Wojna w lesie. Walka Estończyków o przetrwanie 1944-1956

Wydawnictwo: Egis
7 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Partyzantka albo działania nieregularne były formą narodowego oporu przeciwko obcej agresji od niepamiętnych czasów. W Estonii taki opór tradycyjnie prowadzono w lasach. Nawet nazwa działań partyzanckich ma związek z miejscem walk a metsavendlus a dosłownie "Leśne braterstwo". W najnowszej historii Estonii taktyka metsavendlus była szeroko stosowana podczas radzieckiej okupacji kraju od połowy 1940 do połowy 1941 roku, a następnie od ponownego opanowania Estonii przez Sowietów jesienią 1944 roku. Podczas gdy walka partyzancka z sowiecką władzą ma dla Estończyków status legendarny i jest elementem dumy narodowej, reszta świata aż do dzisiaj niewiele o niej słyszała.

doliwaq | 2011-12-13

Bardzo dobra książka, kto by pomyślał że tak mały naród potrafi zdziałać tak wiele złego... dla wroga! Smutno patrzeć na historyczne mapy powieszone w klasach od historii pokazujące partyzantkę w Europie i pomijające kraje Bałtyckie, jako takie gdzie partyzantki nie było.

Albercik | 2015-01-22

Niezwykle ciekawa rzecz. To historia - przede wszystkim - o walce Estończyków z Sowietami. Warto sięgnąć po książkę i poznać dzieje "Leśnych Braci".

Arokis | 2016-07-20
sówka | 2015-12-20