malarstwo, Cezanne, van Gogh, Renoir
sztuka
Olena

Książka omawia zdumiewające zjawisko współczesnej sztuki. Mówi o tym jak na jej arenie pojawiła się plejada samouków i samotników, którzy stanęli na wprost artystów wykształconych - odnosząc często nad nimi zwycięstwo. I nie było to zwycięstwo barbarzyńcy nad delikatnym, pzesubtelnionym przeciwnikiem. Bynajmniej. Samotnicy byli nie mnj subtelni i czuli, ale wolni od doktryn, zasad i kanonów - patrzyli ostrzej i przenikliwiej.
Takimi wielkimi samoukami w malarstwie byli: Honore Daumier; Paul Cezanne; Paul Goguin; Auguste Renoir; Vincent van Gogh; Suzanne Valadon; Maurice Utrillo; Piotr Michałowski. Chociaż nie kończyli akademii sztuk pięknych jednak ich twórczość odegrała olbrzymią rolę w rozwoju malarstwa XIX i XX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Związkowe, 1961

Magdalena | 2013-12-27