Pigularz

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
obyczaje, społeczeństwo
Pablo

"Pigularz" jest jedną z najwcześniejszych powieści Wacława Gąsiorowskiego, głośnego później autora "Huraganu" i innych romansów historycznych, głównie z epoki napoleońskiej. W książce znalazły się m. in. wyraz własnych przeżyć autora, który właśnie od aptekarstwa rozpoczął - bardzo wcześnie, bo mając lat piętnaście - swą niełatwą drogę życiową. Środowisko aptekarskie ukazywane jest...

Środowisko aptekarskie ukazywane jest konsekwentnie tylko od zewnątrz. Śledzimy oczyma Władka Turkowskiego zachowanie postaci. "Pigularz" to jednak książka bardzo ciekawa i cenna, głównie przez zawarty w niej bogaty materiał obserwacji obyczajowych. Nakreślony tutaj obraz środowiska aptekarskiego z końca ubiegłego wieku, uwierzytelniony doświadczeniem autora, ma dzisiaj walor niemal dokumentu.

W powieści bardzo wyraźnie widać dążenie do wszechstronnego wyczerpania tematu. Mamy tu różne typy aptek i różnych "farmaków": sumiennych i "paskudziarzy", względnie uczciwych i wyrwigroszy bez czci i wiary.

Grażyna | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

paulina71 | 2016-05-26

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Godzinę te mu skończyłam czytać Pigularza. Przyznam szczerze, że koniec zupełnie mnie zaskoczył i rozczarował...
A jednak podobała mi się opowieść i choć wciąż zastanawiam się nad fenomenem tej książki, to z czystym sumieniem mogę ją polecać.
Młody Władysław nie miał łatwej drogi przed sobą. Pochodził z biednej rodziny, a jego życie nie było usłane różami. Mimo to chciał się kształcić. Był zdolny do wielu wyrzeczeń, ciężkiej pracy, nauki. Godnie znosił nasilające się troski. Przeżył zawód miłosny. Nie był dobrą partią z powodu niskiego statusu społecznego. Smutne, prawda?
A jednak nie czyni to z niego bohatera. To historia podoba do miliona innych. Historia szarego człowieka podążającego krętą ścieżką na drodze początkującego farmaceuty . Idealnie ukazana została polska rzeczywistość dawnych lat. Miasto kontra wieś, kariera kontra porażka, szczerość kontra fałszywość, ciężka praca kontra lenistwo,miłość kontra samotność, a wreszcie salony kontra biedota.
To historia...

Sygryda | 2016-02-02