek stronę. Książka ta jest więc zwyczajnie niewiarygodna, a do tego szkodliwa, bo utrwala nieprawdziwy i krzywdzący stereotyp, jakoby homoseksualność trzeba było "leczyć". Nie trzeba. Nie dawajmy się nabrać kierującym się uprzedzeniami szarlatanom.

Mylengrave | 2017-10-29
Przeczytana: 13 września 2017

Kolejna książka z serii tych nieczytelnych. Najzabawniejsze jest to, że dostałam ją gratis do zamówienia internetowego, ciężko uwierzyć, prawda? Nie będę może wymieniała księgarni, bo ogólnie miło, że w ogóle coś gratis dali, ale bez jaj, zamawiam beletrystykę, głównie nowości i dostaję książkę o homoseksualizmie? :D

Jako czytacz wszystkiego rozpoczęłam lekturę tejże pozycji. Dziwne to. Znalazłam tam rozdziały, które sugerowały mi, że homoseksualizm to choroba. Nie jestem homo i nie znam zbyt wielu osób o tej orientacji, ale jestem światła na tyle, żeby wiedzieć, że to NIE CHOROBA. Od razu pomyślałam więc, że to książka w stylu lekko zardzewiałym, nie na mój umysł.

Mało czytelny styl, agresywny i arogancki zarazem. Cienkie wydawnictwo, ale i tak dobrnięcie do końca nie było proste. Nie polecam, poza kilkoma psychologicznymi przemyśleniami z sensem cała reszta zdaje się go nie mieć.

Kaloryfer | 2015-03-05
Przeczytana: 2012 rok

Książka dla osób zmagających się z niechcianymi odczuciami homoseksualnymi. Autor nie jednej ksiązki popartej wieloletnią praktyką terapeutyczną podaje w tej pozycji jedną (moim zdaniem) z najbardziej kluczowych metod pracy nad niedojrzałym ego. Z jego obserwacji wynika, że poprzez metodę hiperdramatyzacji i ośmieszenia swojego "obrazu małego, biednego dziecka" osoba "notorycznie pokrzywdzona" lub odwrotnie -niesłusznie przekonana o swoich zasługach -może bez (wcześniejszej) egzaltacji przyjrzeć sie swoim zachowaniom. Taka umiejętność pozwala na życie w prawdzie. Wyolbrzymione w głowie cechy -pozbawione złudzeń- zaczynają topnieć. Warto

Choć metody autora brzmią mądrze, to współczuję osobom które kiedykolwiek zostały nim poddane. Dla autora wsadzenie masła do pudełka po margarynie sprawi że to nią się stanie. Autor rzecz jasna pominie stałość takich związków czy to że takie "wyleczone" osoby zwyczajnie mogły być bi. Niewygodnie byłoby również powiedzieć że osoba homoseksualna odbywająca stosunek hetero czy w której głowę ładowany jest obraz płci przeciwnej do którego wreszcie ma poczuć pociąg i przywiązanie nie jest niczym innym jak ... Czynem heteroseksualnym i samo wmawianie sobie nie zmieni natury.

CrAxMaN | 2016-10-23

Książkę zacząłem czytać jako zwolennik tolerancji homoseksualistów oraz z poczuciem, że homoseksualizm nie jest chorobą i nie da się tej przypadłości korygować. Autor tej książki przekonuje czytelników oraz osoby dotknięte tym problemem, że homoseksualizm można leczyć! A co najważniejsze, że należy do grupy zaburzeń emocjonalno-psychicznych, nazywanych przez autora 'nerwicą homoseksualną'. Jeżeli chodzi o mnie autor mnie przekonał, że można polepszyć trudne życie homoseksualistów!

Agnieszka | 2013-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

"Wiele można osiągnąć przy dobrej woli, szczerości i wytrwałości"

Ciekawa książka ukazująca podłoże występowania homoseksualizmu oraz drogi nadziei, wyjścia.

Sakartwel | 2016-05-30
Lilith123 | 2016-04-11