Jasne światła wielkiego miasta

Okładka książki Jasne światła wielkiego miasta Jay McInerney
Okładka książki Jasne światła wielkiego miasta
Jay McInerney Wydawnictwo: G+J Seria: Seria Kultowa literatura piękna
Seria Kultowa
Bright lights, big city
G+J
2008-01-01
2008-01-01
Patryk Gołębiowski
powieść życie nałóg

Niby kultowa, ale jak to z pozycjami kultowymi bywa, czasami nie wiadomo dlaczego nimi się stają.
Przychodzi mi tu na myśl "Buszujący w zbożu", która ta książka obrosła podobnym nimbem.
Owszem temat jest dobry: porzucony przez żonę pisarz, nic mu się nie układa ani zawodowo, bo przeżywa kryzys twórczy, ani prywatnie, bo rozstał się z żoną. Popada w uzależnienie. Do tego atmosfera Nowego Jorku, ale to użalanie się nad sobą i wieczne włóczęgi po klubach jakoś mnie nie przekonały.
Właściwie jest przeciętnie, nudnawo i nijako.
McInerney chciał chyba pokazać zepsuty świat z tamtego okresu, ale przecież dzisiaj jest tak samo. Nic się nie zmieniło ani na lepsze, ani na gorsze.
Dziś, gdy ze wszech stron woła się o zapotrzebowaniu na psychologów, tak samo widzimy osoby, które mogą mieć prawie wszystko, a nie są szczęśliwe, brakuje im miłości, samoakceptacji. Ucieczka w używki wydaje się lekarstwem, a jest tylko prostą drogą na dno.
Można przeczytać, ale nie zachwyca.

troche ciezko mi sie czytalo, bo jest pisana w drugiej osobie liczby pojedynczej, ale nie zeby byla to jakas powazna wada

Ksiazka o mlodosci narkotykach i muzyce. Mlody nowojorczyk po tym jak rzucila go zona ucieka w swiat kokainy i imprez.

Książka zdecydowanie nie w moim guście. Nie rozumiem jej fenomenu, no ale to tylko moje zdanie ;)

Idź, zaćpaj, zniszcz czas.

Popraw błąd w artykule, bo przedmiot artykułu zaskarży redakcję i trzeba będzie płacić. Wyrób się z deadline'm, bo twoja redaktor jest wystarczająco wredna, nie dawaj jej dodatkowego powodu do zwolnienia. Tocz małe rozmówki z ludźmi z biura, który byliby dużo ciekawsi poza biurem, ale nigdy nie miałeś śmiałości czy chęci, żeby. Spotkaj się z kumplem, idź do klubu, zaćpaj, może poznaj kogoś, potańcz, (nie)sam idź do łóżka, przeżyj dzień.

Są ludzie, dla których robota w nowojorskiej redakcji jest szczytem marzeń. Osiągnąwszy to zaczynają szukać kogoś, z kim stworzyliby sobie małą stabilizację i mieli te przepisowe 2.5 dziecka. I byłoby wspaniale. Inni w Nowym Jorku starają się pisać mimo zakochania w neurotycznej sąsiadce. I też byłoby im wspaniale. Jeszcze inni żyją od działki do działki jak główny bohater. I nie jest wspaniale. Życie nie jest wspaniałe. Ale ta historia- owszem.

Idź, zaćpaj, zniszcz czas.

Kupiona kiedyś przypadkiem jako dodatek do babskiego tygodnika. Długo czekała na swoją kolej. Temat wydaje się być całkiem dobry: jest pisarz, kryzys twórczy, rozstanie, uzależnienie, śmierć bliskich. Czegoś jednak w tej książce zabrakło, nie umiem do końca określić czego.
McInerney chciał chyba pokazać jak bardzo był zepsuty i zwyczajny ówczesny świat - jakby nie był taki do dziś... Można mieć przecież wszystko, ale nie być szczęśliwym; a stoczyć się na dno jest tak bardzo łatwo. Pasuje tutaj bardzo styl narracji. Ogólnie książka całkiem całkiem. :)

• American appetites
  • Biblioteczka domowa

Dodaj cytat z książki Jasne światła wielkiego miasta