Sokrates Café. Świeży smak filozofii

83-88141-06-6
filozofia, publicystyka
filozofia i etyka
Kasia Niklas

O filozofii, pasji odkrywania tego co w życiu najważniejsze, kultywowaniu stanu zdziwienia, stawianiu pytań i szukaniu odpowiedzi, a wszystko to wspólnie z innymi, na drodze wyznaczonej przez Sokratesa ponad 2000 lat temu. Christopher Phillips odnalazł swoje powołanie: pragnie wskrzesić w ludziach miłość do zadawania pytań, którą dwa tysiące lat temu rozbudził w starożytnych ateńczykach...

Christopher Phillips odnalazł swoje powołanie: pragnie wskrzesić w ludziach miłość do zadawania pytań, którą dwa tysiące lat temu rozbudził w starożytnych ateńczykach Sokrates. Kilka lat temu porzucił zawód dziennikarza i wędruje po świecie odwiedzając kawiarnie, biblioteki, domy opieki społecznej, więzienia szpitale, szkoły z misją tworzenia wspólnot filozoficznych nazwanych przez niego Sokrates Café.
Książka "Sokrates Café" to nie tylko zapis najbardziej inspirujących dyskusji dotyczących miłości, przyjaźni, wolności, pracy i innych istotnych aspektów kondycji człowieka. Jest to również intymne wyznanie autora poszukującego sensu własnego życia, oraz przewodnik dla tych, którzy, podobnie jak Phillips, "szukają Sokratesa" i sami chcieliby prowadzić Sokrates Café.

[empik.com]

Moniqee | 2013-11-26
Przeczytana: 22 listopada 2013

Książkę przeczytałam już po raz drugi i nadal jestem pod jej wielkim wrażeniem. Zaznaczyć trzeba, że nie jest to zwykła książka o filozofii - ci, którzy szukają naukowej wiedzy mogą poczuć się rozczarowani. "Sokrates Cafe" to opowieść o poszukiwaniu życiowego celu. O pytaniach, które są warte więcej, niż gotowe odpowiedzi. O bogactwie, które kryje się w drugim człowieku. "Sokrates Cafe" to autorski projekt Christophera Phillipsa, który postanowił przywrócić filozofię zwykłym ludziom. Podczas spotkań organizowanych w kawiarniach, bibliotekach, szkołach, domach opieki a nawet w więzieniach, autor pomaga uczestnikom poddać metodzie sokratycznej dręczące ich pytania. Sokrates nie bał się pytać, wątpić, poszukiwać prawdy. Wiedział, że każdy coś wie, ale nikt niczego nie wie na pewno i właśnie takiego podejścia uczy nas w swojej książce Christopher Phillips. Każdy człowiek inaczej postrzega rzeczywistość. Słowa nie zawsze znaczą to samo. To, co mówimy nie zawsze właściwie oddaje nasze...

Zaraz po przeczytaniu byłam zachwycona, po niedługim czasie zaczęłam studiować filozofię. Książka inspirująca, skłaniająca do refleksji nad codziennością, zachęcająca do dialogu, ale to tylko lekkie otarcie się o to, czym tak naprawdę jest filozofia. Polecam... nie poprzestać na tej lekturze. Niech to będzie miły, lekki i przyjemny początek wspaniałej przygody z filozofią.

yustine | 2012-08-13
Przeczytana: 01 listopada 2009

Bardzo dobra książka dla osób może nie tyle fascynujących się filozofią jako nauką (filozofami, pojęciami, historią filozofii itd. - tu zbyt wielu faktów, dat czy nazwisk nie znajdziemy) ile lubiących poszukiwać, drążyć i analizować, dla osób refleksyjnych, którzy wciąż zadają sobie w życiu nowe pytania i za wszelką cenę starają się uzyskać na nie odpowiedź... Książka otwiera oczy na wartość filozofii (lub raczej filozofowania) w dzisiejszych czasach będących znakiem zmian hierarchii wartości, pośpiechu i pogoni za pieniądzem i dobrami materialnymi, co prowadzi do wzrostu wartości życia konsumpcyjnego nad duchowym. Po tę pozycję powinny sięgnąć również osoby, które w tej gonitwie bez chwili wytchnienia uczestniczą. Może warto na chwilę przystanąć i zastanowić się nad... No właśnie. Zajrzyjcie do książki. Pozycję tę czyta się łatwo, zmusza ona do refleksji. Ogólnie - polecam :)

Justyna | 2013-07-14

dla mnie czyta się przyjemnie i super że ktoś taki istnieje i budzi w ludziach chęć rozmowy o tym co naprawdę ważne. Książka sprawiła że zastanowiłam się nad pytaniami które są w niej stawiane, to był czas dla mnie i mojej duszy.

SokratesCafe | 2013-08-19
Przeczytana: 2012 rok

Książka zainspirowała codwutygodniowe otwarte spotkania dyskusyjne w Poznaniu, Trójmieście i Warszawie.

Jeśli macie ochotę dołączyć do naszych rozmów, zajrzyjcie na http://sokratescafeblog.wordpress.com - znajdziecie tam m. in. informacje o najbliższych spotkaniach oraz tematy tych minionych. Zapraszamy!

Aneta Ana | 2016-08-10

Ciekawa choć spodziewałam się innej konwencji. Dialogi uświadamiają,że nie ma jednej prawdy i pokazują jak fantastycznie można rozmawiać :).

Larysysy | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016