O co chodzi w historii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
historyczna

O co chodzi w historii? to zbiór artykułów prof. Marcina Kuli, wcześniej publikowanych lub takich, które mają być wkrótce opublikowane. Autor zajmuje stanowisko w debacie o tym, czym historia jest, a czym winna być. Jego zdaniem myślenie o dyscyplinie historycznej nie idzie obecnie w Polsce w dobrym kierunku, co ilustruje chociażby instrumentalne podejście do historii i związane z nim oczekiwania od niej spełnienia funkcji, które ona oczywiście zawsze spełniała jak np. wystąpienia w roli zwornika społeczeństwa i narzędzia jego dowartościowania, budowania pozycji narodu w oczach innych, także uczczenia zmarłych. Wskazuje także, że nauka historyczna zamiast iść w kierunku historiografii analitycznej i prowadzącej, we współpracy z innymi naukami społecznymi, do wniosków, jakie można uznać za naukowe, zajmuje się np. ożywianiem dawnego sporu między szkołą warszawską, a szkołą krakowską, czy też dyskusją, czy historia Polski ma być przedstawiana w jasnych, czy w ciemnych barwach. Jego zdaniem historia winna być analityczna, porównawcza, zwiększająca wiedzę o mechanizmach życia społecznego i możliwości uogólnień naukowych.

komestor | 2014-10-25
Marcelus | 2013-01-09